راهنمای خرید بخاری گازی ؛ معرفی کامل، بهترین برندها و قیمت

به گزارش تور آسیایی ارزان، در کشور ما همچنان بخاری گازی پر استفاده ترین وسیله گرمایشی است که این موضوع دلایل زیادی دارد و در ادامه به بعضی از آن ها اشاره خواهیم کرد. در انتخاب بخاری گازی باید عوامل مختلفی را مد نظر قرار داد. اگر شما هم به دنبال این روش گرمایش زمستانی هستید با مطالعه این مقاله ویکی ساختمون می توانید با بخاری گازی، انواع، مزایا، معایب، برندها، قیمت ها و مصرف انرژی آن آشنا شوید.

راهنمای خرید بخاری گازی ؛ معرفی کامل، بهترین برندها و قیمت

انواع بخاری و مقایسه آن ها با بخاری گازی

این نوع از بخاری ها انواع مختلفی دارد که از بین آن می توان به بخاری گازی بدون لوله، بخاری گازی احتیاجمند به لوله، بخاری گازی با فراوری حرارت بالا و بخاری گازی با فراوری حرارت پایین اشاره نمود. بخاری های گازی بدون احتیاج به لوله در اندازه های عظیم و کوچک برای مصارف خانگی وجود دارند که اندازه آن به فضای مورد استفاده برای بخاری بستگی دارد، هرچه فضا عظیم تر باشد بخاری عظیم تر با توان فراوری بیشتری احتیاج است. بخاری های احتیاجمند لوله هم به همین صورت در دو اندازه فراوری می شوند.

بخاری ها در گذشته به صورت زغالی و هیزمی بودند که با کشف نفت و گسترش استفاده از آن، بخاری های نفتی به بازار آمدند. چند دهه است که با لوله کشی گسترده گاز طبیعی در سراسر کشور، استفاده از بخاری گازی رواج پیدا نموده است. البته در این بین بخاری برقی نیز از زمان فراوری الکتریسیته به صورت صنعتی به عنوان یکی از روش های فراوری گرما رواج پیدا نموده است.

رواج بخاری گازی در سال های اخیر بی دلیل نبوده است. بخاری های هیزمی و زغالی به دلیل سختی تهیه هیزم با قوانین عدم قطع درختان در بسیاری از نقاط دنیا یکی از روش های سخت به حساب می آید و به دلیل کثیف کاری زیاد هم بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد.

بخاری نفتی هنوز در بسیاری از نقاط که دسترسی به گاز وجود ندارد و هزینه استفاده از بخاری های برقی هم بسیار گران تمام می گردد مورد استفاده است ولی تعداد آن ها محدود و عمدتا در روستاها است. بخاری برقی در بسیاری از نقاط دنیا که دسترسی به گاز و نفت وجود ندارد یا قیمت زیادی دارند بسیار مورد استفاده قرار می گیرد اما به نظر می رسد که به دلایلی زیادی که در زیر به آن ها اشاره شده است در ایران بهترین گزینه فراوری گرما در زمستان بخاری گازی است.

 • بخاری گازی نسبت به بخاری برقی ارزان تر است.
 • این نوع از بخاری ها نصب راحت تری نسبت به بخاری نفتی و هیزمی دارد.
 • این نوع از بخاری ها انواع قابل حمل و ثابت دارد و طیف بیشتری از احتیاجها را رفع می نماید.
 • بخاری گازی نسبت به بخاری های نفتی و هیزمی تمیزتر و بی دردسرتر است.
 • بازدهی این نوع از بخاری ها زیاد است.

مصرف بخاری گازی چقدر است؟

بیشتر بخاری های گازی که در ایران وجود دارد رده انرژی E و D دارند و بازدهی پایینی دارند. متأسفانه بسیاری از بخاری های گازی موجود در کشور حتی رده انرژی بسیار پایین تری G دارند و بسیاری از شهروندان هم به دلیل ارزان بودن گاز اصلا توجهی به رده انرژی نمی نمایند. اگر به دنبال خرید این نوع از بخاری ها با بازدهی بالا و رده انرژی بهتر هستید از شرکت های معتبر خرید و به برچسب رده انرژی دقت کنید.

میزان فراوری گرمای بخاری گازی چقدر است؟

هر کیلووات یا کیلوکالری انرژی تقریبا 10 متر مربع فضا (در مناطق سرد) را گرم می نماید. در هنگام خرید این نوع از بخاری ها به حداقل و حداکثر میزان فراوری انرژی بخاری گازی دقت کنید. علاوه بر این، متراژ فضایی که بخاری در آن نصب می گردد نیز باید در نظر گرفته گردد و متناسب با مساحت به انتخاب نوع و اندازه بخاری اقدام گردد.

بر همین اساس بهتر است بدانید که در مناطق خیلی سرد و کوهستانی به ازای هر کیلووات انرژی، تقریبا 5/8 متر مربع فضا گرم می گردد. در مناطق با آب و هوای کمی گرم تر به ازای هر کیلوکالری انرژی گرمایی، تقریبا 13 تا 16 متر مربع فضا گرم می گردد.

نکات مهم در فرآیند خرید بخاری گازی

در هنگام خرید این نوع از بخاری ها به نکات بسیاری باید توجه کنید تا از خرید خود پشیمان نشوید. اول از همه سعی کنید برند معتبری از بخاری گازی را تهیه کنید تا از گارانتی و خدمات پس از فروش با کیفیتی نیز بهره مند شوید همچنین بهتر است بخاری گازی را از فروشگاهی تهیه کنید که مهلت چند روزه ای را برای آزمایش و تست بخاری در اختیار شما قرار می دهد تا در صورت راضی نبودن از آن بتوانید هزینه خود را پس بگیرید یا اگر کالا معیوب بود بدون دردسر آن را تعویض کنید. نکات زیر را در انتخاب خود مد نظر قرار دهید:

 • به تناسب بخاری با فضای باز یا فضای بسته دقت کنید تا بخاری مناسب را تهیه کنید.
 • به تمهیدات ایمنی توجه کنید. بخاری گازی خوب باید ترموکوبل، حس گر میزان اکسیژن و منواکسید کربن داشته باشد.
 • به رده انرژی بخاری توجه کنید تا یک برند پربازده و با رده انرژی بالا تهیه کنید.
 • میزان فراوری صدا هم برای بعضی افراد مهم است در هنگام خرید به برچسب راهنما دقت کنید.
 • در هنگام خرید به ارتفاع سقف، اقلیم، عایق کاری دیوارها، پنجره ها، اندازه پنجره ها، نورگیر بودن یا نبودن و پرده پنجره ها دقت کنید.
 • ظرفیت حرارتی بخاری از دیگر مواردی است که باید به آن توجه کرد. اگر ظرفیت حرارتی این نوع از بخاری ها از 7/11 درصد بالاتر باشد باید تمهیدات نصب لوله بخاری را در نظر داشته باشد و اگر ظرفیت حرارتی کمتر از مقدار ذکر شده باشد، بخاری احتیاجی به نصب لوله ندارد.

مزایا

اگر از کسانی که ابتدا از بخاری نفتی استفاده می کردند سپس با دسترسی به لوله کشی گاز شهری به سمت استفاده از این نوع از بخاری ها روی آورده اند در مورد مزایا این نوع بخاری بپرسید؛ خواهند گفت که بخاری گازی کارایی بهتر، همین طور دردسر و کثیف کاری کمتری دارد. از طرفی هم بخاری گازی نسبت به بخاری نفتی گران تر ولی نسبت به بخاری برقی بسیار ارزان تر است. در هنگام قطع برق، گرمایش مختل نمی گردد و مانند سایر روش های گرمایش نوین نیست که با قطع برق، فراوری گرما با اختلال روبرو گردد.

معایب

نقطه ضعف هایی کوچ و عظیم تا به امروز در مورد این نوع از بخاری ها مطرح شده است و یکی از آن ها فراوری منواکسید کربن است. تمهیدات زیادی برای بخاری های گازی انجام شده تا میزان فراوری منواکسید کربن آن ها کم گردد و همچنین حس گرهایی هم بر روی بخاری گازی تعبیه شده اند تا در صورت نشت منواکسید کربن و کاهش میزان اکسیژن، بخاری خاموش گردد.

یک ایراد دیگر که می توان به این نوع از بخاری ها گرفت این است که معمولاً گچ دیوار پشت بخاری گازی در اثر گرمای زیاد می سوزد و از بین می رود البته این ایراد به بخاری نفتی هم وارد است. با راویز کشی دیوار پشت بخاری گازی می توان تا حدی مانع ریزش گچ دیوار شد ولی آنچنان که باید تأثیرگذار نیست.

بهترین برند های بخاری گازی کدام اند؟

برند های زیادی از بخاری گازی وجود دارد که از میان آن ها می توان به پلار، نیک کالا، آبسال، آزمایش، سپهر الکتریک، دنیا افروز، برفاب، سوپر الکتریک، آذر درخشان، آذر تهویه ، ایمن گاز مشهد، ایران شرق، تکسان خزر، لورچ، دنیا کار، هیوندای و مشهد دوام اشاره نمود.

از میان آن ها پلار محصول مشترک ایران و کره جنوبی است و کیفیت بالایی دارد. لورچ، آزمایش، آبسال جز برند های قدیمی و معتبر فراوری نماینده بخاری گازی هستند و برند هیوندای هم ساخت کره جنوبی است که کیفیت ساخت خوبی دارد و برند شناخته شده ای در بازار ایران است.

هنگام خرید این نوع از بخاری ها به برند آن توجه و از خرید بخاری های با برند نامعتبر خودداری کنید زیرا خدمات پس از فروش و گارانتی شرکت های معتبر به مراتب بهتر است، همچنین شرکت های معتبر از تکنولوژی پیشرفته تری استفاده می نمایند و مصرف انرژی کمتر و در عین حال بازده بالاتری دارند.

ممکن است برندهای معتبرتر قیمت بالاتری را بر روی محصول خود بگذارند ولی با توجه به کیفیت بالاتر و تکنولوژی ساخت بهتر از مصرف بی رویه انرژی جلوگیری می نمایند و با کاهش هزینه گاز مصرفی، هزینه بالاتر خرید را جبران می نماید.

قیمت بخاری گازی

رنج قیمت این نوع از بخاری ها با توجه به اندازه، میزان فراوری انرژی و طرح آن متفاوت است و از 400،000 تا 1،700،000 تومان متغیر است. بخاری های کوچک یا با ظرفیت فراوری انرژی کم که مناسب اتاق خواب و فضاهای کوچک هستند از 400،000 تا 600،000 تومان وجود دارند. مدل های ساده قیمت کمتری دارند و مدل های به روز و طرح شومینه قیمت بیشتری دارند.

قیمت بخاری های عظیم با ظرفیت فراوری گرمای زیاد که مناسب اتاق نشیمن و پذیرایی هستند از 500،000 تا 1،700،000 تومان است. این نوع از بخاری ها هم اگر طرحی ساده داشته باشد ارزان تر است و اگر مدرن تر باشد و یا طرح شومینه باشد گران تر هستند.

سخن پایانی

بخاری گازی یکی از وسایل گرمایشی به صرفه است که در ایران رواج زیادی دارد. این نوع از بخاری ها در انواع عظیم، کوچک، بدون احتیاج به لوله و احتیاجمند لوله موجود هستند. رنج قیمت این بخاری ها از 400،000 تا 1،700،000 تومان است. در هنگام خرید به برچسب انرژی و امکانات بخاری دقت کنید و همواره از برند های معتبر بهره ببرید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1004

به "راهنمای خرید بخاری گازی ؛ معرفی کامل، بهترین برندها و قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید بخاری گازی ؛ معرفی کامل، بهترین برندها و قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید