بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری) چیست؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری)، مناسب برای اشخاصی است که بیمه جایی نیستند و از این نظر توسط هیچ ارگان یا سازمانی بطور کامل حمایت نمی شوند. با این نوع بیمه، خدمات و شرایط استفاده از آن بیشتر آشنا شوید.

بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری) چیست؟

خبرنگاران | سرویس عمومی - بیش از 13 میلیون نفر از هموطنان ایرانی (غیر از نیرو های مسلح)، دارای کد بیمه در سازمان تامین اجتماعی هستند و بر اساس فعالیتی که دارند، هر ماهه توسط کارفرمایان برای آن ها لیست بیمه رد می گردد. اما آنان که بیمه نیستند باید چه کار کنند؟ برای دانستن پاسخ این پرسش باید با مفهومی، چون بیمه خویش فرما یا بیمه اختیاری آشنا شوید.

بیمه تامین اجتماعی

تامین اجتماعی از جمله حقوق شهروندی در کشور های مختلف جهان به شمار می رود. یکی از مصداق های این موضوع آن است که شهروندان چه در زمانی که مشغول به کار هستند و چه زمانی که بیکار شدند، از حداقل های مادی و معنوی برخوردار باشند تا زندگی آنان با مسائل کمتری روبرو گردد. اما این حداقل کجا قرار است ارائه گردد؟ بیمه ای که با همین عنوان تاسیس شده است. یعنی بیمه تامین اجتماعی.

قانون تامین اجتماعی این قابلیت را دارد که افرادی را که مشمول هیچ بیمه ای نیستند، تحت پوشش قرار دهد. در این چارچوب بیمه بر اساس قانون تامین اجتماعی به دو دسته عمده تقسیم می گردد:

1- بیمه اجباری: بیمه اجباری شامل کلیه مشمولین قانون کار و کسانی است که در قبال دریافت مزد و حقوق در کارگاه ها، کارخانه ها و شرکت ها مشغول به کارند و حق بیمه شان توسط کارفرما پرداخت می گردد.

2- بیمه خویش فرما: این بیمه به گونه ای است که حق بیمه باید از سوی خود شخص یا دولت پرداخت گردد. بیمه خویش فرما به دو دسته تقسیم می گردد: 1. بیمه اختیاری 2. بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد.

بیشتر بخوانید: مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی با کد ملی

بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری)

بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری) برای کسانی است که تحت پوشش بیمه خاصی نیستند. متقاضی این نوع بیمه، مستقیما با مراجعه به شعب سازمان تامین اجتماعی خواهان انعقاد قرارداد بیمه اختیاری می گردد و موظف است خود، حق بیمه را در زمان تعیین شده پرداخت کند.

چنانچه بیمه شدگان اختیاری با اشتغال در کارگاه های مشمول قانون کار و تامین اجتماعی تحت پوشش بیمه اجباری قرار بگیرند یا مشمول صندوق های بیمه ای دیگر شوند، موظف هستند آن را کتبا به اطلاع سازمان برسانند تا برای قطع بیمه اختیاری آنان اقدام گردد؛ در غیر این صورت حق بیمه های دریافتی پس از کسر هزینه های اداری مربوط مسترد می گردد و سابقه ایجادشده حذف می گردد. در تصویر زیر می توانید مزایای بهره مندی از این نوع بیمه را ببینید.

بیشتر بخوانید: کارگزاری بیمه تامین اجتماعی و شرح وظایف این کارگزاری های رسمی

بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد

همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردید در بیمه اختیاری حق بیمه 26 درصد مقطوع است که کل خدمات از قبیل مستمری های بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و تعهداتی شامل درمان، هزینه های پروتز و اروتز، هزینه کفن ودفن را دربرمی گیرد، ولی در بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد با توجه به حق بیمه ای که فرد پرداخت می کند تعهدات به چند دسته تقسیم می گردد که این تقسیم بندی را می توانید بطور خلاصه در تصویر زیر ببینید تا تفاوت بیمه اختیاری را با بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد متوجه شوید.

لازم به ذکر است که حقوق شخص متقاضی در این نوع بیمه ها توسط خودش اعلام می گردد که برخی حداقل دستمزد خود و برخی دیگر میانگینی از بیشترین و کمترین درآمدشان در سال را اعلام می کنند.

شرایط بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری) چیست؟

کسانی می توانند بیمه اختیاری شوند که دارای شرایط زیر باشند:

  • داشتن حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه
  • داشتن حداکثر 50 سال سن (مرد و زن)

در صورتی که سن متقاضی در زمان تقاضا بیش از 55 سال باشد باید، معادل مدت مازاد سنی، سابقه حق بیمه را بپردازد. برای مثال، اگر متقاضی بیمه اختیاری 57 ساله باشد، باید هنگام درخواست دو سال سابقه پرداخت حق بیمه را بپردازد و اگر 60 ساله باشد، داشتن پنج سال سابقه الزامی است.

متقاضیانی که بیش از ده سال سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشند از شرط سنی معاف هستند و با هر سنی می توانند بیمه شوند.

چنانچه بیمه شده ای یکبار با سازمان قرارداد بیمه اختیاری منعقد کرده باشد تا سه بار حق انعقاد قرارداد بیمه اختیاری را بدون شرط سنی خواهد داشت.

البته دوران انقطاع جزء بیمه و سوابق فرد منظور نخواهد شد. برای کسانی که بیش از سن مقرر سن دارند، سوابق انتقالی از صندوق های دیگر برای تامین سابقه مورد نیاز محاسبه نخواهد شد.

ضمناً چنانچه متقاضی بیمه اختیاری با ارائه مدارک و اسناد غیرقانونی و جعلی مبادرت به انعقاد قرارداد کند، بیمه وی قطع می گردد و نمی تواند از مزایای سازمان استفاده کند.

نحوه ارائه درخواست و عقد قرارداد بیمه اختیاری

متقاضی بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری) باید با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی که سوابق پرداخت حق بیمه در آن متمرکز است، فرم مربوطه را دریافت و تکمیل کند، سپس آن را همراه یک قطعه عکس و رسید اخذشده از شعبه ارائه کند.

پس از انجام اقدامات فوق، شعبه موظف است حداکثر ظرف دوماه از تاریخ ثبت درخواست در دفتر شعبه، وضع متقاضی را از نظر استحقاق یا عدم استحقاق او بررسی و نتیجه را اعلام کند.

بررسی شعبه شامل سن، سابقه، معرفی به کمیسیون پزشکی و دریافت نتیجه و سایر مراحل اداری است. چنانچه متقاضی واجد شرایط تشخیص داده شد باید حداکثر ظرف بیست روز از تاریخ اعلام آن برای انعقاد قرارداد به شعبه مراجعه کند و حداکثر ظرف ده روز پس از انعقاد قرارداد بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری)، حق بیمه را از تاریخ درخواست به صورت یکجا پرداخت نماید.

بیشتر بخوانید: نحوه ثبت نام بیمه سلامت همگانی

آیا شما هم بیمه هستید؟ نظرتان در مورد بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری) چیست؟ لطفا تجربیات، نظرات و سوالات خود را در بخش نظرات سایت خبرنگاران با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1501

به "بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری) چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه خویش فرما (بیمه اختیاری) چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید