اپرایی متفاوت از دنیا نادیدنی ها

به گزارش تور آسیایی ارزان، وحید محمود قره باغ؛ مردان علم و هنر، فقط متعلق به خودشان نیستند. آن ها امانتی گران بها و تکلیفی سنگین بر دوش دارند. همان هایی که پیمانی عظیم و نانوشته با سرنوشت و تاریخ بشریت بسته اند.

اپرایی متفاوت از دنیا نادیدنی ها

حال اگر این جهانی عالِم با راز هایی پیوند خورده باشد، جهانی دیگر می آفریند و عالَمی متفاوت و دور از دسترس به تصویر می کشد. عالَمی که کمتر کسی تصوری از آن خواهد داشت، معامله ای که با مرگ به انتها می رسد. اما به راستی لذت کتمان راز در چیست و مهم این که تا به کجاست؟

چرا حلاوت قدرت خفی به کام رازداران، به مراتب بیش تر از قدرت آشکار است؟ مردان مرموزی که فقط گاهی در لفافه و آن هم اندک، زبان به حقایق پس پرده می گشایند.

در این بین موسیقی که از جهان دیگر می گوید، گاه همراه مردان اسرار و جهان های نادیدنی شده است تا به زبانی دیگر ناگفته ها را در سکوت نجوا کند. نجوا هایی که از فریاد ها بلندتر و گیراتر است. قطعه هایی که از جهان دیروز و امروز می گوید.

یکی از این نمایش نامه های سکوت، قطعه فلوت اسرارآمیز موتزارت، آهنگ ساز شهیر اتریشی است که با جهانی اسرار گره خورده است. در این قطعه، جهانی کهن با موسیقی در هم آمیخته و بر روی پرده زمان به نمایش گذاشته شده است.

قطعه ای که گویا اسراری از دل تاریخ به دوش می کشد و بازگو می نماید. ناگفته هایی که در پس کسوت تاریخ، سکوت اختیار نموده اند. این اپرا، جادویی کلاسیک از هنر قرن هیجدهم است. بعضی صاحب نظران معتقدند این اپرا که آخرین اپرای موتسارت است، باعث افزایش هوش و قدرت تجسم فضایی می گردد.

اما نکته ای که در این بین بیشتر خودنمایی می نماید استفاده بی شمار از عدد سه همچون سه روح، سه بانو، سه درب و سه آزمایش است که به زعم بعضی بزرگان ریشه در مجامع روشن فکری دارد.

او در این اپرا کوشش نموده تا بعضی از آیین مراسم روشن فکری را به نمایش بگذارد. جالب تر این که موتسارت، هایدن و شیکاندر همگی عضو تشکیلات روشن فکری بوده اند. او با الهام از جهانی پیش روی آن، پدرش را نیز عضو این مجامع کرد. پدری که عاشق فرزندش یعنی موتسارت بود.

هر چند خورشید عمر موتزارت این نابغه موسیقی، همچون اسرار او غریبانه و زود غروب کرد، ولی در طول زندگی کوتاه خود بیش از 600 قطعه برای اپرا، سمفونی، کنسرت، مجلسی، سونات، سرناد و گروه کُر خلق کرد. استادی که تاثیری شگرف بر موسیقی آن دوران و ادوار بعد گذاشت.

منبع: فرارو
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1567

به "اپرایی متفاوت از دنیا نادیدنی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپرایی متفاوت از دنیا نادیدنی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید