تغییر مهم برای بورس از فردا

به گزارش تور آسیایی ارزان، پایان و پس از گذر از روز های پر فراز و نشیب، از فردا (29 فروردین) دامنه نوسان با افزایشی یک درصدی، مثبت و منفی 6 خواهد شد.

تغییر مهم برای بورس از فردا

به گزارش ایسنا، دامنه مجاز نوسان قیمت یکی از مهم ترین قوانینی است که در بازار های مالی به عنوان عامل کنترلی در برابر نوسان های قیمت سهام و به منظور کاهش نوسان بازار در اثر تصمیمات هیجانی استفاده می گردد. دامنه مجاز نوسان، حدود قیمتی سقف و کفی است که هر سهم در هر روز کاری می تواند داشته باشد و قیمت تنها می تواند در این محدوده حرکت کند. در واقع این دامنه محدوده مجاز برای نوسان قیمت سهم است.

البته طیف هواداران و منتقدان دامنه نوسان بسیار گسترده است، زیرا اینکه مقدار دامنه نوسان چقدر باشد و اینکه اصلا باید در بازار سرمایه دامنه نوسان وجود داشته باشد یا خیر همیشه محل بحث کارشناسان بوده است و بسیاری از صاحب نظران بازار سرمایه نیز بر این باورند که برای بهبود فرایند معاملات بورس باید به سمت افزایش دامنه نوسان و در نهایت حذف کامل آن حرکت کرد، زیرا فرایند های هیجانی مثبت و منفی با وجود دامنه نوسان، باعث انحراف بیشتر معاملات بورس می گردد.

روز های پر فراز و نشیب دامنه نوسان

دامنه نوسان در بازار سرمایه ایران طی دو سال گذشته و همراه با روز های پرصعود و پرنزول بازار، روز های پرنوسانی را از سر گذارنده است. به طوری که از 25 بهمن سال 1399 از مثبت و منفی پنج به مثبت شش و منفی دو تغییر کرد؛ تصمیمی که به وسیله شورای عالی بورس و با هدف تعادل بخشی به این بازار گرفته شد. البته عمر این تصمیم حدود سه ماه بود و دامنه نوسان از ابتدای اردیبهشت سال 1400 به مثبت شش و منفی سه افزایش یافت و در نهایت از 25 اردیبهشت همان سال، دوباره دامنه نوسان قیمت همه شرکت های حاضر در بورس و فرابورس، متقارن و در محدوده مثبت و منفی پنج درصدی داد و ستد شد.

تحقق وعده افزایش دامنه نوسان

با روی کار امدن دولت نو و پس از آنکه مجید عشقی عنوان دار ریاست سازمان بورس شد، بیان کرد باز کردن دامنه نوسان در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. وی بعلاوه در اخرین نشست خبری خود در سال گذشته نیز دوباره از اصلاح تدریجی دامنه نوسان از اوایل سال 1401 اطلاع داد و گفت: تغییر دامنه نوسان در برنامه سازمان بورس است، اما این موضوع نیازمند روشن شدن برخی ابهامات از جمله بودجه و ریسک های سیاسی است. پیش از این اعلام نموده بودم که اصلاح دامنه ابتدا از شرکت های بزرگ شروع می گردد و اکنون برنامه این است که از یک تاریخی به بعد اصلاح به صورت تدریجی و با یک درصد شروع خواهد شد. این فرایند در مقاطع سه ماهه و با توجه به بازخورد بازار بازبینی خواهد شد.

در نهایت وعده عشقی به تحقق پیوسته و دامنه نوسان روزانه قیمت در بازار اول (تابلو اصلی و فرعی) بورس تهران از روز دوشنبه، 29 فروردین ماه، مثبت و منفی 6 می گردد.

تاثیر افزایش دامنه نوسان بر رونق بیشتر بورس

در این راستا، حسین کاظم زاده - کارشناس بازار سرمایه - در تبادل نظر با ایسنا، با اشاره به شرایط دامنه نوسان در سال های قبل، اظهار کرد: سال 1387 معاملات بسیار کم رونق، دامنه نوسان دو درصدی و رکود دوره دولت نهم باعث شده بود بسیاری از نماد ها روز های متمادی بدون معامله باشند. در همان سال دامنه نوسان به سه درصد افزایش پیدا کرد. به مرور در سال های بعد ابتدا به چهار درصد، در سال 1394 به پنج درصد رسید و از آن موقع دامنه نوسان به غیر از چند مقطع کوتاه در دو سال گذشته، ثابت بوده است.

وی با تاکید بر اینکه اولین و مهمترین تاثیر افزایش دامنه نوسان در معاملات، افزایش حجم و ارزش معاملات است، گفت: زمانی که دامنه نوسان دو درصد بود، بسیاری از نماد ها با اینکه باز بودند بعضا 50 روز معامله نمی شدند. زمانی که دامنه نوسان از دو به پنج درصد رسید بورس ایران توانست به بازاری مجذوب نماینده تبدیل گردد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: باید توجه کرد که قیمت سهم بنا به متغیر های کلان و خرد مالی و عرضه و تقاضای سهم دچار تغییر می گردد. هر چقدر این تغییرات طبیعی و سریعتر خود را در قیمت نشان دهد هم رونق بیشتر و هم احتمال تشکیل حباب کمتر می گردد. امیدوارم افزایش دامنه نوسان که از فردا، مثبت و منفی 6 درصد خواهد بود و به مرور به 10 درصد خواهد رسید، بتوند باعث رونق بیشتر بازار سهام گردد.

تعدیل بازار سرمایه با افزایش دامنه نوسان

بعلاوه محمدرضا پورابراهیمی - رئیس کمیسیون مالی مجلس - با بیان اینکه تغییرات دامنه مجاز نوسان دارای نقاط مثبت و منفی است و باید هر دو بخش مد نظر قرار گیرد به ایسنا گفت: افزایش دامنه نوسان به مدیریت ایجاد شرایط تعادلی یاری می نماید، یعنی دوره زمانی رسیدن به نرخ تعادلی را بیشتر نموده و به جای اینکه تعدیل در یک بازه زمانی کوتاه و یک روزه رخ دهد در فاصله چند روزه اعمال می گردد.

وی با اشاره به نبود برخی از محدودیت ها از جمله دامنه مجاز نوسان و حجم مبنا در برخی از کشور ها اظهار کرد: بازار سرمایه ایران کارایی بازار های جهانی را ندارد و برای جلوگیری از ایجاد ضرر و زیان سهامداران خرد و پرهیز از رفتار های گروهی و هیجانی، تصمیم گیران حجم مبنا و دامنه نوسان را لحاظ می نمایند. گر چه در این سال ها شاهد اقدامات خوبی برای حرفه ای شدن سهامداران خرد بودیم، ولی همچنان نیازمند اعمال مولفه هایی، چون دامنه مجاز نوسان و حجم مبنا هستیم.

پور ابراهیمی تصمیم اخیر هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار برای افزایش دامنه نوسان را به منظور تعدیل سریعتر قیمت ها دانست و تاکید نمود: هر چه بازار سرمایه به سمت کاهش محدودیت ها پیش برود؛ بازار روانتر، نقدشونده تر، شفاف تر و عملیاتی تر خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2078

به "تغییر مهم برای بورس از فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر مهم برای بورس از فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید