تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی با فشار یک دکمه!

به گزارش تور آسیایی ارزان، تیمی از دانشمندان MIT دستگاه نمک زدایی ساخته اند که آب شور دریا را با فشار دادن یک دکمه به آب آشامیدنی تمیز تبدیل می نماید.

تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی با فشار یک دکمه!

به گزارش خبرنگاران ، این دستگاه می تواند برای افرادی که در منطقه ها ساحلی زندگی می نمایند و با خشکسالی های ناشی از تغییرات آب و هوایی روبرو هستند مفید باشد.

به نقل از روزیاتو، دستگاه نو نمک زدایی (اصطلاحی که برای توصیف ماشینی استفاده می گردد که می تواند نمک را از آب دریا حذف کند) تقریباً به اندازه یک چمدان است. وزن آن کمتر از 10 کیلوگرم است و انرژی کمتری نسبت به شارژر تلفن همراه مصرف می نماید. با فشار یک دکمه، می توان به طور اتوماتیک آب آشامیدنی فراوری کرد که از استانداردهای کیفیت آب سازمان جهانی بهداشت فراتر می رود.

جونگیو یون، دانشمند تحقیقاتی در آزمایشگاه تحقیقاتی الکترونیک در MIT معتقد است که حتی یک کودک هم می تواند این دستگاه نمک زدایی را حمل کند و از آن استفاده کند. سهولت استفاده، یکی از انگیزه های اصلی ساخت این دستگاه است.

این دستگاه مانند دستگاه های نمک زدایی سنتی، به هیچ فیلتری متکی نیست. در عوض، آب را با جریان های الکتریکی زیر و رو می نماید تا مواد معدنی مانند ذرات نمک را از آب حذف کند. به علت قابل حمل بودن و عدم وجود فیلترهایی که احتیاج به تعویض دارند، کاربردهای گسترده ای خواهد داشت.

دستگاه تیم MIT بر فرآیندی به نام پلاریزاسیون غلظت یون (ICP) متکی است که از میدان الکتریکی ارسال شده به وسیله غشاهای بالا و زیر جریان آب استفاده می نماید. این میدان، ذرات باردار و آلاینده ها را به مسیر جداگانه ای از آب که دور ریخته می گردد راهنمایی می نماید.

اکنون محققان می خواهند دستگاه خود را به منظور بهبود اندازه فراوری و قابلیت های استفاده آن به فراوری گسترده برسانند. هر چه دستگاه بتواند در یک زمان آب بیشتری فراوری کند، افراد بیشتری می توانند به آب آشامیدنی سالم دسترسی داشته باشند.

از نظر فنی، با این دستگاه، امکان آن را داریم که طیف گسترده ای از آلاینده ها مانند سرب و باکتری ها را حذف کنیم. این گروه می خواهند در آینده، سیستم خود را برای حذف آلاینده های صنعتی مهندسی نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 فروردین 1403 بروزرسانی: 25 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4912

به "تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی با فشار یک دکمه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی با فشار یک دکمه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید