مخالفت مرکل با درخواست انگلیس برای مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت

صدر اعظم آلمان درخواست نخست وزیر انگلیس برای مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت که مجددا طی نامه ای به شورای اروپایی مطرح نموده بود را کاملا رد کرد.

مخالفت مرکل با درخواست انگلیس برای مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه تاگس اشپیگل آلمان، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان درخواست نخست وزیر انگلیس درباره مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت که اخیرا در نامه ای به شورای اروپایی مطرح نموده است را رد کرد.

مرکل در آستانه دیدار با بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس درخواست وی برای مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت با اتحادیه اروپا را رد نموده و گفت: ما طبیعتا درباره راه های عملی فکر می کنیم و می توانیم در زمان کوتاهی به آن دست یابیم. اتحادیه اروپا برای این منظور آماده است. اما نیازی نیست که توافق برگزیت را بگشاییم.

صدر اعظم آلمان هم زمان تاکید نمود که 27 عضو اتحادیه اروپا در این باره منسجم عمل می نمایند. در غیر این صورت انگلیس برای خودش تصمیم می گیرد که کدام راه را باید برود. اتحادیه اروپا پیشنهاد مسئله همکاری تنگاتنگ در مسائل مالی و همچنین امنیت و سیاست خارجی را ارائه می دهد. در نهایت ما در ناتو و در شراکت دو سوی آتلانتیک اشتراک داریم.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در نامه ای به دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی بار دیگر خواهان تغییراتی در توافق برگزیت شده و یک راه چاره موقتی برای حل مسئله مرزهای بین ایرلند و ایرلند شمالی بعد از برگزیت را پیشنهاد داد.

وی در این نامه چهار صفحه ای که دوشنبه شب منتشر شد توضیح داد که هدف باید حذف طرح بحث برانگیز Backstop از این توافق برگزیت باشد. به اعتقاد جانسون این تغیرات در توافق برگزیت باید از یک برگزیت نامنظم در آخر اکتبر جلوگیری کند.

وی این طرح مربوط به مرزهای ایرلند را غیر دموکراتیک و غیر عملی دانست. جانسون پیشنهاد داد که این طرح بحث برانگیز درباره مرزهای ایرلند با یک سری تعهدات جایگزین گردد که بر اساس آن راه چاره جایگزین برای این مسئله هر چه سریع تر در دوران انتقالی مورد توافق قرار گیرد. وی در این نامه خود اینکه راه چاره جایگزین چگونه می تواند باشد را توضیح داد.

وی در این نامه تاکید نمود که من امیدوارم که ما با یک توافق از این اتحادیه خارج شویم.

یکی از مهم ترین نقدها به توافق برگزیت، مسئله مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی بود. جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و قرار است عضو این اتحادیه باقی بماند. ایرلند شمالی اما جزیی از خاک بریتانیاست.

پس از جنگ های خونین داخلی میان دو ایرلند، قرارداد بلفاست در سال 1998 امضا و بر مبنای آن قرار شد برای جلوگیری از درگیری، مرزی میان این دو کشور نباشد. حالا با خروج بریتانیا و به تبع آن ایرلند شمالی از اتحادیه اروپا، تعیین نیست که مرز میان دو کشور چگونه خواهد شد.

طرحی موسوم به Backstop یا پشتیبان یکی از راه های پیشنهاد شده برای حل این معضل است که با اجرای آن از بازگشت مرز سخت یا همان مرز فیزیکی بین دو ایرلند جلوگیری شده و بریتانیا موظف می گردد برای مدتی محدود در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند.

طرح پشتیبان می تواند از وقوع آتش درگیری دوباره میان دو ایرلند جلوگیری کند. اما این طرح تنها یک راه چاره موقت برای مرز تجاری میان بریتانیا و ایرلند شمالی است. اتحادیه اروپا همیشه تاکید نموده که هیچ تغییری را در توافق منعقدشده با بریتانیا نمی پذیرد.

تحادیه اروپا همیشه امکان مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت را رد نموده است. این اتحادیه بر لزوم اجرای طرح موسوم به پشتیبان تاکید دارد تا به این ترتیب بعد از برگزیت کنترل کالا بین ایرلند شمالی و ایرلند به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا امکان پذیر نباشد.

توافق انجام گرفته بین ترزا می، نخست وزیر سابق انگلیس و اتحادیه اروپا پیش بینی می نماید که کنترل های مرزی در مرزهای بین ایرلند دوباره شکل نگیرد. اما به اعتقاد بروکسل قواعد اتحادیه اروپا باید همچنان در ایرلند شمالی یا تمام انگلیس اعتبار داشته باشد. جانسون این مسئله را رد نموده و اعلام نموده که کشورش حداکثر تا 31 اکتبر یا با توافق یا بدون توافق این اتحادیه را ترک می نماید.

جانسون در نامه خود به دونالد تاسک خواهان حذف طرح موسوم به Backstop در توافق برگزیت شده و خاطرنشان کرد که به جای آن باید هر دو طرف از نظر قانونی خود را موظف نمایند که هیچ نوع کنترل مرزی بین این دو بخش ایرلند وجود نداشته باشد. تا انتها یک دوره انتقالی هم باید توافق جایگزینی در این باره انجام گردد.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی هم در پیامی توئیتری در واکنش به درخواست جانسون برای مذاکرات مجدد گفت که طرح موسوم به پشتیبان، تضمینی را ایجاد می نماید که با آن از یک مرز سخت بین ایرلند و ایرلند شمالی جلوگیری می گردد تا یک راه چاره دیگر برای این منظور یافت گردد.

دونالد تاسک همچنین گفت: کسانی که این راه چاره موقتی را رد می نمایند و هیچ جایگزین واقع بینانه ای را ارائه نمی دهند در واقع عملا از تشکیل دوباره مرزهای سخت در این منطقه حمایت می نمایند؛ حتی اگر آن ها این را قبول ننمایند.

جانسون روز چهارشنبه در برلین با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان دیدار و تبادل نظر خواهد نمود و روز بعد هم در پاریس به دیدار امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه می رود تا درباره راه های احتمالی برای توافق در مسئله برگزیت با این سران اروپایی تبادل نظر کند.

جانسون تهدید نموده است که در صورت عدم توافق با اتحادیه اروپا در این باره در 31 اکتبر این اتحادیه را ترک خواهد نمود که این مسئله عواقب فاجعه باری برای اقتصاد هر دو طرف دارد.

ملیکل رات، معاون وزیر امور خارجه آلمان هم توافق برگزیت را یک توافق عادلانه بین اتحادیه اروپا و انگلیس ارزیابی نموده و گفت: این هدف اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند که طرح موسوم به پشتیبان هرگز به کار برده نگردد. اما به عنوان یک راه چاره موقتی این طرح لازم است تا صلح در شمال ایرلند را تضمین نموده و از بازار واحد داخلی حمایت کند.

وی تاکید نمود که از این رو توافق برگزیت هرگز گگردده نخواهد شد. وی در عین حال از آمادگی اتحادیه اروپا به منظور تغییرات احتمالی در بیانیه سیاسی درباره مناسبات آینده بین اتحادیه اروپا و انگلیس سخن گفت. در این بیانیه سیاسی مناسبات مالی دراز مدت بین طرفین طراحی می گردد.

معاون سخنگوی دولت آلمان هم روز دوشنبه بر این مسئله تاکید نمود که برلین همچنان خواهان یک برگزیت منظم است، اما برلین همچنین روی همه آنچه یک خروج نامنظم به دنبال خود خواهد آورد آماده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 26 شهریور 1398 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 245

به "مخالفت مرکل با درخواست انگلیس برای مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت مرکل با درخواست انگلیس برای مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید