آشنایی با ادویه های ضدفشارخون

به گزارش تور آسیایی ارزان، معمولاً فشار خون بالا بعد از سال های طولانی زندگی ایجاد می گردد و در نهایت تقریباً همه به آن مبتلا خواهند شد. خوشبختانه فشار خون بالا را می توان به آسانی تشخیص داد و بعد از این که فرد متوجه شد دچار فشارخون بالا است می تواند با پزشک خود در جهت کنترل آن همکاری کند.

آشنایی با ادویه های ضدفشارخون

درباره فشار خون بیشتر بدانیم !!

فشار خون در واقع نیرویی است که به وسیله خون، به دیواره های رگ ها وارد می گردد. این فشار به کار انجام گرفته به وسیله قلب و مقاومت رگ های خونی بستگی دارد.

فشار خون بالا می تواند به عوارض جدی مانند بیماری های قلبی، سکته و مرگ منجر گردد. به این دلیل و بعلاوه به دلیل اینکه پرفشاری خون معمولا با هیچ علامتی در فرد همراه نیست، چک کردن مرتب و درمان فشار خون بالا، اهمیت بسیار زیادی دارد.

فشار خون بالا و بیماری های قلبی از نگرانی های دنیای در میان افراد و سازمان های مربوط به سلامت و بیماری ها به شمار می آیند. سازمان بهداشت دنیای بیان نموده است که رشد صنایع غذایی تولید شده و تاثیر آن بر میزان نمک موجود در رژیم های غذایی، نقش مهمی را در بالا رفتن فشار خون افراد در سراسر دنیا ایفا نموده می نمایند. 2

علائم فشار خون بالا

معمولا علائم زمانی دیده می شوند که فشار خون به صورت ناگهانی و به شدت افزایش پیدا می نماید. به این موقعیت بحران پُرفشاری خون گفته می گردد.

بحران پُرفشاری خون که معمولا به دلیل پُرفشاری خون ثانویه رخ می دهد، زمانی اتفاق می افتد که فشار خون سیستولی (عدد اول) 180 به بالا و دیاستولی (عدد دوم) 110 به بالا باشد. اگر خودتان فشار خون تان را میزان گرفته اید و این اعداد را بر روی فشار سنج دیده اید، ابتدا چند دقیقه صبر کنید و بعد دوباره فشارتان را میزان بگیرید تا مطمئن شوید که عدد مشاهده شده اول درست بوده است. بعد از اینکه چند دقیقه صبر کردید، اگر عدد مشاهده شده دوم فشار خون تان، هنوز هم بیشتر از 180 است، منتظر کاهش فشار خون نباشید و در اسرع وقت خودتان را به مرکز اورژانس برسانید.

دیگر علائم بحران پُرفشاری خون شامل موارد زیر هستند:

سردرد شدید؛

اضطراب شدید؛

تنگی نفس؛

خونریزی بینی.

به این حالت فوریت پُرفشاری خون گفته می گردد و می تواند باعث بروز عوارض جدی از جمله تجمع مایعات در ریه ها، تورم مغزی، پارگی سرخرگ اصلی قلب، سکته مغزی و در زنان باردار بروز تشنج گردد.3

5 ادویه طبیعی که با فشار خون بالا مبارزه می نمایند!

دلایل متعددی وجود دارد که چرا یک نفر ممکن است به فشار خون بالا دچار گردد و نمی توان یک دلیل واحد و تعیین را برای این مشکل برشمرد. متداول ترین عواملی که باعث ایجاد فشار خون بالا می شوند، ترکیبی از استرس، اضافه وزن، عدم فعالیت بدنی، سیگار کشیدن هستند. علاوه بر تمام اینها داشتن سابقه خانوادگی فشار خون بالا نیز می تواند شانس ابتلای فرد به فشار خون بالا در برهه ای از زندگی را افزایش دهد.

نادیده گرفتن فشار خون بالا ، این مشکل را رفع نخواهد کرد بلکه می تواند آن را به مسئله جدی تری مانند سکته مغزی، بیماری کلیوی یا حمله قلبی تبدیل کند. درواقع فشار خون بالا بعنوان یک بیماری طبقه بندی نمی گردد، چون اغلب هیچ علامتی ندارد و گاهی اوقات اولین نشانه آن هنگامی بروز می نماید که بیماری کلیوی در یک فرد تشخیص داده می گردد.

بیشتر پزشکان، فشار خون بالای شما را با داروهایی درمان می نمایند که اغلب می توانند باعث سایر عوارض جانبی ناخواسته شوند. هرچند ممکن است گیاهان و ادویه ها از نظر پزشکان، روش درمان مطمئنی نباشند اما شواهد علمی و داستان گونه بسیاری وجود دارند که از مصرف بعضی ادویه ها در درمان فشار خون بالا حمایت می نمایند.

اینها چند مورد از ادویه جاتی هستند که ثابت شده می توانند به کاهش فشار خون به طور طبیعی یاری نمایند:

سیر
محققان در سال 1993 مطالعه ای انجام دادند که در آن به شرکت نمایندگان دارای فشار خون بالا، دوز بالایی محلول سیر داده شد. این مطالعه نشان داد که سیر، فشار خون این افراد را بدون ایجاد هیچ گونه عوارض جانبی کاهش داد. این مطالعه خاص در سال 1993 در مجله Pharmacotherapy منتشر شد.
هل
یک مطالعه که در سال 2009 در مجله بیوشیمی و بیوفیزیک هند منتشر شد، نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم از پودر هل در 20 فرد مبتلا به بیماری فشار خون اولیه توانست سطوح فشار خون آنها را بطور موثری کاهش دهد. به علاوه تمام شرکت نمایندگان این گروه آزمایشی گزارش کردند که بدون هیچ گونه عوارضی، احساس تندرستی و سلامت بیشتری می کردند.
پیاز
با توجه به مطالعه ای که در سال 2007 در مجله تغذیه منتشر شد، تعیین گشت که کوئرستین، یک فلاونول آنتی اکسیدان موجود در پیاز، فشار خون را در بیماران مبتلا به فشار خون کاهش داد - در مقایسه با گروهی از شرکت نمایندگان که به آنها دارونما داده شده بود.
زردچوبه
مطالعه ای که در مجله تغذیه منتشر شد، دریافت که مکمل خوراکی ادویه زردچوبه به کاهش فشار خون سیستولیک در بیمارانی که از لوپوس نفریت عودنماینده یا مقاوم رنج می برند، یاری کرد. این مطالعه، شرکت نمایندگان را به دو گروه تقسیم کرد. یک گروه قرص دارونما که رنگ و سایزی مشابه قرص واقعی زردچوبه داشت و گروه دیگر 500 میلی گرم زردچوبه که 22.1 میلی گرم آن ماده فعال کورکومین بود، دریافت کردند.

گروه کنترل، 3 قرص دارونما در روز مصرف کردند - با هر وعده غذایی 1 قرص. در حالی که گروه دیگر، 1 کپسول زردچوبه واقعی در روز خوردند. هر دو گروه این کار را بمدت 3 ماه ادامه دادند.

دارچین
یک مطالعه انسانی تصادفی شامل 58 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و فشار خون بالا دریافت که مصرف دو گرم دارچین در روز، سطوح فشار خون بالا و بعلاوه سطوح HbA1c را که مقیاسی از سطوح قند خون درازمدت است، کاهش داد.

برنداشتن گام های مثبت در جهت کاهش سطوح فشار خون بالا می تواند بدین معنا باشد که شما در معرض خطر بالایی برای ابتلا به بسیاری از بیماری های جدی قرار دارید. بنابراین چرا گزینه های طبیعی بسیاری که به شکل ادویه های ساده دردسترس هستند را امتحان نمی کنید تا شاهد کاهش اعداد فشار خون تان باشید.

اگر در حال حاضر از داروهای فشار خون استفاده می کنید، قبل از استفاده از روش های طبیعی بالا حتما با پزشک تان مشورت کنید تا مطمئن شوید که آنها با داروهای فعلی تان تداخل ندارند؛ چون مطمئنا نمی خواهید فشار خون تان را از حد طبیعی پایین تر بیاورید - فشار خون بسیار پایین می تواند درست به میزان فشار خون بالا برای شما خطرناک باشد.

پینوشتها

1.www.rastineh.com

2.www.iranasal.com

3.www.chetor.com

منبع: راسخون
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1885

به "آشنایی با ادویه های ضدفشارخون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با ادویه های ضدفشارخون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید