کوررنگی چیست و آیا قابل درمان است؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، دکتر هرمز شمس، با بیان اینکه کوررنگی می تواند به صورت مادرزادی بروز کند، اظهار کرد: پدیده کوررنگی می تواند به صورت مادرزادی باشد؛ به نحوی که این افراد می توانند فقط رنگ های سیاه و سفید را ببینند. سلول هایی که در مغز، طول موج نورها را تشخیص می دهند و موجب تشخیص رنگ ها می شوند، در مغز مبتلایان کوررنگی، فراوری نشده است.

کوررنگی چیست و آیا قابل درمان است؟

وی ادامه داد: بعلاوه تاثیر بعضی بیماری ها یا توکسیک و مصرف الکل می تواند منجر به از بین رفتن سلول هایی گردد که طول موج نورها را تشخیص می دهند و در نتیجه مغز قادر به تشخیص طول موج هایی که باعث دیده شدن رنگ ها می گردد، نباشد. بعلاوه افرادی که الکل مصرف می نمایند ممکن است رنگ های سبز و قرمز را نتوانند تشخیص دهند.

این استاد دانشگاه درباره تاثیر سن بر تشخیص رنگ ها نیز گفت: قدرت تشخیص رنگ ها با ورود به کهنسالی و پیرشدن چشم ها نسبت به افراد جوان کاهش می یابد.

شمس درباره چگونگی تشخیص کوررنگی و درمان آن گفت: بعضی از افراد قادر به تشخیص رنگ ها نیستند؛ در واقع همه چیز را سیاه وسفید می بینند. بعلاوه افرادی هستند که تنها قادر به تشخیص بعضی از رنگ ها نیستند. بعضی از حیوانات نیز نمی توانند رنگ ها را تشخیص دهند؛ به طور مثال، گربه نمی تواند رنگ سبز را تشخیص دهد و مغز این حیوان قادر به تشخیص این رنگ نیست

این استاد دانشگاه با بیان اینکه درمانی برای پدیده کوررنگی مادرزادی وجود ندارد، اظهار کرد: اگر کوررنگی به علت مصرف الکل و مواد شیمیایی بروز کند، خودداری از مصرف نوشیدنی هایی از این دست می تواند موجب بهبود این بیماری گردد اما در حال حاضر، درمان ویژه ای برای کوررنگی وجود ندارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 فروردین 1403 بروزرسانی: 22 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4867

به "کوررنگی چیست و آیا قابل درمان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوررنگی چیست و آیا قابل درمان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید