شرق مدیترانه و شتاب ترکیه برای رابطه با مصر

به گزارش تور آسیایی ارزان، اهداف و انگیزه های دولت ترکیه برای تحکیم مواضع و موقعیت خود در شرق مدیترانه، از چنان اهمیتی برخوردار است که عادی سازی رابطه با مصر، تبدیل به امری ناگزیر شده است.

شرق مدیترانه و شتاب ترکیه برای رابطه با مصر

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بالاخره اقدامی که از چند ماه پیش وعده داده شده بود، فرا رسید و هیات دیپلماتیک ترکیه دیروز وارد پایتخت مصر شد.

سدات اونال معاون وزیر امور خارجه ترکیه در صدر هیاتی است که به قاهره رفته تا فرایند عادی سازی روابط بین آنکارا - قاهره، وارد فاز اجرایی گردد.

اگر چه ترکیه و مصر برای رسیدن به عادی سازی رابطه، راه نسبتاً درازی در پیش رو دارند، اما همین که اتمسفر عوض شده و رجب طیب اردوغان حاضر شده در خصوص عبدالفتاح سیسی به بیان اظهارات تند و به کار بردن صفاتی همچون دیکتاتور و کودتاگر سرانجام دهد، چند قدم رو به جلو به شمار می آید.

از مذاکرات استخباراتی ها تا تبادل نظری دیپلمات ها

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، قبلاً و در اواخر سال 2020 میلادی اعلام نموده بود که تبادل نظرهایی بین سران سرویس های اطلاعاتی ترکیه و مصر انجام شده و طرفین کوشش می نمایند تا به درک روشنی از راهکارهای سرانجام دادن به دوران انجماد برسند.

دو چهره مهم دیگر تیم اردوغان نیز در خصوص مصر، سخنانی بر زبان آوردند که از سوی رسانه های ترکیه، به عنوان مواضع مهم و رسمی ترکیه قلمداد شد.

ژنرال خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه، چند و چون تحرکات مصر در شرق مدیترانه و رویکرد این کشور به قلمرو دریایی ترکیه را شایان تحسین دانست و ابراهیم کالن سخنگوی اردوغان نیز به این مساله اذعان کرد که از دید آنکارا، مصر، قلب و مغز دنیا عرب است.

به عبارتی دیگر، از هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی میت گرفته تا چاووش اوغلو، کالن، ژنرال آکار، فخرالدین آلتون مسئول بخش اطلاع رسانی و مدیریت رسانه ها و یاسین آکتای مشاور عرب تبار اردوغان در حزب عدالت و توسعه، تعداد قابل توجهی از معتمدین نزدیک به اردوغان به میدان آمده اند تا هر جوری شده سیمِ گسسته، مجدداً متصل گردد.

هنوز تعیین نیست که سرویس های اطلاعاتی ترکیه و مصر برای رسیدن به یک توافق اولیه و ارتقای تبادل نظر از سطح مقامات امنیتی به سطح دیپلماتیک و آشکار، چند جلسه رو در روی هم نشسته و مذاکره نموده اند. اما فعلاً، این واقعیت تعیین شده که هر دو سو به همدیگر احتیاج دارند و رساندن تبادل نظرها به سطح معاون وزیر، دستاورد ارزشمندی برای منافع منطقه ای ترکیه و مصر است.

اخوانی ها چه می گویند؟

تا به امروز چندین چهره سیاسی نزدیک به سیسی و دیپلمات های مصری، در تبادل نظر با رسانه های مختلف، بر این مساله تاکید نموده اند که ترکیه تبدیل به مهم ترین کانون فعالیت های اخوانی های فراری مصر شده و تا زمانی که ده ها انجمن، رسانه و گروه اخوانی در آنکارا و استانبول فعال باشند، راهی برای عادی سازی روابط بین ترکیه و مصر وجود نخواهد داشت.

درست به همین دلیل، تیم اردوغان با سران اخوانی های مصری پناه برده به ترکیه نیز وارد مذاکره شد و از آنها خواست تا با دولت ترکیه همراهی نمایند. نتیجه چه شد؟ نتیجه این شد که ابراهیم منیر از سران اخوان المسلمین، بیانیه ای صادر کرد و در این بیانیه نشان داد که از فرایند عادی سازی روابط بین آنکارا و قاهره حمایت می نماید.

مهم ترین ابعاد بیانیه ابراهیم منیر از این قرار است:

1.تشکر از شخص رجب طیب اردوغان و مردم ترکیه به خاطر وفاداری، مهمان نوازی و حمایت های مداوم از اخوان المسلمین مصر و فراهم آوردن امکان اقامت ده ها تن از اخوانی ها در خاک ترکیه.

2.بها دادن به اهمیت منافع و مصالح ترکیه و پایبندی به حفظ شئونات مهمانی و مهاجری و لطمه نزدن به روابط ترکیه و مصر.

3.ابراهیم منیر در سفر به آنکارا، با ده ها اخوانی مصری مقیم ترکیه ملاقات نموده و از آنها خواسته در کار و فعالیت انجمن های خود، در یک ساختار فدراتیو، از دیدگاه های اصلی شورای رهبری اخوان السملمین تبعیت نموده و از فرایند عادی سازی روابط بین قاهره و آنکارا، حمایت نمایند.

شاید تا چند ماه پیش، نوشتن چنین بیانیه ای از سوی ابراهیم منیر و رفقای او، محال تلقی می شد. اما واقعیت این است که بر اساس بعضی اخبار و گزارش های غیررسمی، سرویس اطلاعاتی میت ترکیه در مذاکره با مقامات امنیتی دولت عبدالفتاح سیسی، امتیازاتی برای اخوانی ها کسب نموده و شرایط، برای زندانیان اخوانی و شاخه های فعال اخوان در مصر، مانند قبل نخواهد بود.

همه راه ها از مدیترانه می گذرند؟

تیم اردوغان در دو سال گذشته، تمام هم و غم خود را معطوف به دکترین وطن آبی و افزایش قدرت در شرق مدیترانه نموده است. چرا که اولاً استفاده از منابع گاز و نفت مدیترانه می تواند بخشی از احتیاجهای ترکیه را تامین کند، دوم این که ترکیه در جستجوی آن است که از کیک بزرگی به نام درآمدهای حاصل از انتقال انرژی شرق مدیترانه به اروپا صاحب یک تکه بزرگ و پُرخامه گردد و سوم این که افزایش قدرت سیاسی، دفاعی و امنیتی ترکیه در شرق مدیترانه، علاوه بر پفراینده های حساسی همچون یونان و قبرس، با آن سوی آبهای پیرامونی ترکیه و شمال آفریقا نیز ارتباط پیدا می نماید و آنکارا برای افزایش نفوذ در لیبی، تونس و کشورهای دیگر، احتیاجمند آن است که از بابت مصر نیز، آسوده خاطر گردد.

با توجه به اهمیت حیاتی دکترین وطن آبی برای تیم اردوغان، باید گفت، اهداف و انگیزه های دولت ترکیه برای تحکیم مواضع و موقعیت خود در شرق مدیترانه، از چنان اهمیتی برخوردار است که عادی سازی رابطه با مصر، تبدیل به امر ناگزیر شده است.

ایستگاهی برای داد و ستد مالی

پس از وقایع سال 2013 میلادی، کودتای نظامی و کنار نهادن محمد مُرسی، روابط ترکیه و مصر متوقف شد. اما واقعیت این است که بازرگانان کار خود را کردند و مبادله کالا بین آنکارا و قاهره تنها به مدت چند ماه متوقف شد.

بر اساس گزارش های رسمی اعلام شده از سوی مرکز ملی آمار ترکیه (TÜİK)، به مدت 6 سال و نیم و از 2014 تا 2020 میلادی، مجموع حجم مبادلات تجاری به 34 میلیارد دلار رسیده است. یعنی ترکیه به مصر 21.9 میلیارد دلار کالا صادر نموده و 12.1 میلیارد دلار از این کشور، کالا وارد نموده است.

انجمن های سرمایه گذاران و کارآفرینان ترکیه بر این باورند که یکی از مهم ترین مسائل کنونی دولت و جامعه مصر، یک جمعیت بزرگ جوان بیکار است و از آنجایی که دولت، امکان استخدام ندارد، پیمانکاران قدرتمند بخش خصوصی ترکیه می توانند در این کشور مشغول به کار شوند و سرمایه و تخصص ترکیه در کنار منابع انسانی مصر، منجر به توسعه روابط مالی گردد.

پیمانکاران ترکیه امیدوارند در صورت تکمیل و نهایی شدن فرایند عادی سازی روابط، انرژی و گاز، توریسم، فعالیت در حوزه های حمل و نقل به ویژه راه آهن، فعالیت مشترک در حوزه نساجی و پوشاک و چندین حوزه دیگر، در مصر، صاحب میدان کار و پروژه عمرانی و مالی شوند.

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1649

به "شرق مدیترانه و شتاب ترکیه برای رابطه با مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرق مدیترانه و شتاب ترکیه برای رابطه با مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید