استتار شگفت انگیز دو عنکبوت ، گلی که گل نیست

به گزارش تور آسیایی ارزان، همکاری شگفت انگیز دو عنکبوت نر و ماده برای استتار مایه شگفتی دانشمندان دانشگاه یونان در چین شده است.

استتار شگفت انگیز دو عنکبوت ، گلی که گل نیست

به گزارش خبرنگاران ، اگر موجودی کوچک باشید و شکارچیان بسیاری دنبال خوردن شما باشند، برترین استراتژی بقا استتار و پنهان شدن از دید است. بسیاری از موجودات زنده این شیوه را برگزیده اند و از پرنده تا اختاپوس و قورباغه چنان با محیط همرنگ می شوند که دیدنشان غیرممکن می گردد.

در این میان عنکبوتی که در جنگل های بارانی چین زندگی می نماید، هنر استتار را به اوج رسانده است. عنکبوت خرچنگی نقاب دار با نام علمی Thomisus guangxicus استتار را در همکاری جنس نر و ماده به پایان می رسانند.

شی مائو وو و جیانگ یون جائو از دانشگاه یونان رفتار این گونه شگفت انگیز از عنکبوت ها را مستند نموده اند. بر اساس پژوهش این دو دانشمند عنکبوت های خرچنگی نقاب دار نر و ماده به شکلی کنار هم قرار می گیرند که شبیه گل می شوند.

عنکبوت های خرچنگی رنگارنگ خطری برای انسان ندارند. آن ها در محیط هایی که با رنگ بدنشان مطابقت دارد زندگی می نمایند. آن ها با استتار در محیط علاوه بر گریز از چنگال شکارچیان به انتظار طعمه های خود می نشینند. این عنکبوت ها تار نمی تنند و برای شکار کمین می نمایند.

شکل خاص پاهای جلویی لقب خرچنگی را برای آن ها به ارمغان آورده است.

در عنکبوت های خرچنگی نقاب دار جنس نر و ماده ظاهری کاملا متفاوت دارند. نرها بسیار کوچک تر هستند و رنگی تیره تر دارند. این تفاوت در محیطی با گل هایی که گلبرگ های روشن و پرچم های تیره دارند، به کار استتار عنکبوت ها می آید.

همانطور که در تصویر تعیین است عنکبوت نر و ماده در ترکیبی روی هم قرار می گیرند که عنکبوت نر چون پرچم گل و عنکبوت ماده چون گلبرگ است.

نتیجه پژوهش دانشمندان چینی درباره این عنکبوت ها در نیوساینتیست منتشر شده است و به ادعای پژوهشگران نخستین نمونه مستند از همکاری در استتار در طبیعت است.

در این میان احتمال اتفاقی بودن این ترکیب را نیز نمی توان نادیده گرفت. ادامه تحقیقات می تواند به آشکار شدن ماجرا یاری کند.

به گفته جائو و وو تکامل شانه به شانه گیاه و عنکبوت می تواند توضیحی برای این رفتار خارق العاده باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 فروردین 1403 بروزرسانی: 18 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4749

به "استتار شگفت انگیز دو عنکبوت ، گلی که گل نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استتار شگفت انگیز دو عنکبوت ، گلی که گل نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید