نیوکاسل در کمین است

به گزارش تور آسیایی ارزان، خبرنگاران/زنجان مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: واکسیناسیون رایگان طیور در راستای مبارزه با بیماری نیوکاسل در حال اجرا است.

نیوکاسل در کمین است

محمدباقر حاج کاظمی در گفت وگو با تور آسیایی ارزان، با اشاره به واکسیناسیون طیور بومی در استان زنجان، اظهار کرد: واکسیناسین طیور بومی در روستاها شروع شده و این واکسیناسیون تا آخر ماه در مناطق پرخطر استان، انجام و واکسیناسیون طیور بومی به صورت رایگان انجام می گردد.

این مسئول با اشاره به احتیاج به همکاری روستائیان در این طرح، ادامه داد: در این طرح همکاری روستائیان برای دامپزشکی استان زنجان بسیار مهم است ولی متاسفانه در بعضی از مواقع روستاییان همکاری لازم را ندارند.

وی با بیان اینکه بیماری نیوکاسل یک بیماری شایع در بین طیور کشور و استان است، اضافه نمود: به شرط انجام واکسیناسیون هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد و ما همواره اقدامات پیشگیرانه را انجام می دهیم، به طوری که در طول یک ماه واکسیناسیون 300 هزار قطعه طیور بومی جزو برنامه های در دست اقدام است.

حاج کاظمی توضیح داد: واکسیناسیون این بیماری در کشور به طور مداوم در طیور صنعتی انجام می گردد. یکی از موثرترین راه های پیشگیری و مبارزه با شیوع بیماری نیوکاسل، استفاده از واکسن مخصوص است.

به گزارش تور آسیایی ارزان، بیماری نیوکاسل (NCD) یکی از مهم ترین بیماری های ویروسی در طیور است که چندین گونه از پرندگان را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماری در کانادا، ایالات متحده و بعضی از کشورهای اروپای غربی کنترل شده است. در بخش هایی از آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی ادامه دارد و انتقال آن به وسیله هوا، تماس مستقیم با پرندگان آلوده یا حامل، تماس با ترشح و فضولات پرندگان آلوده امکان پذیر است. ایمنی زیستی خوب، جدایی موارد آلوده و واکسیناسیون مناسب باید به عنوان روش کنترل و پیشگیری از این بیماری انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 901

به "نیوکاسل در کمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیوکاسل در کمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید