درخواست از دولت برای تامین نهاده دام های سبک

به گزارش تور آسیایی ارزان، مدیرعامل اتحادیه دام های سبک کشور با اشاره به اینکه در سال جاری، مراتع کشور تحت تاثیر خشکسالی شرایط مطلوبی ندارند ، از دولت خواست در زمینه تامین نهاده دام های سبک اقدامات لازم را انجام دهند.

درخواست از دولت برای تامین نهاده دام های سبک

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی، افشین صدر دادرس مدیر عامل اتحادیه دامداران سبک با اشاره به کاهش نزولات جوی از ابتدای سال آبی جاری گفت: سال آبی از مهرماه هرسال آغاز و در شهریورماه سال بعد به سرانجام می رسد.

وی اضافه نمود: به دلیل کاهش نزولات جوی در سال آبی جاری ما با خشکسالی شدید در کشور روبرو هستیم، به ویژه اینکه در ارتفاعات کاهش بارش برف رخ داده و منجر به کمبود منابع آبی شده است.

دادرس اضافه نمود: بر اساس آمار، تا تاریخ 24 فروردین 1400 میزان بارشها نسبت به مدت مشابه سال قبل 53.4 درصد کاهش داشته و در 10 استان بالای 50 درصد کاهش بارندگی داشتیم ضمن اینکه در 6 استان نیز کاهش بارندگی تا مرز 50 درصد بوده و در سایر استانها نیز میزان کاهش بارندگی بین 21 تا 40 درصد بوده است.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه تنها 29 درصد جمعیت دام سبک کشور در اختیار عشایر است گفت: 71 درصد جمعیت دام سبک در اختیار دامداران غیرعشایر است که از این میزان تنها یک درصد آن در دامداری های صنعتی است.

دادرس با اشاره به چرای دام های سبک در مناطق ییلاقی و مراتع گفت: سال جاری متاسفانه به دلیل کاهش نزولات جوی شرایط مراتع کشور اصلا خوب نیست و در نتیجه دامداران برای تغذیه دام های خود دچار مشکل شدند به همین جهت ما از دستگاه های مربوطه درخواست داریم که در این زمینه وارد عمل شده و تدابیری برای شرایط موجود بیندیشند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران سبک کشور با اشاره به اینکه ضروری است مسئولان در این شرایط یاری های لازم را به دامداران برسانند، اضافه نمود: یکی از مهمترین یاری ها در این زمینه تأمین نهاده دستی است که دامداران بتوانند به فراوری خود ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دامداران نهاده ای ندارند و با مشکل تغذیه کدام روبرو هستند، توضیح داد: عده ای چوبدار و دلال در مناطق مختلف کشور با استفاده با سوء استفاده از این شرایط، دام ها را با قیمتهای بسیار نازل از دامداران خریداری و در شهرهای عظیم با قیمت های گزاف آنها را به فروش می رساند که این مسئله باعث شده هم فراوری نماینده و هم مصرف نماینده زیان سنگینی نمایند.

این فعال بخش خصوصی تاکید نمود: خشکسالی و عدم دسترسی به نهاده مناسب باعث شده که دامداران علاوه بر فروش بره ها اقدام به فروش دام های مولد می نمایند که این مسئله باعث می گردد دامهای مولد از گردنه فراوری خارج شوند و ذخایر و سرمایه های دامی کشور در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

دادرس با اشاره به اینکه در چنین شرایطی درخواست ما از دولت علاوه بر تأمین نهاده ها اجرای طرح خرید توافقی دام سبک نیز است،گفت: دولتمردان می توانند طی قراردادی با پرواربندی ها، نهاده لازم را به آنها برسانند و بعد از آن دام هاس فراوریی را از این مراکز تحویل بگیرند و ذخایر گوشت کشور را به وسیله فراوری داخل تامین نمایند.

وی اضافه نمود: بره هایی که در زمستان متولد شده اند در حال حاضر به چوبداران فروخته می شوند و وزن بسیار کمی دارند در حالی که دولت اگر با پروار بندی ها قرارداد ببندد، این بره ها گوشت لازم را به دست می آورند و با وزن کم کشتار نمی شوند، بنابراین میزان فراوری گوشت در کشور نیز افزایش پیدا می نماید و کشور از واردات بی احتیاج خواهد بود.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور با اشاره به اینکه کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده است، گفت: ما در سال های طولانی با مشکل خشکسالی و تبعات ناشی از آن روبرو هستیم و به همین جهت بهتر است که دولتمردان بحث بیمه خشکسالی را در اولویت کارهای خود قرار دهند و به این ترتیب به فراوری نمایندگان یاری نمایند.

این فعال بخش خصوصی در ادامه گفت: در جیره غذایی دام سبک سویا وجود ندارد و اصلی ترین نهاده آن جو است که متاسفانه سال گذشته به دلیل عدم پیش بینی ها و برنامه ریزی مناسب، حدود 2 میلیون تن کاهش واردات در این حوزه داشتیم که این امر فشار بسیار زیادی را بر فراوری نمایندگان گوشت کشور وارد کرد ضمن اینکه آن موقع وزارت صمت مسئول واردات بوده و هم اکنون که مسئولیت این کار بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است، امیدواریم شرایط بهتر و کاستی ها جبران گردد .

دادرس اضافه نمود: سال گذشته به دلیل محدودیتی که در واردات نهاده های دامی وجود داشت اولویت دریافت نهاده به مرغداران، بعد از آن به دامداران شیری و بعد از آن به دامداران گوشتی اختصاص یافت که دامداران مجبور شدند، بخش عمده ای از نهاده های مورد احتیاج خود را از بازار آزاد تهیه نمایند و قیمت سایر نهاده های فراوری نیز تحت تاثیر قیمت نهاده هایی که در بازار آزاد به فروش می رفت، افزایش چشمگیری پیدا کرد و در نتیجه قیمت تمام شده فراوری بسیار گران شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1656

به "درخواست از دولت برای تامین نهاده دام های سبک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست از دولت برای تامین نهاده دام های سبک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید