علت زنگ زدن گوش ها چیست؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، روزیاتو/گاهی بعد از یک کنسرت یا قرار دریافت بیش از اندازه در معرض صداهای بلند یا سر و صدا، احساس می کنیم گوش مان وز وز می نماید. منبع این صدا تعیین نیست و عجیب آنکه تنها وقتی آن را می شنویم که همه جا ساکت است.

علت زنگ زدن گوش ها چیست؟

در ادامه می خواهیم ببینیم علت زنگ زدن گوش ها چیست.

صدایی با منبعی نامعلوم

به صدای وز وز، خش خش یا هر صدای عجیبی در گوش ها اصطلاحاً تینیتوس گفته می گردد. در این حالت صداهایی خیالی می شنویم که هیچ منبعی ندارند. از آنجایی که هیچ کسی مانند دیگری نیست، این مشکل می تواند خود را به شکل صدای یک غرش یا بشکن هم بروز کند و علل مختلفی می تواند داشته باشد. صدای زنگ زدن معمولاً موقتی است و می تواند مختصر یا در بعضی موارد به قدری شدید باشد که انجام مکالمه با دیگران را سخت کند.

با این حال، اگر این حس مدت طولانی ای ادامه پیدا کند یا به شکل مزمنی تکرار گردد، این مسأله می تواند زندگی روزانه فردی که درگیر آن شده است را مختل سازد.

علت این وز وز غیر معمول

تینیتوس به دلیل وارد شدن آسیب به سلول های کوچک مو رخ می دهد که در گوش داخلی قرار دارند. این سلول ها پرزهای نزدیک به حلزون گوش را می سازند که طبق امواج صوتی ای که به گوش ها می رسند جا به جا می شوند. بعد از آن عصب شنوایی این امواج را به عنوان صدا دریافت و تعبیر می نماید. اما پرزها زمانی که آسیب می بینند، پیغام های نادرستی ارسال می نمایند. این پیغام های نادرست به مغز ما ارسال می شوند، درنتیجه چیزی می شنویم که در واقع وجود ندارد.

عواملی که می توانند باعث زنگ زدن گوش ها شوند

بعضی عواملی که سبب بروز این صدمات جزئی به گوش داخلی می شوند عبارتند از:

قرارگیری در معرض صدای بلند به مدت طولانی مثلاً در کنسرت یا محل ساخت و ساز، یا استفاده از اسپیکر یا هدفون با صدای بسیار بلند، می تواند باعث این مشکل گردد. در خصوص اول به راحتی می توانید بهبود پیدا کنید و به حالت عادی بازگردید. اما در خصوص دوم چون یک عادت است، آسیب ناشی از رسیدن بیش از اندازه صدا به گوش ها می تواند دائمی باشد.

جرم گوش هم می تواند عامل تینیتوس باشد. انسداد مجرای گوش بر اثر انباشت جرم گوش می تواند باعث التهاب این مجرا گردد و حتی پرده گوش را تحریک کند، امری که باعث به وجود آمدن یک صدای خیالی آزاردهنده می گردد. عفونت گوش هم می تواند این مشکل را به وجود آورد.

با بالا رفتن سن، به تدریج قدرت شنوایی خود را از دست می دهیم، امری که در دراز مدت می تواند باعث به وجود آمدن یک حس وز وز یا ترق تروق درافراد بالای 60 سال گردد.

یک دلیل دیگر این موضوع تغییرات فشار خون است.

وارد شدن آسیب به سر و گردن و حتی فشار بیش از اندازه به این نواحی به دلیل مرتبط بودن آن ها به قدرت شنوایی می تواند منجر به بروز تینیتوس گردد. اگر علت زنگ زدن گوش ها این مسأله باشد، تینیتوس معمولاً تنها در یکی از گوش ها رخ می دهد.

از طرفی دیگر، این مشکل می تواند از سفت شدن استخوانچه گوش میانی حکایت داشته باشد که یکی از علائم اصلی آن است.

وقتی مفصل گیجگاهی زیرواره ای (جایی که فک به جمجمه متصل می گردد) دچار تغییرات یا آسیبی می گردد، به دلیل نزدیکی این مفصل به گوش ها این مسأله می تواند باعث بروز تینیتوس گردد.

این حس در موارد شدید آن می تواند نشانه بعضی بیماری ها مثل سندرم منییر، مسئله ای در گوش داخلی، یا شوآنوم وستیبولار باشد که در اثر شکل دریافت یک غده خوش خیم درون جمجمه به وجود می آید.

مصرف بعضی داروها مانند داروهای ضدافسردگی، آنتی بیوتیک ها و قرص های ادرارآور هم می تواند باعث بروز این نشانه گردد.

چطور جلوی بروز تینیتوس را بگیریم؟

اگر این حس تا مدت بسیار طولانی ای ادامه پیدا کند و شدت آن زیاد محسوب گردد، این مسأله می تواند روی زندگی روزانه ما اثر بگذارد و باعث خستگی، کمبود تمرکز، حساس و زودرنج شدن و بروز مشکل در خواب یا حافظه ما گردد.

به همین دلیل بهتر است از صداهای خیلی بلند دوری کنید، یعنی با صدای کامل به هدفون گوش ندهید و اگر قرار است در جمع پر سر و صدای حضور پیدا کنید، خوب است که با استفاده از گوشگیر از گوش های خود مراقبت کنید. به علاوه لازم است با داشتن یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش، مراقب سلامت قلبی عروقی خود هم باشید چون هیچ درمانی مشخصی برای این مشکل وجود ندارد.

منبع: همگردی
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1454

به "علت زنگ زدن گوش ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت زنگ زدن گوش ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید