نشست مجازی شورای امنیت درباره ایران؛ چین: بحران کنونی نتیجه خروج آمریکا از برجام است، روسیه: قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خیالی است

به گزارش تور آسیایی ارزان، نماینده جمهوری خلق چین در نشست مجازی شورای امنیت درباره ایران گفت: خروج آمریکا از برجام و تحریم های یکجانبه این کشور علیه ایران، ریشه اصلی بحران کنونی است. ما از آمریکا می خواهیم که به تحریم های یکجانبه خود علیه ایران انتها دهد.

نشست مجازی شورای امنیت درباره ایران؛ چین: بحران کنونی نتیجه خروج آمریکا از برجام است، روسیه: قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خیالی است

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رایزنی در مورد مسائل مرتبط با ایران شامل برجام، قطعنامه 2231 و تحریم های تسلیحاتی عصر امروز سه شنبه به وقت تهران شروع شد.

ابراز تأسف معاون دبیرکل سازمان ملل درباره خروج آمریکا از برجام

ابتدای این نشست رزماری دی کارلو معاون دبیرکل سازمان ملل متحد از خروج آمریکا از برجام که بیش از دو سال از آن می گذرد ابراز تأسف کرد، اما در عین حال از ایران نیز خواست که به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام بازگردد.

وی سپس به صورت گذرا به بخش هایی از گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد که در آن ایران به دست داشتن در حملات نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی عربستان متهم شده است، اشاره نمود.

نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل: برجام موجب دسترسی بی سابقه به تأسیسات هسته ای ایران شد

اولاف اسکوگ، نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل متحد که یکی از حاضران در این نشست مجازی بود، از برجام به عنوان یکی از مؤلفه های کلیدی رژیم منع اشاعه سلاح های هسته ای نام برد و تأکید کرد که برجام باعث شده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی بتواند دسترسی بی سابقه ای به تأسیسات هسته ای ایران داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه تضعیف برجام به معنای تضعیف پروتکل الحاقی و دسترسی های داده شده به آژانس از سوی ایران خواهد بود، خواهان کوشش کشورهای عضو برجام برای برطرف چالش های موجود شد.

این دیپلمات ارشد اروپایی در ادامه از ایران بابت افزایش ذخایر و سطح غنی سازی اورانیوم در تأسیسات هسته ای خود فراتر از حدود مشخص شده در برجام انتقاد کرد و مدعی شد که اتحادیه اروپا از نخستین روز شروع اجرای برجام به تعهدات خود در قبال ایران عمل نموده است!

پامپئو: برجام یک توافق معیوب است

مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان یکی دیگر از حاضران در نشست مجازی شورای امنیت درباره ایران، مطابق انتظار صحبت های خود را با انتقاد از برجام و مسئله تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شروع کرد.

وی برجام را یک توافق معیوب خواند که اجازه می دهد که ظرف چهار ماه آینده تحریم های تسلیحاتی علیه ایران منقضی گردد.

پامپئو مدعی شد: اگر شما نتوانید اکنون اقدام لازم را انجام دهید، ایران ظرف چهار ماه قادر خواهد بود جنگنده های روسی بخرد. این جنگنده ها می توانند شعاع 3هزار کیلومتری ایران و شهرهایی مانند ریاض، دهلی نو، رم و ورشو را پوشش دهند.

وی اضافه نمود: ایران قادر خواهد بود زیردریایی های پیشرفته بخرد و امنیت کشتیرانی را در تنگه هرمز به خطر اندازد و گروههای وابسته را نیز تقویت کند.

چین: خروج آمریکا از برجام ریشه اصلی بحران است

ژانگ جون نماینده جمهوری خلق چین نیز در نشست مجازی شورای امنیت درباره ایران، برجام را یک توافق مهم و چندجانبه خواند که قطعنامه 2231 را نیز کنار خود دارد و از لحاظ قانونی اجرای آن الزام آور است و باید به صورت مؤثر اجرا گردد.

وی در ادامه گفت: حفظ برجام برای تداوم چندجانبه گرایی در فعالیت های پادمانی، نظم بین المللی، امنیت بین المللی، رژیم منع اشاعه سلاح های هسته ای و صلح و ثبات در خاورمیانه امری لازم است.

این دیپلمات ارشد چینی توضیح داد: خروج آمریکا از برجام و تحریم های یکجانبه این کشور علیه ایران، ریشه اصلی بحران کنونی است. ما از آمریکا می خواهیم که به تحریم های یکجانبه خود علیه ایران خاتمه دهد و به جهت درست اجرای برجام و قطعنامه 2231 بازگردد.

وی کوشش آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی را گام دیگری در راستای تضعیف برجام خواند و گفت: قطعنامه 2231 شورای امنیت، از جمله بندهای مربوط به برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران، باید به طور کامل اجرا گردد.

نماینده چین در سازمان ملل همچنین تأکید کرد که آمریکا از برجام خارج شده و دیگر نمی تواند به عنوان عضوی از برجام اقدام به فعال سازی مکانسیم اسنپ بک (بازگشت اتوماتیک تحریم ها) علیه ایران کند.

وی درباره جوسازی های بعضی کشورها علیه برنامه موشکی و فضایی ایران نیز گفت: ما شنیده ایم که بعضی کشورها درباره پرتاب موشک و ماهواره توسط ایران ابراز نگرانی می نمایند. ایران در موقعیت های مختلف بر دفاعی بودن برنامه موشکی و فضایی خود تأکید نموده است.

در ادامه نمایندگان آلمان و انگلیس نیز ضمن ابراز تأسف از خروج آمریکا از برجام، مخالفت خود را با فعال سازی سازوکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها علیه ایران خاطرنشان کردند؛ هرچند هر دو دیپلمات ارشد آلمانی و انگلیسی درباره برنامه موشکی و فضایی ایران و آنچه نقض برجام از سوی ایران خواندند، ابراز نگرانی کردند.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل: رویکرد یکجانبه گرایانه آمریکا خطر بزرگی برای چندجانبه گرایی در دنیا به شمار می رود

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، در ابتدای صحبت های خود هشدار داد که رویکرد یکجانبه گرایانه آمریکا خطر بزرگی برای چندجانبه گرایی در دنیا به شمار می رود.

وی با انتقاد از سیاست موسوم به فشار حداکثری علیه ایران که دولت آمریکا در حال اجرای آن است، خاطرنشان کرد: ایران از همه لحاظ تحت فشار قرار گرفته است. هدف آمریکا این است که یا به تغییر حکومت ایران دست یابد و یا شرایطی را ایجاد کند که ایران به معنای واقعی کلمه نتواند نفس بکشد. این کار مانند گذاشتن زانو بر گردن است.

این دیپلمات ارشد روس افزود: مسئولیت بحران کنونی با آمریکاست. آمریکا برای دستیابی به اهداف خود عمداً تضعیف توافق بسیار متوازن سال 2015 [برجام] را که با قطعنامه 2231 یک بسته توافق تفکیک ناپذیر را تشکیل می دهند، شروع کرد.

وی ادامه داد: قطعنامه 2231 بخشی از قوانین بین المللی است و باید توسط همه کشورهای عضو سازمان ملل اجرا گردد. آمریکا رسماً از تعهدات خود در برجام و قطعنامه 2231 خارج شد و با بازگرداندن تحریم های یکجانبه علیه ایران، در را هم پشت سرش بست.

واسیلی نبنزیا با تأکید بر اینکه واشنگتن نقض نماینده قطعنامه های بین المللی است، گفت: آمریکا دیگر کشورها را به دلیل اجرای قطعنامه 2231 تهدید به تحریم می نماید؛ در حالی که اجرای این قطعنامه برای کشورهای عضو سازمان ملل اختیاری نیست، بلکه اجباری است.

وی درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران گفت: ما از روز اول هم گفتیم که این یک قطعنامه خیالی است و نمی تواند مبنایی برای مذاکره باشد. آمریکا دو سال است که سعی دارد همه را قانع کند که ایران تعهداتش ذیل برجام را نقض می نماید، در حالی که تنها کاری که ایران انجام داده این است که دلسردی خود را از اقدامات تنش زای آمریکا نشان داده است.

نماینده روسیه در سازمان ملل اضافه نمود: اما رک بگویم حتی این تحرکات ایران نیز نقض برجام محسوب نمی گردد.

این دیپلمات بلندپایه روس در مورد گزارشی که چندی پیش دبیرکل سازمان ملل متحد منتشر کرد و در آن مدعی شد که ایران در حمله نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی عربستان نقش داشته است نیز گفت: در این گزارش، بی طرفی که از چنین مقامی انتظار می رود، دیده نمی گردد. تحقیقات در چنین مواردی هرگز جزو وظایف دبیرخانه سازمان ملل نیست.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1128

به "نشست مجازی شورای امنیت درباره ایران؛ چین: بحران کنونی نتیجه خروج آمریکا از برجام است، روسیه: قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خیالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست مجازی شورای امنیت درباره ایران؛ چین: بحران کنونی نتیجه خروج آمریکا از برجام است، روسیه: قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خیالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید