دلیل صدای زیاد مایکروویو چیست؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، امروزه مایکروویو یکی از لوازم پرکاربرد آشپزخانه به شمار می آید و گاهی اوقات ممکن است با کارکرد این دستگاه دچار دردسر شوید. برخی افراد از به هم ریختگی تنظیمات این وسیله شکایت دارند و برخی دیگر به دلیل صدای زیاد مایکروویو از عملکرد آن رضایت چندانی ندارند.

دلیل صدای زیاد مایکروویو چیست؟

البته در بسیاری از موارد، مسائل پیش آمده چندان جدی نیستند. در بیشتر موارد، صداهای عجیب مایکروویو ناشی از یک قطعه فرسوده است که می توان آن را به راحتی تعویض کرد.

اگر شما هم با این مشکل روبرو هستید، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید تا با علت صدای زیاد مایکروویو آشنا شوید.

یادآور می شویم که یکی از سرویس های پردرخواست خبرنگاران، خدمات تخصصی در زمینه تعمیرات مایکروفر است. چنانچه در این زمینه احتیاج به خدمات و مشاوره دارید، با کلیک روی لینک تعمیر مایکروفر سفارش خود را در بخش مربوطه ثبت نمایید.

نکات کلیدی

  • برای عیب یابی علت صدای زیاد مایکروویو ابتدا مطمئن شوید که مواد غذایی داخل مایکروویو در شرایط مناسبی هستند و با یکدیگر برخورد نمی نمایند.
  • آنالیز کنید که آیا هرگونه قطعه متحرک در داخل مایکروویو صحیح حرکت می نماید یا خیر.
  • فن های خنک نماینده و دیگر قطعات داخلی مایکروویو را با دقت تمیز کنید تا از وجود هرگونه گردوغبار یا آلودگی جلوگیری گردد.

انواع صدای ایجادشده در مایکروویو

اگر مایکروویو شما صداهای غیرعادی می دهد، این نشان دهنده وجود مشکل در یکی از قطعات است. اطلاعاتی در خصوص نوع صدا و مکان آن می تواند یاری کند تا مشکل را تشخیص دهید. انواع صداهای ایجادشده در مایکروویو به توضیح زیر است:

  1. صدای سنگ زنی: این صدا معمولاً مربوط به موتور همزن است.
  2. صدای ساییدن یا کلیک: ممکن است از صفحه چرخان باشد.
  3. صدای بلند یا زمزمه: در بیشتر مواقع به مگنترون یا دیود اشاره کند.
  4. صدای تق تق یا وزوز: نشان دهنده مشکل در فن خنک نماینده است.

هشدار ایمنی:

هنگام تعمیر مایکروویو، همواره در نظر داشته باشید که خازن های داخل مایکروویو می توانند انرژی الکتریکی را در خود نگه دارند؛ حتی اگر دستگاه قطع برق شده باشد!

بنابراین بهتر است قبل از هرگونه تعمیرات، مطمئن شوید که خازن ها تخلیه شده اند و از وسایل محافظتی مناسب بهره ببرید.

5 علت صدای زیاد مایکروویو

علت صدای زیاد مایکروفر می تواند ناشی از مسائل مختلفی باشد. در اینجا به بعضی از رایج ترین دلایل صدای زیاد مایکروویو اشاره می کنیم:

1. مگنترون معیوب

مگنترون مایکروویو امواج را فراوری می نماید. علت صدای زیاد مایکروویو، ممکن است به علت خرابی مگنترون دستگاه باشد.

شما می توانید با تست های ساده مانند روشن و خاموش کردن دستگاه در دمای پایین، مشکل مگنترون را تشخیص دهید.

با توجه به خطرات الکتریکی، در صورت احتیاج به تعمیرات پیچیده، بهتر است به یک تکنسین متخصص مراجعه کنید.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات مایکروویو!

2. مسائل فن خنک نماینده در مایکروویو

فن خنک نماینده، ممکن است علت صدای زیاد مایکروویو باشد. این صداها می تواند ناشی از خروج فن از محل خود یا ورود ذرات غیرمجاز به داخل آن باشد.

اگر موتور فن خنک نماینده فرسوده شده یا دچار مشکل شده باشد، ممکن است صدای بیشتری به ویژه از پشت دستگاه فراوری کند.

3. مسائل موتورگردان مایکروویو

صفحه گردان یکی از مؤلفه های اصلی مایکروویو است که در صورت نقص، به منبعی برای ایجاد نویز تبدیل می گردد. وقتی موتور صفحه گردان مشکل دارد، ممکن است به صورت تک تک یا سنگ زنی صداهای غیرعادیی فراوری کند.

در بیشتر مدل ها، به راحتی می توان به موتور صفحه گردان دسترسی یافت، ولی در بعضی موارد، ممکن است احتیاج به باز کردن قسمت های بیرونی مایکروویو داشته باشید تا علت نچرخیدن سینی ماکروفر یا مسائل دیگر آن را آنالیز کنید.

4. دیود و مسائل آن در مایکروویو

دیود یکی از قسمت های حیاتی در مدارات الکتریکی مایکروویو است و به همراه مگنترون و خازن، به فراوری ولتاژ بالا یاری می نماید.

این قطعه، جریان AC (جریان متناوب) را به DC (جریان مستقیم) تبدیل می نماید، که برای احتیاجهای مگنترون لازم است. وقتی یک دیود خراب است، ممکن است با صدایی زمزمه ای ناخوشایند همراه باشد.

5. موتور همزن مایکروویو

موتور همزن در مایکروویو برای مخلوط کردن و پخت یکنواخت غذا استفاده می گردد. اگر موتور همزن مشکل داشته باشد، ممکن است هنگام کار، صدای سنگ زنی یا سایر صداهای ناخوشایندی ایجاد کند.

نصب و تعمیرات تخصصی مایکروفر با تیم خبرنگاران

راهکارهای برطرف صدای زیاد مایکروویو

پس از آنالیز انواع علت صدای زیاد مایکروفر، در این قسمت راهکارهای مناسب برای برطرف این مشکل را آنالیز می کنیم.

صدای زیاد مایکروویو می تواند ناشی از مسائل مختلفی باشد. در بعضی موارد، می توان با انجام اقدامات ساده ای، صدای زیاد مایکروویو را برطرف کرد. در ادامه به بعضی از راهکارهای برطرف صدای زیاد مایکروویو اشاره می کنیم:

  • کثیفی و چربی می توانند باعث افزایش صدای مایکروویو شوند؛ بنابراین مایکروویو را به طور مرتب تمیز کنید. برای تمیز کردن مایکروویو، از موادشوینده ملایم بهره ببرید و از سیم ظرفشویی یا اسکاچ زبر استفاده نکنید.
  • قرار دادن اشیا سنگین روی سینی گردان می تواند باعث لرزش و صدای زیاد گردد؛ بنابراین از قرار دادن اشیا سنگین روی سینی گردان خودداری کنید.
  • از قرار دادن اشیا فلزی در مایکروویو خودداری کنید: اشیا فلزی می توانند باعث ایجاد جرقه و صدای زیاد شوند و نباید از چنین اشیاء و ظروفی در داخل ماکروویو استفاده کرد.

سخن پایانی

برای عیب یابی علت صدای زیاد ماکروویو بهتر است در گام اول نحوه عملکرد خود را در استفاده از دستگاه آنالیز کنید؛ زیرا در بسیاری از مواقع استفاده نادرست از دستگاه موجب بروز مسائلی در کارکرد آن می گردد.

اگر با انجام این اقدامات، علت صدای زیاد مایکروویو برطرف نشد، باید دستگاه به وسیله یک تکنسین تعمیر مایکروویو آنالیز گردد و در صورت لزوم نسبت به تعمیر یا تعویض قطعات اقدام کنید.

سوالات متداول

علت صدا دادن ماکروفر ال جی چیست؟

صدای مایکروویو می تواند از موارد مختلفی ناشی گردد، از جمله واکنش موادغذایی، حرکت قطعات داخلی، فعالیت فن های خنک نماینده، یا مسائل فنی در دستگاه.

آیا صدایی که مایکروویو فراوری می نماید نشان دهنده مشکل فنی است؟

صدای فراوریی مایکروویو ممکن است ناشی از ویژگی های طبیعی عملکرد آن باشد؛ اما اگر صداها ناگهانی شدید گردد یا همراه با دیگر نشانه های غیرعادی باشند، بهتر است دستگاه را چک کرد و در صورت لزوم مشاوره حرفه ای بگیرید.

آیا صدای مایکروویو می تواند خطرناک باشد؟

صدای طبیعی مایکروویو در حدودی است که برای بسیاری از مدت ها قابل تحمل است. اما هرگونه تغییر در رفتار یا صدای دستگاه ممکن است نشان دهنده یک مشکل باشد. در صورتی که مطمئن نیستید، بهتر است از خدمات فنی مشاوره بگیرید.

چگونه می توانم صدای مایکروویو را کاهش دهم؟

بعضی از راهکار های ممکن شامل تهویه مناسب، جابه جایی دستگاه به مکانی با کمترین ارتعاشات یا مراقبت و تعمیر و نگهداری دوره ای از مایکروویو است.

منبع: آچاره
انتشار: 25 فروردین 1403 بروزرسانی: 25 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4905

به "دلیل صدای زیاد مایکروویو چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل صدای زیاد مایکروویو چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید