با این چسب حرارتی، مثل مرد عنکبوتی از دیوار بالا بروید

به گزارش تور آسیایی ارزان، دانشمندان سنگاپور، چسبی قوی با قابلیت چند بار استفاده را بر اساس پلیمر حافظه داری ساخته اند که با تغییر دما به سطوح می چسبد و از آن ها جدا می گردد. با این دستاورد، می توان همچون مرد عنکبوتی از دیوار بالا رفت.

با این چسب حرارتی، مثل مرد عنکبوتی از دیوار بالا بروید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا، این پلیمر با نام اپوکسی E44 در دمای اتاق، پلاستیک شیشه ای سختی است، اما پس از گرم شدن، شکلی نرم و لاستیکی به خود می گیرد و می تواند به شکاف های دیگر سطوح نفوذ کند؛ جالب تر این که اگر در همان حال سرد گردد، پیوندهایی بسیار قوی ایجاد می نماید. برای جدا کردنش کافی است که دوباره آن را گرم کنید.

دانشمندان دانشگاه فناوری نانیانگ (NTU) سنگاپور در آزمایش ها دیدند که این چسب روی طیف وسیعی از بافت های مختلف می چسبد و هیچ اثر چسبندگی از خود بر جای نمی گذارد. محققان دریافتند که برترین شکل برای این ماده، مجموعه ای از ساختارهای شبیه مو به نام فیبریل است که هرکدام چند میلی متر عرض دارند.

به عنوان مثال، در یکی از دستگاه ها از فیبریل هایی با سطح مقطع 19.6 میلی مترمربع استفاده شد که هرکدام می توانند تا 1.56 کیلوگرم را تحمل نمایند. افزودن فیبریل های بیشتر، حداکثر وزنی را که ماده می تواند تحمل کند، افزایش می دهد.

پروفسور جیمی هسی (Jimmy Hsia)، نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: این فناوری برای دستگیره های چسبنده و ربات های کوهنورد بسیار مفید خواهد بود و ممکن است روزی به انسان ها اجازه دهد مانند یک مرد عنکبوتی واقعی از دیوارها بالا بروند.

بااین حال هنوز برای مرد عنکبوتی شدن زود است. این چسب حافظه دار برای استفاده تجاری کاملاً آماده نیست. برای آغاز فرآیند چسبیدن، چسب باید تا 60 درجه سانتی گراد حرارت داده گردد تا از سطح جدا گردد و رسیدن به آن دما با استفاده از سشوار، یک دقیقه طول می کشد. پس از فشرده شدن روی سطح، حدود سه دقیقه زمان ضروری است تا چسب به مقدار کافی خنک گردد تا در جای خود قفل گردد. این دما و سرعت عمل برای بسیاری از کاربردها مناسب نیست و هرچند ممکن است برای مصارف صنعتی مانند گیره های رباتیک که بارهای سنگین را حمل می نمایند، کارگشا باشد، اما محققان می گوید که با کار بیشتر می توان این محرک ها را تغییر داد.

دکتر لینگهو چانگهونگ (Linghu Changhong)، نویسنده اول این مطالعه می گوید: یافته های ما نشان می دهد که کاهش زمان انتظار تا چندین ثانیه امکان پذیر است و دما را می توان به دمای نزدیک بدن کاهش داد که به طور چشمگیری امکان استفاده از آن در شرایط مختلف را ممکن می نماید. محرک های تغییر ماده از یک حالت به حالت دیگر نیز می تواند متفاوت باشد، مانند استفاده از جریان الکتریکی یا نور به جای دما.

درنهایت، محققان می گویند که این روش می تواند برای ساخت ربات هایی استفاده گردد که می توانند از سطوح بالا بروند یا برای وسایل بالا رفتن مانند دستکش و چکمه برای انسان، مفید واقع گردد.

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5339

به "با این چسب حرارتی، مثل مرد عنکبوتی از دیوار بالا بروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این چسب حرارتی، مثل مرد عنکبوتی از دیوار بالا بروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید