موتور تی یو فایو ایران خودرو چگونه تولید می شود؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، موتور تی یو فایو فرآیند تولید پیچیده ای دارد. این پیشرانه در بهترین خط تولید موتور ایران در ایران خودرو تولید می شود. این پیشرانه 105 اسب بخاری چگونه تولید می شود؟

موتور تی یو فایو ایران خودرو چگونه تولید می شود؟

خبرنگاران - مجتبی اسماعیلی: موتور تی یو فایو یک پیشرانه محبوب، کم استهلاک و با راندمان مناسب است. این موتور در حال حاضر در کشورهای برزیل و آرژانتین هم تولید می شود. این پیشرانه 1.6 لیتری تنفس طبیعی 16 سوپاپ قادر به تولید حدود 105 اسب بخار قدرت و 142 نیوتون متر گشتاور است. این پیشرانه در سالن شماره سه موتورسازی شرکت ایران خودرو تولید می شود. فرآیند تولید موتور تی یو فایو را می توان به دو بخش عمده تولید قطعات موتور و مونتاژ آن ها تقسیم کرد.

قطعات مختلف موتور مانند بلوک سیلندر، سر سیلندر، سوپاپ ها و… در شرکت های مختلف تولید می شوند. اما برخلاف بسیاری از پیشرانه های تولیدی در کشور، عملیات ماشین کاری قطعات اصلی مانند بلوک و سر سیلندر در سالنی مجاور سالن مونتاژ و در همان محل انجام می شود. این موضوع یک نقطه قوت بزرگ است؛ ارتباط بین کیفیت ماشین کاری قطعات و مونتاژ موتور و همچنین سرعت کشف و رفع ایرادات احتمالی بهتر انجام می شود.

به طور کلی سه ایستگاه دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک در این خط تولید و بنابر حساسیت ایستگاه استفاده می شوند. تمامی پیچ ها نیز از طریق ابزارهای برقی ویژه فرانسوی که قابلیت بستن پیچ ها را با زاویه و گشتاور تعیین شده دارند، بسته می شوند.

در ادامه با گزارش ویژه تیم خبرنگاران از بازدید خط تولید موتور تی یو فایو و شرح جزئیات آن همراه شوید.

بدنه تارا چگونه تولید می شود؟ / بازدید خبرنگاران از خط تولید خودرو تارا برای آنالیز ایمنی

آغاز فرآیند تولید موتور تی یو فایو

پیش از آغاز فرآیند تولید موتور تی یو فایو ، قطعاتی که در بخش های مختلف تولید شده اند در سالن مجاور ماشین کاری و در نقاط مورد نظر خط مونتاژ دپو می شوند. سیستم (نرم افزار) مدیریت تولید این خط با نام تَرَنُم وظیفه ثبت مدارک فنی هر قطعه و مدیریت مونتاژ را بر عهده دارد. برای مثال شماره فنی بلوک سیلندر هر موتور در همان ابتدا از طریق این نرم افزار ثبت می شود. زیر پالت هر قطعه یک فلش مموری واقع شده است که اطلاعات موتور روی این فلش ذخیره شده است. این فلش با نرم افزار تولید به صورت رادیویی در ارتباط است. هر کدام از قطعات مانند سوپاپ ها، شاتون ها و… روی پالت های ویژه قرار می گیرند و فرآیند مونتاژ آغاز می شود.

موتور ME16 سایپا و تفاوت های آن با TU5 پلاس ایران خودرو

مونتاژ شاتون و پیستون

در اولین مرحله مونتاژ موتور تی یو فایو ، رینگ ها، شاتون ها و پیستون ها روی بلوک سیلندر جا زده می شوند. این قطعات به علت حساسیت بالا، از طریق یک اپراتور حرفه ای به صورت دستی جا زده می شوند. اپراتور بنا به تجربه و تخصص خود می تواند تشخیص دهد که این قطعات متحرک و دقیق که باید مطابق تلرانس خاصی تولید شوند، به خوبی در جای خود قرار گرفته اند و حرکت می کنند.

چرخش بلوک

در دومین ایستگاه مونتاژ موتور تی یو فایو بلوک سیلندر از طریق ربات 180 درجه می چرخد و سپس پیچ های کَپه ثابت به صورت اتوماتیک باز می شوند. حالا بلوک سیلندر برای فرآیند یاتاقان گذاری آماده است.

یاتاقان گذاری روی موتور تی یو فایو

موتور تی یو فایو پنج یاتاقان دارد که کپه های ثابت آن در این ایستگاه قرار داده می شوند. در این مرحله محل نشیمن یاتاقان ها نیز با جارو برقی ویژه تمیز می شود تا یاتاقان ها به دقت در محل خود قرار بگیرند. فرآیند یاتاقان گذاری روی موتور تی یو فایو ضد خطا است و تا زمانی که سیستم تایید نکند که پنج یاتاقان در محل خود قرار گرفته است، موتور به ایستگاه بعدی نمی رود. در این مرحله سه قطره روغن نیز روی یاتاقان ها چکیده می شود.

رنگ بندی یاتاقان ها

یاتاقان های موتور تی یو فایو در سه رنگ آبی، مشکی و سبز تولید می شود. هر کدام از این یاتاقان ها یک ضخامت ویژه دارد. در واقع به علت رسیدن به بهترین عملکرد موتور و جلوگیری از تاثیر خطاهای بسیار جزئی تولید قطعات که روی عملکرد موتور تاثیر گذار هستند، نرم افزار خط تولید، با رنگ بندی یاتاقان ها، بهترین ضخامت یاتاقان را برای یک موتور محاسبه و انتخاب می کند. این ایستگاه نیز ضد خطا است و اجازه انتخاب رنگ اشتباه را نمی دهد.

جا زدن میل لنگ

در این ایستگاه بسیار حساس، میل لنگ موتور تی یو فایو جا زده می شود. همان گونه که پیش تر گفته شد، هر قطعه موتور یک شماره فنی دارد که با سایر قطعات مربوط به همان موتور در ارتباط است. مثلا بلوک سیلندر و میل لنگ دارای شماره فنی هستند و به علت حساسیت بالا میل لنگ تنها روی بلوک مربوط به خود جا زده می شود.

مونتاژ پمپ روغن

در بخش بعدی خط مونتاژ موتور تی یو فایو، نوبت مونتاژ پمپ روغن، زنجیر و چرخ دنده آن است.

آنالیز سفتی میل لنگ

در این بخش از خط تولید موتور تی یو فایو، میزان سفتی میل لنگ آنالیز می شود. در واقع میزان سفتی میل تعیین می کند که آیا تمامی مراحل پیشین مونتاژ به طور صحیح اجرا شده اند یا خیر. لقی میل لنگ در بازه 0.07 تا 0.27 میلی متر تعریف شده است. اگر این تلرانس ایراد داشته باشد، موتور کارت قرمز دریافت می کند و قطعات آن برای آنالیز و کشف علت از هم باز می شوند. همچنین سفتی میل لنگ باید در محدوده تعریف شده تلرانس خود قرار داشته باشد.

نصب کاسه نمدهای موتور تی یو فایو

در این ایستگاه نیمه اتوماتیک، کاسه نمدهای موتور از طریق اپراتور روی ربات قرار گرفته و از طریق آن، در جای خود نصب می شوند. اگر کاسه نمد به هر علت از طریق اپراتور بیفتد یا لمس شود، به طور اتوماتیک از چرخه مونتاژ خارج می شود. پس از این ایستگاه نیز چسب زنی محل کارتر روغن از طریق ربات انجام می شود. پس از نصب کارتر روغن، نیم موتور تی یو فایو آماده است.

آنالیز نشتی نیم موتور و نصب واشر سر سیلندر

در این بخش نیم موتور تی یو فایو از لحاظ نشتی، سوراخ بودن و… آنالیز می شود و در صورت وجود نشتی، موتور کارت قرمز دریافت می کند و از رده خارج می شود. در صورت تایید نیز نوبت به نصب واشر سر سیلندر و پمپ آب موتور می رسد.

نصب سر سیلندر روی موتور تی یو فایو

در این بخش سر سیلندر روی موتور تی یو فایو نصب می شود. این مرحله از طریق ربات انجام می شود. 10 عدد پیچ سر سیلندر نیز از طریق دستگاه ویژه و با گشتاور و زاویه از پیش تعیین شده بسته می شوند.

نصب تسمه تایم

یکی از بخش های بسیار حساس تولید موتور TU5، تایم کردن سر سیلندر و میل لنگ است. در این ایستگاه اپراتور براساس علائمی که روی تسمه تایم و پینیون ها وجود دارد، تسمه تایم را در جای ویژه قرار می دهد. سپس موتور تست می شود تا از تایم بودن صحیح موتور اطمینان حاصل شود.

تسمه تایم ماشین و زمان تعویض آن + راهنمای خرید

نصب سیستم سوخت رسانی موتور تی یو فایو

در این بخش نوبت به نصب سیستم سوخت رسانی شامل دریچه گاز، سنسور مپ و انژکتورها، بسته به نوع خودرو می رسد. و با هم متفاوت هستند. برای نمونه سنسورها و سوزن انژکتورهای دو خودرو رانا و پژو 207 با هم تفاوت دارند با وجود این که هر دو از پیشرانه TU5 استفاده می کنند.

نصب فلایویل و دیسک و صفحه

در این بخش بسته به اتوماتیک یا دستی بودن خودرویی که قرار است از موتور TU5 استفاده کند، فلایویل و دیسک و صفحه نصب می شوند. خودروهای اتوماتیک دیسک و صفحه ندارند و در این مرحله تنها کانورتر گیربکس اتوماتیک روی موتور نصب می شود.

حَک شماره موتور

در این بخش شماره ویژه هر موتور براساس اطلاعات پیشین نرم افزار خط، روی موتور حک می شود. کیفیت حک شدن و خوانا بودن این شماره برای شناسنامه موتور و ارتباط با نیروی انتظامی بسیار مهم است. سپس منیفولد دود و ساپورت فیلتر روغن نیز نصب می شوند.

آنالیز نشتی مدار آب و روغن موتور تی یو فایو

در این بخش، نخست مدار آب موتور از نظر نشتی و سپس نشتی روغن آنالیز می شوند. پارامترهای این تست نیز همان پارامترهای فرانسوی و بسیار سخت گیرانه هستند.

پس از صحت از نبود نشتی مدارات روغن و آب، روغن موتور ریخته می شود و کار تولید موتور به اتمام می رسد.

تست گرم موتور

پس از اتمام تولید موتور TU5، پیشرانه روی استندهای ویژه تست قرار می گیرد و برای اولین بار روشن می شود. ECU خودرو و بیشتر سنسورها نیز در این مرحله روی آن سوار می شوند تا درستی عملکرد آن ها آنالیز شود. تمامی پارامترهای احتراق، تعادل و… نیز از طریق یک مانیتور نمایش داده می شوند. این تست پنج دقیقه زمان می برد.

در ادامه نشتی مایعات موتور دوباره از طریق مواد فلورسنتی و یک چراغ قوه ویژه آنالیز می شوند.

پژو 207 شش سرعته دستی و اتومات مقایسه شدند / کدامیک برنده شد؟

اتاق Power test موتور تی یو فایو

در اتاق پاور تست موتور TU5 به صورت رندوم با نیروهای مقاوم کنترل می شود تا از درستی عملکرد آن روی خودرو مطمئن شوند. در این فرآیند یک موتور TU5 به صورت اتفاقی از خط تولید خارج می شود و روی استند ویژه تست قرار می گیرد. سپس تجهیزات مربوط به آن نصب و موتور 15 ساعت کار می کند. سپس این موتور از هم باز می شود و قطعات آن برای آنالیز و آنالیز به آزمایشگاه ارسال می شوند. در این فرآیند قدرت و گشتاور موتور با نیروهای مقاوم میزان گیری می شوند که نزدیک ترین حالت ممکن به حالت کارکرد واقعی موتور روی خودرو است. این تست تقریبا هر یک ماه انجام می شود و علاوه بر آنالیز توان خروجی، آنالیز قطعات از هم باز شده موتور نیز از شرایط تولید قطعات و فرآیند تولید خبر می دهند.

موتور خودرو چگونه تست می شود؟ / گزارش اختصاصی بیت ران از آزمایشگاه تست موتور ایپکو

موتور TU5 در شرایط ایده آل آزمایشگاهی، توانی معادل 78 کیلووات قدرت (105 اسب بخار) و 142 نیوتون متر گشتاور تولید می کند. براساس استانداردهای پژو این اعداد تا مثبت و منفی پنج درصد می توانند متغیر باشند. در صورت عبور از این تلرانس، استند و موتور جهت عیب یابی آنالیز می شوند.

این خط در سال 1384 با همکاری شرکت فابریکام فرانسه و شرکت تام ایران خودرو احداث و به بهره برداری رسید. ظرفیت تولید این خط 1200 دستگاه در روز و 300 هزار دستگاه در سال است. در کشورهای برزیل و آرژانتین نیز خطوطی مشابه همین خط در حال تولید موتورهای TU5 هستند.

منبع: بیت ران
انتشار: 25 فروردین 1403 بروزرسانی: 25 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4921

به "موتور تی یو فایو ایران خودرو چگونه تولید می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موتور تی یو فایو ایران خودرو چگونه تولید می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید