سالم هستید و به هیچ دکتری احتیاج ندارید، اگر...

خبرنگاران: از متخصصین پزشکی در تمامی زمینه ها در خصوص معیار های برتر سلامتی سوال نموده ایم. متخصصین پوست، جراح ها، روانشناس ها، متخصصین تغذیه، گوارش، دندانپزشکان و ... به شما می گویند از کجا می توانید بفهمید فرد سالمی هستید و احتیاج نیست به پزشک مراجعه کنید.

سالم هستید و به هیچ دکتری احتیاج ندارید، اگر...

اگر یک خانم هستید، سیکل قاعدگی تان منظم است

منظم بودن دوره عادت ماهیانه (بین 27 تا 35 روز) یکی از نشانه های سلامت سیستم تناسلی است. سیکل منظم قاعدگی یعنی اینکه تخمک گذاری به طور طبیعی انجام می شود و بازتابی از سطح متعادلی از هورمون ها از مغز گرفته تا تخمدان هاست. زنانی که به دلیل اضافه وزن یا کمبود وزن، وضعیت سلامتی خوبی ندارند معمولا پریودهای شان نامنظم است یا پریود نمی شوند، زیرا مغز، عملکرد تخمدان ها را متوقف می نماید و تخمک گذاری اتفاق نمی افتد یا روی دادنش قابل پیش بینی نیست.

مو های ضخیم و ناخن های محکمی دارید

مو های پُرپشت و ضخیم و ناخن های محکم که خوب رشد می نمایند، علامت سلامتی اند. عکس این موضوع نیز صدق می نماید؛ مو های نازک و شنماینده و ناخن های ترک خورده، اغلب علامت کمبودی در مواد مغذی مانند کمبود آهن، ویتامین D و یاسایر ویتامین های مهم اند.

معمولا انرژی زیادی دارید

اگر هر روز صبح با انرژی از خواب بیدار می شوید، آماده ورزش و تحرک و آغاز یک روز خوب هستید پس سالمید. بسیاری از بیماری ها و کمبود ویتامین ها می توانند شما را بی حال و بی انرژی نمایند و احساس خستگی به شما بدهند.

با احساسات و هیجانات خودتان و دیگران خوب کنار می آیید

همه ما به ارتباط اجتماعی، احترام، استقلال و خیلی چیز های دیگر احتیاج داریم و اگر بتوانیم این احساسات را بهتر درک کنیم و بروز بدهیم، روابط بهتر و زندگی شادتری خواهیم داشت. افراد سالم معمولا کوشش می نمایند احتیاج های هیجانی خود و دیگران را بفهمند و برآورده نمایند. آن ها نسبت به احساسات دیگران، متوجه و مراقبند و اگر کاری نمایند که موجب رنجش کسی شود، می توانند تغییرات لازم را جهت اصلاح و جبران اعمال نمایند.

خیلی دچار سر درد نمی شوید و سر دردهای تان زیاد طول نمی کشند

همه ما سر درد می گیریم. سر درد می تواند نتیجه استرس یا تنش عضلانی باشد و طبیعی است. یک فرد سالم دچار سر درد های طولانی و ادامه دار نمی شود. حتی غیر عادی نیست اگر دچار سر درد میگرنی یا هر نوع سر درد دیگری شوید، اما اگر دارو دیگر اثر نمی نماید یا علت پزشکی دیگری تشخیص داده شد، شاید بهتر باشد بر اساس نوع را ریشه دردتان، سایر شیوه های درمانی مانند بوتاکس یا حتی عمل جراحی را آنالیز کنید.

تنفس تان خوب است، حتی زمانی که بیمارید

خوب نفس کشیدن چیزی است که بیشتر افراد از آن غافلند، تا زمانی که سخت شود و اذیت شان کند. مثلا زمانی که سرما خوردگی پیش می آید، یک فرد سالم در بینی، سر و یا سینه خود احساس گرفتگی می نماید. این علائم در عرض هفت تا ده روز رفع می شوند، اما اگر چنین نشد، شاید یک ناهنجاری در راه های هوایی وجود داشته باشد که باید با روش دیگری رفع شود.

جریان خون بدن تان خوب است

اگر جریان خون بدن تان خوب باشد، ممکن است گاهی دست یا پای تان خوب برود و بعد از احساس سوزن سوزن شدن، فورا رفع شود. این اتفاقی است که با نشستن یا دراز کشیدن در وضعیت نامناسب روی می دهد. اما اگر سوزن سوزن شدن، بی حسی و یا ضعف تان ادامه دار شد نشان از تحت فشار بودن یک عصب دارد که به آن، فشردگی عصب می گویند. علائم ادامه دار را نباید نادیده بگیرید، چون می توانند بیانگر مسئله ای باشند که احتیاج به درمانی، چون عمل جراحی داشته باشد.

نفس تان بد بو نیست

بوی تنفس تان، معیار بسیار مهمی از سلامت عمومی شماست، زیرا بخش عمده عملکرد ایمنی بدن تان در روده ها اتفاق می افتد. بد بو نبودن نفس، شاخص خوبی از سلامت و تعادل گوارش شماست. مثلا، نفسی که زیاد بوی میوه می دهد می تواند نشاندهنده دیابت باشد، بد بو بودن نفس می تواند با ریفلاکس مرتبط باشد، نفسی که بوی ماهی می دهد می تواند نشانی از نارسایی کلیوی باشد، و یا ترشی دهان می تواند علامت آپنه خواب باشد.

هر روز بعد ازظهر دچار افت انرژی و کسالت نمی شوید

یک فرد سالم صبح که از خواب بیدار می شوید احساس انرژی می نماید و سطح انرژی اش در طول روز یکنواخت است. افت زیاد انرژی در طول روز نشان می دهد عملکرد غدد فوق کلیوی سالم نیست و سطح قند خون یکنواخت نمی باشد.

پوست تان سالم به نظر می رسد

پوست، بزرگ ترین اندام بدن انسان است. وضعیت پوست صورت و گردن نه تنها بازتابی از خصوصیات ژنتیکی فرد و سلامت اوست بلکه نشان از تاثیر عوامل محیطی نیز دارد. رنگ پوست باید تا حدودی صورتی و حتی رنگ دار باشد.

صورت تان پُر به نظر می رسد

پُر و گِرد بودن بافت نرم صورت به طور کلی علامت جوانی و سلامت است. اما تحت شرایط بیماری، کم آب بودن بدن و یا نداشتن تغذیه مناسب، پوست می تواند قدرت و استحکام خود را از دست بدهد و ظاهری گود افتاده پیدا کند یا چروکیده به نظر برسد.

چشم های تان مات و بیحال نیستند، برق می زنند

جراحان پلاستیک می گویند همواره به جزئیات صورت فرد توجه می نمایند و با او حرف می زنند، تماس چشمی برقرار می نمایند و به حرکات عضلات صورت آن ها دقت می نمایند. چشم ها می توانند خیلی چیز ها از وضعیت سلامت عمومی و حالات روحی و روانی افراد افشا نمایند، اینکه خوب استراحت نموده اند یا خسته اند، انرژی دارند، و یا غمگین و افسرده اند. چشم ها ممکن است شفاف و براق باشند یا خون گرفته و یا زرد که نشاندهنده یک بیماری اولیه یا ثانویه می باشند.

درصد چربی بدن تان نرمال است

یکی از مهم ترین علامت های سلامتی، درصد چربی بدن است. وقتی چربی بدن تان زیاد می شود یعنی بدن تان بیشتر بافت چربی ذخیره می نماید تا بافت عضله. چربی بدن بر سوخت و ساز، تعادل قند خون، حرکات، قدرت بدنی و سلامت روانی اثر می گذارد. هر چه درصد چربی بدن تان بیشتر باشد، کمتر خواهید توانست حرکت ناگهانی کنید، مثلا فورا بدوید، از پله ها بالا بروید و یا هر نوع تحرک بدنی دیگر انجام دهید.

معمولا جوش و آکنه ندارید

جوش و آکنه در یک زن بزرگسال می تواند نشاندهنده اختلالات هورمونی باشد. سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز می تواند منجر به بروز جوش بشود که ناشی از فراوری ناهنجار هورمون ها توسط تخمدان ها می باشد و از دیگر علائم آن می تواند پُرمویی بدن، ریزش مو، پریود های نامنظم و ناباروری را نام برد.

برای ورزش و تحرک وقت صرف می کنید

هیچ جایگزینی برای ورزش وجود ندارد. فعالیت بدنی بر تمام قسمت های بدن اثر می گذارد، چربی های اضافی را آب می نماید، جریان خون در عضلات و پا ها را افزایش می دهد، کلسترول بد را پایین می آورد و کلسترول خوب را افزایش می دهد، اکسیژن رسانی به عضلات و ارگان ها را بیشتر می نماید و حتی ضربان قلب تان را منظم می نماید. قلب شما یک عضله است، اما احتیاج ندارد بزرگ تر و حجیم تر شود، بلکه فقط باید قوی تر شود و ورزش و فعالیت بدنی، این کار را می نماید.

به تغذیه تان اهمیت می دهید

آیا به اندازه کافی میوه و سبزی و غلات می خورید و کلسیم دریافت می کنید؟ مصرف کافی این مواد غذایی می تواند تضمین کند که رژیم غذایی خوبی دارید. چرا؟ زیرا این ها غذا هایی هستند که بیشتر افراد به اندازه کافی مصرف نمی نمایند. فقط سه درصد از افراد میوه و سبزی کافی می خورند.

برای خانم ها: ترشحات واژینال دارید

شاید آزاردهنده باشد، اما ترشحات واژن طبیعی است. به رنگ و بوی ترشحات توجه کنید. ترشح بو دار و بد رنگ می تواند نشاندهنده یک عفونت باشد. ترشحات واژینال می تواند طی سیکل قاعدگی تغییر کند (بر اساس سطح هورمون ها)، اما تقریبا همواره وجود دارد.

برای خانم ها: اسپاسم هایی دارید، اما قابل کنترل اند

پریود شدن اصلا شوخی نیست، اما نباید آنقدر دردناک باشد که نتوانید کار کنید، راه بروید و حتی صحبت کنید. شما باید بتوانید با دارو های مسکن بدون نسخه، دردتان را کنترل نموده و به کارهای تان برسید. درد های شدید و ناتوان نماینده می توانند علامت یک پروسه التهابی مانند اندومتریوز باشند. اندومتریوز بر باروری تان اثر می گذارد، بنابراین چیزی نیست که آن را نادیده بگیرید.

گاهی به خودتان استراحت می دهید

با توجه به تمام مشغله هایی که امروزه وجود دارد به راحتی خسته و فرسوده می شویم. گاهی آنقدر روی کار و مسئولیت های مان متمرکز می شویم که فراموش می کنیم به خودمان برسیم و حتی احساس نمی کنیم تا چه اندازه تحت استرس هستیم. ناگهان از پا می افتیم، بیمار می شویم و بدتر از همه هنوز هم متوجه نمی شویم چقدر حال خود را بد نموده ایم. آن هایی که به طور مرتب و تحت هر شرایطی برای استراحت و رسیدگی به خود وقت می گذارند افراد سالمی هستند.

می توانید نه بگویید

برای خودتان حدود تعیین نموده اید و می دانید چه زمانی باید نه بگویید و احتیاج های خودتان را مقدم بر احتیاج های دیگران بدانید. شاید در نگاه اول خودخواهانه به نظر برسد، اما شما نمی توانید خودتان را نادیده بگیرید. حد و مرز تعیین کردن، بخش مهمی از سالم و شاد ماندن و اجتناب از احساس خشم و نارضایتی و فرسوده شدن است.

لثه های سالمی دارید

یکی از نشانه های سلامتی، لثه های سالم است. یعنی لثه های تان ملتهب نیستند، به راحتی خونریزی نمی نمایند و بافت و رنگ طبیعی دارند. بافت طبیعی لثه باید محکم باشد، در قسمت بین لثه ها مثلثی شکل باشد و در قسمت بالای دندان ها به طور یکدست، انحنا داشته باشد.

وعده های غذایی تان را منظم می خورید

منظم بودن وعده های غذایی یعنی اینکه خوب تغذیه می شوید و به احتمال بسیار زیاد، رژیم غذایی متعادلی دارید، زیرا هرگز در شرایط گرسنگی شدید قرار نمی گیرید تا مجبور شوید سراغ غذا های فوری و ناسالم بروید. در ضمن داشتن برنامه غذایی منظم یعنی اینکه معمولا با شتاب غذا نمی خورید.

وقتی غذا می خورید احساس رضایت می کنید

خیلی از افراد در کنترل غذا خوردن، مشکل دارند و نمی توانند پُرخوری ننمایند یا نسبت به دریافت کالری بیش از اندازه حساسند. این شیوه باعث می شود از خوردن خود راضی نباشند و بیشتر در معرض پُرخوری در وعده های بعدی قرار بگیرند. احساس رضایت از خوردن، نشان می دهد سالمید و می توانید از غذا و افرادی که با آن ها همسفره هستید لذت ببرید.

آنچه در ذهن دارید را به زبان می آورید

کسی که می تواند در خصوص آنچه آزارش می دهد حرف بزند و ناراحتی ها را در دلش تلنبار نمی نماید آدم سالمی است و نشان می دهد برای خودش احترام و ارزش قائل است و می داند سرکوب کردن احساسات به ضررش تمام می شود.

در برابر مراجعه به روانشناس و مشاور مقاومت نمی کنید

افراد سالم می دانند که روان درمانی و مشاوره فقط برای اختلالات روانی نیست، بلکه همه می توانند از آن استفاده نمایند. همه ما می توانیم به یک مشاور برای درد دل کردن و یاری خواستن اعتماد کنیم تا به یک راهکار درست و سالم برای مسائل مان برسیم.

عضلات تان دیده می شوند

آیا می توانید عضلات تان را ببینید؟ سفت و محکم اند؟ نرم و پوشیده از چربی نیستند؟ این ها یعنی اینکه سالمید. تحلیل رفتن عضلات نشان می دهد سالم نیستند. در ضمن متقارن بودن عضلات نیز نشانه سلامتی است: مثلا اگر یکی از پاهای تان بزرگ تر از آن دیگری به نظر می رسد، می تواند نشاندهنده این باشد که عارضه ای پنهان دارید که باعث می شود به یکی از پا ها بیش از حد فشار وارد شود، یا شاید هم پای کوچک ترتان مسئله ای عصبی داشته باشد.

کار های روزمره خود را به راحتی انجام می دهید

آیا می توانید بدون توقف از یک تپه بالا بروید؟ می توانید کیسه های خریدتان را حمل کنید؟ آیا می توانید خم شوید و انگشتان پای تان را لمس کنید؟ می توانید بدون اینکه چیزی را بگیرید روی یک پا، تعادل خود را حفظ کنید؟ آیا می توانید به راحتی چمباتمه بزنید و راحت و بدون یاری هم به وضعیت اول برگردید؟ اگر جواب تان مثبت است، پس فرد سالمی هستید.

نسبت به غذا وسواس ندارید

هرچند همواره توصیه می شود که نسبت به تغذیه خود دقیق و حساس باشید، اما وسواس به خرج دادن نسبت به غذا و خوراکی می تواند علامت اختلال در خوردن باشد. وقتی مطمئن هستید انتخاب های غذایی سالمی دارید و به مقدار کافی هم می خورید، مغزتان می تواند استراحت کند و روی غذا خوردن بیش از حد متمرکز نشود. یک رابطه سالم با غذا، بهترین نقطه آغاز است.

دست کم یک بار در روز دفع دارید

چیزی که می خورید مهم است، اما چیزی که دفع می کنید نیز اهمیت دارد! هر روز اجابت مزاج نداشتن می تواند علامت وجود مسئله ای در سیستم گوارش تان باشد، مثلا کمبود منیزیم، خوب هضم نکردن غذا یا خوب جذب نکردن مواد مغذی و یا حتی استرس هیجانی.

با انجام فعالیت های روزمره به نفس زدن نمی افتید

راه های هوایی شما لوله های زیادی هستند که به دسته ای از بالن های هوا یعنی ریه های تان منتهی می شوند. دیواره این بالن ها جایی است که هوا و خون با هم تماس پیدا می نمایند. هوا، اکسیژن دارد که سلول های بدن ما از آن برای فراوری انرژی استفاده می نمایند. اگر این بالن ها بترکند، شما بالن های هوایی کمتری خواهید داشت، در نتیجه دچار تنگی نفس خواهید شد.

می توانید سبک زندگی متعادلی داشته باشید

این هم علامت سالم بودن است، زیرا نشان می دهد که از جنبه های مهم زندگی غافل نیستید، مثلا افراد مورد علاقه تان، تناسب اندام تان و یا سلامت هیجانی تان. تعادل به شما اجازه می دهد عملکرد و زندگی بهتری داشته باشید.

می توانید الگو های رفتاری منفی را تشخیص دهید

خویش آگاهی داشتن و قادر به درک و تفسیر الگو های منفی بودن نشان می دهد فرد سالمی هستید. توانایی شکستن یک سیکل معیوب به این معنی است که می توانید جنبه های منفی گذشته را رها کنید و زندگی آزادانه تر با استرس کمتر داشته باشید.

می توانید در صورت لزوم درخواست یاری کنید

این نیز نشانه سلامتی است، زیرا نشان می دهد فرد می داند آسیب پذیری هم می تواند جزئی از قدرت باشد. درخواست یاری کردن باعث می شود راهکار ها را پیدا کنید، نه اینکه به دلیل ترس یا غرور بنشینید و تماشا کنید که موقعیت تان بدتر شده.

وقتی حرکت می کنید مفاصل تان درد نمی گیرند

سلامت مفصل، استخوان و عضله لازمه سبک زندگی سالم است. چیزی که شما به آن احتیاج دارید، حرکت بدون درد است. علامت دیگر مفصل سالم این است که طیف حرکتی کاملی داشته باشد. مفاصلی که در طیف کامل حرکتی خود حرکت نمی نمایند یعنی مسئله ای دارند.

ادرارتان شفاف است

ساده ترین شاخص کلیه های سالم، شفاف بودن ادرار است. کلیه ها با فیلتر کردن ضایعات، الکترولیت های بدن را متعادل نگه می دارند. شفاف بودن ادرار نشان می دهد بدن تان خوب آب رسانی می شود. ادرار کدر یا خون در ادرار حاکی از آسیب کلیه است که باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه شود.

زبان تان صورتی است

وجود لایه ای سفید روی زبان می تواند نشاندهنده این باشد که اختلال یا عدم تعادلی در بدن وجود دارد. رنگ زبان یک فرد سالم باید صورتی باشد.

بعد از عمل جراحی زود التیام پیدا می کنید

توانایی بیمار برای ریکاوری سریع تر بعد از عمل اغلب نشان می دهد سلامت عمومی خوبی دارد. وقتی بدن با ضربه ای روبرو می شود یا بعد از عمل دچار زخمی می شود، باید بتواند خودش را به خوبی و به سرعت التیام بدهد. بدن یک فرد سالم می تواند لشکری از گلبول های سفید خونش و نوتروفیل ها را به منطقه مورد نظر می فرستد تا جلوی عفونت را بگیرد و مونوسیت ها را گسیل می نماید تا التهاب را کنترل نمایند.

واقع گرایانه فکر می کنید

آیا طرز فکرتان واقع گرایانه و سازنده است و یاریی به شما می نماید؟ یک فرد سالم به این فکر نمی نماید که من یک بازنده ام یا هرگز پیروز نمی شوم، چون می داند که این احساسات واقعی نیستند و باید طبق شواهد و واقعیت نتیجه گیری نمایند.

پوست تان بعد از نیشگون دریافت فورا به حالت اول برمی شود

کلیه ها مسئول تعادل آب در بدن هستند. یک تست خوب این است که پشت دست تان را نیشگون بگیرد یا پوست قوزک یا ساق پای تان را فشار دهید: باید فورا به حالت نرمال برشود. اگر پوست خیلی دیر به حالت نرمال برشود علامت کم آبی بدن است.

بدون یاری دریافت می توانید از حالت چهارزانو نشسته، بلند شوید

این تمرین ساده برای ارزیابی قدرت و انعطاف پذیری در نظر گرفته شد که تست نشستن - ایستادن نام دارد. در این تست، چهارزانو می نشنید و بدون هیچ وسیله و یاریی، صاف از جای تان بلند می شوید. اگر نمی توانید این تست را به درستی انجام دهید، ممکن است بعدا در اثر برزمین افتادن آسیب ببینید یا شاید هم مشکل دیگری دارید. اما انجام این تست با پیروزیت نشان می دهد وضعیت فیزیکی خوبی دارید.

عاشق موسیقی هستید

علم نشان داده که گوش دادن به موسیقی در تمام مراحل زندگی مفید است، از یاری به رشد ادراکی در دوران نوزادی گرفته تا تقویت عملکرد مغز در سالمندی.

معمولا شب ها خوب می خوابید

این هم یکی دیگر از علامت های مهم سلامتی! خوب خوابیدن نشان می دهد فشار خون تان نرمال است، تنفس تان مسئله ای ندارد و اختلال گوارشی مانند ریفلاکس ندارید.

ممکن است آلرژی داشته باشید، اما قابل کنترل است

یک فرد سالم ممکن است آلرژی فصلی داشته باشد، اما قابل کنترل است. دست کم 20 درصد از افراد آلرژی دارند و اگر با دارو های ساده آلرژی، علائم شان کنترل شود یعنی سالم هستند و سیستم ایمنی شان خوب کار می نماید.

سالی یک بار سرما می خورید

سالی یک بار سرما خوردن نشان می دهد سیستم ایمنی تان نرمال است. شاید در یک سال، دو بار هم سرما بخورید، اما بیشتر از آن می تواند نشان دهنده بیماری سینوسی یا آلرژی تنفسی باشد.

مجبور نیستید صدای تلویزیون را بلند کنید

خیلی از سالمندان به دلیل داشتن مشکل شنوایی، صدای تلویزیون را بلند می نمایند که با اعتراض سایر اعضای خانواده روبرو می شوند. اگر یک فرد سالمند تلویزیون را با صدایی تماشا می نماید که جوان تر ها هم مسئله ای ندارند، یعنی وضعیت شنوایی اش سالم است.

با غذای تند مسئله ای ندارید

یک فرد سالم از آشپزی و استفاده از ادویه های تند در غذا لذت می برد. چرا؟ چون نشان می دهد حس چشایی و بویایی سالمی دارد. افرادی که حس بویایی و چشایی شان ضعیف شده، از آشپزی و غذا خوردن لذت نمی برند.

اگر لازم شود می توانید راهتان را از آدم های منفی جدا کنید

یکی از علامت های سلامت روان این است که می توانید خودتان را از افراد بد و منفی جدا کنید. حتما این گفته را بار ها شنیده اید که نباید با آدم های منفی در ارتباط باشید و حتما دلیل خوبی هم دارد. همه رابطه ها لزوما همیشگی نیستند و این چیز بدی نیست. اگر متوجه شدید یک رابطه دوستی دیگر سالم یا مناسب نیست، باید آن را رها کنید.

بزاق دهان تان به اندازه کافیست

بزاق، مسئول تعدیل سطح PH در دهان تان و تمیز کردن دندان های تان است. وقتی بزاق زیادی فراوری می کنید، کمتر ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوید.

وقتی دهان تان را تا آخر باز می کنید فک تان صدا نمی دهد

وقتی دهان تان را باز می کنید مفصل گیجگاهی فکی تان نباید صدا بدهد. اگر این مفصل صدای کلیک مانند بدهد ممکن است در آینده دچار سر درد های میگرنی شوید. اگر آرواره در وضعیت عقب رفته قرار بگیرد می تواند به این مفصل و عضلات کنار آن فشار وارد کند.

پوست دست ها و اطراف چشم های تان خیلی نازک نیست

ظاهر پوست اطراف چشم ها و پشت چشم های تان نیز بیانگر وضعیت سلامت عمومی تان است. پوست این قسمت ها از بدن، نازک ترین هستند، بنابراین پیش از هر چیزی علائم کک و مک را نشان می دهند. پوست سالم، شفاف و محکم به نظر می رسد و رگ های خونی زیر آن دیده نمی شوند یا به کبودی نمی زند.

دندان های تان محکم اند

دندان های قوی و محکم نشاندهنده یک بدن سالم اند. اگر استرس داشته باشید، مضطرب یا افسرده باشید بیشتر در معرض بیماری های دهان و دندان هستید.

فشار خون تان نرمال (119 روی 79 یا پایین تر) است

سنجش فشار خون کار ساده ای است و شاخص مهمی از سلامتی قلب و عروق تان محسوب می شود. اگر فشار خون بالا باشد، با سبک زندگی سالم و در صورت احتیاج با دارودرمانی می توان آن را کنترل کرد.

منبع: rd

منبع: برترین ها
انتشار: بروزرسانی: 10 مرداد 1398 شناسه مطلب: 148

به "سالم هستید و به هیچ دکتری احتیاج ندارید، اگر..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالم هستید و به هیچ دکتری احتیاج ندارید، اگر..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید