علت نخوابیدن نوزاد در شب چیست؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، یکی از مسائل رایج والدین در نخستین سال تولد کودک، نخوابیدن نوزاد در شب ها است. اما برای رهایی ازین شرایط چه باید کرد؟ باید بدانید که در هر سنی، نوزاد دلایل متفاوتی برای بی خوابی و گریه شبانه دارد. با آگاهی از این دلایل و تلاش در جهت رفع مسائل، می توانید خواب آرامتری برای خود و نوزادتان به همراه آورید.

علت نخوابیدن نوزاد در شب چیست؟

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - در یکسال اول زندگی، کودک رشد چشمگیری می کند و ظرفیت بالایی برای شکل گیری عادات و الگو های صحیح دارد. پایه گذاری عادات صحیح خواب، در این سن، کلید پیشگیری از بسکمک از مسائل شایع خواب، در دوره کودکی است.

نخوابیدن نوزاد در طی تولد تا سه ماهگی

طی سه ماهه اول زندگی، کودک 16 تا 17 ساعت در روز می خوابد. مدت خواب و بیداری به طور مساوی در 24 ساعت شبانه روز تقسیم می شود. معمولا سه ساعت خواب با یک ساعت بیداری همراه است. این الگو با چرخه تغذیه ارتباط مستقیم دارد. وقتی کودک کاملا سیر باشد می خوابد و زمانی که گرسنه است بیدار می شود و تا مدت کوتاهی پس از تغذیه بیدار می ماند. در این سن کودک مقاومتی در مقابل خواب ندارد.

در این سن، علت نخوابیدن نوزاد، می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 1. آیا پوشکش خیس است؟ باید عوض شود.
 2. آیا کودک گرسنه است؟ از سیر بودن کودک مطمئن شوید.
 3. آیا کودک کولیک یا نفخ دارد؟ بایستی کمکش کنید تا باد گلو یا باد معده اش خارج شود. در صورت نیاز از داروی ضد کولیک استفاده کنید.
 4. آیا بدن بچه خیلی سرد یا خیلی گرم است؟ دمای اتاق را مطبوع کنید و لباس مناسب فصل به او بپوشانید.
 5. آیا محیط خواب او خیلی پرنور است؟ اتاق خواب کودک باید کاملا تاریک باشد.
 6. آیا کودک نیاز به آغوش شما دارد؟ گاهی اوقات تنها با در آغوش دریافت کودک می توانید او را آرام کنید تا به خواب رود.
 7. حالش خوب نیست؟ اگر علایم بیماری در کودک می بینید، به پزشک مراجعه کنید.
 8. بعد از بررسی موارد بالا، کودک را 5 دقیقه درون تختخوابش تنها بگذارید. شاید در این فاصله خود کودک بخواب رود.

پایه گذاری عادت های خوب

مهمترین مساله در این سن، برقرار کردن عادت های خوب در کودک است و تنها راه رسیدن به این هدف آن است که از همان ابتدا درست عمل کنید تا عادت های مثبت در کودک پایه گذاری و تثبیت شوند.

 • به کودک کمک کنید تا خودش تنهایی به خواب رود. روزی یک بار، کودک را بدون خوردن شیر مادر یا دریافت شیشه شیر، یا بدون اینکه کسی او را تکان دهد، بخوابانید. وقتی متوجه می شوید که کودک خواب آلود شده است، او را درون تختخواب خود قرار دهید. برای شروع این تمرین، بد نیست که او را تکان دهید، برایش آواز بخوانید و کالسکه اش را راه ببرید. شاید کمی طول بکشد تا کودک به این شیوه به خواب رود. اما بدین ترتیب او یاد می گیرد که بدون تماس بدنی با شما هم می تواند احساس امنیت کند.

نخوابیدن نوزاد در سه تا شش ماهگی

برنامه خواب کودک در این دوره، با روال زندگی اجتماعی افراد خانواده، همخوانی بیشتری دارد. او در شبانه روز حدود 15 ساعت می خوابد. 9 تا 10 ساعت در شب و 4 تا 5 ساعت در روز. روز کودک معمولا از 6 تا 8 صبح شروع می شود و طی روز دو یا سه بار در ساعت های نسبتا تعیین می خوابد. زمان خواب شب او معمولا از ساعت 7 تا 9 عصر شروع می شود. پیشرفت مهم دیگر در این مرحله این است که 50 تا 70 درصد بچه ها شب ها هفت ساعت به طور پیوسته می خوابند.

در این سن، علت نخوابیدن نوزاد، می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 1. تمام موارد تولد تا سه ماهگی را بررسی کنید.
 2. اگر کودک شیرخشک می خورد و هنوز گرسنه است، از دستورالعمل تهیه شیر برای بچه های کمی بزرگتر استفاده کنید. این کار را می توانید از حدود چهارماهگی شروع کنید.
 3. اگر کودک برای خوردن غذای جامد آمادگی دارد، با دادن غذای جامد پیش از خواب، او را به مدت طولانی تری سیر نگه دارید.
 4. اگر هیچ یک از موارد قبلی موثر واقع نشد و کودک همچنان بی قراری می کند و نمی خوابد، به پزشک مراجعه کنید تا تعیین شود که آیا علت نخوابیدن نوزاد مشکل جسمی است یا خیر.

پایه گذاری عادت های خوب

 • نیم ساعت قبل از خواب را در سکوت و آرامش بگذرانید.
 • یک یا دوبار در روز، وقتی خواب آلود می شود، اما هنوز بیدار است، او را درون کالسکه یا تختخوابش قرار دهید. شاید ابتدا گریه کند. در این صورت، به آرامی برایش لالایی بخوانید و نوازشش کنید.
 • اگر کودک نیمه شب بیدار شد، با او شوخی و بازی نکنید!

بیشتر بخوانید: خواب نوزاد سه ماهه چقدر است و چگونه تنظیم می شود؟

نخوابیدن نوزاد در شش تا دوازده ماهگی

دراین مرحله کودک روزی 14 ساعت می خوابد، 12 ساعت خواب شبانه و 2 ساعت خواب روزانه. شروع روز معمولا از ساعت 6:30 یا 7 صبح است و شامل خواب روزانه در ساعت 10 صبح و 1 بعد از ظهر می شود و با خوابیدن در ساعت 7 شب به انتها می رسد.

در این سن، علت نخوابیدن نوزاد، می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 1. نیاز های اولیه کودک را بررسی کنید (کلیه موارد اشاره شده از تولد تا شش ماهگی).
 2. یک جدول تهیه کنید و در آن ساعات خواب، بیداری و چرت های روزانه کودک خود را بنویسید تا الگوی خواب کودک را به مرور تنظیم کنید.
 3. شاید کودک شما می خواهد دندان دربیاورد. این می تواند دلیل خوبی برای نخوابیدن نوزاد باشد. بعضی از بچه ها بدون هیچ مسئله ای دندان درمی آورند. اما خیلی از آن ها در این دوره نحس و نق نقو می شوند.

  به تورم و سرخی لثه های کودک، در جایی که دندان ها بیرون می آیند، به سرخی لپ های کودک، تب و اسهال او توجه کنید! برای بهبود این عوارض، به کودک استامینوفن مخصوص بچه ها (با دوز تعیین) دهید که درد را تسکین می دهد و تب را پایین می آورد. لثه های کودک را با انگشت خودتان، یا حلقه های لاستیکی دندانگیر ماساژ دهید تا درد او کمتر شود.

  بیشتر بدانید: تب دندان در آوردن نوزاد را چگونه تشخیص دهیم؟
 4. اگر اندام تناسلی کودک به واسطه سوزش ادرار یا مدفوع زخم شده است، برای تسکین سوزش کورک، از پماد های سوختگی پای نوزاد استفاده کنید.
 5. نمی توانید او را بخوابانید؟ بعضی از بچه ها اگر خواب باشند و در همین حالت آن ها را از اتومبیل، کالسکه یا آغوش مادر (بعد از شیر خوردن) به تختخوابشان ببرید، بیدار می شوند و دیگر نمی خوابند. به این بچه ها باید یاد بدهید که در تختخواب خودشان و بدون حضور دیگران نیز به خواب فرایند. برای این منظور روش گام به گام را امتحان کنید.

پایه گذاری عادت های خوب

 • مقدمات خاصی برای خوابیدن کودک درنظر بگیرید، که می تواند شامل:

  1. نوشیدن مایعات (شیر، آب، چای)

  2. حمام کردن

  3. وقت آرامش و سکوت

  4. کتاب خواندن

  5. رفتن به رختخواب

باشد. نکته مهم این است که این فرآیند در ساعت تعیینی (مثلا 9:30) هرشب تکرار شود.

 • با روش گام به گام به کودک یاد دهید که به تنهایی بخوابد.

  با این روش، کودک ضمن اینکه احساس می کند همچنان از امنیت و محبت شما برخوردار است، یاد می گیرد که خودش به تنهایی، نه با هدایت و فشار شما، برای خواب آماده شود و بدون کمک و حضور دیگران نیز به خواب رود. تمرین های اولیه مربوط به این شیوه را روز ها انجام دهید. آموزش شگرد های جدید به کودک، روز ها آسان تر از شب هاست.

گام نخست

جدول خواب کودک را مرور کنید تا دریابید که کودک در چه زمانی از روز به خواب می رود. ده دقیقه پیش از این ساعت کودک را درون تختخوابش بگذارید و کنارش بمانید، آرام آرام برایش لالایی بخوانید و نوازشش کنید تا به خواب رود.

گام دوم

وقتی کودک استقرار در تختخواب را پذیرفت و به آن عادت کرد، بجای نوازش و لالایی خواندن، روی یک صندلی و در جایی نزدیک تخت کودک بنشینید و فقط دستتان را روی سینه و شکمش بگذارید. در همین شرایط بمانید تا کودک به خواب رود.

گام سوم

بعد از یک هفته، صندلی خود را هر سه روز یک قدم از تخت کودک دور کنید تا اینکه به در اتاق نزدیک شوید.

گام چهارم

وقتی کودک در تختخوابش قرار گرفت و شما نیز همراه صندلیتان نزدیک در اتاق رسیدید، باید از اتاق بیرون بروید و بعد از چند ثانیه به داخل اتاق سرک بکشید. ابتدا حدود پنج ثانیه بیرون بمانید و بعد آرام آرام، زمان بیرون ماندنتان را بیشتر کنید. این فرایند باید حدود دوسه هفته یا کمتر طول بکشد.

با اجرای روش گام به گام، مشکل نخوابیدن نوزاد، برطرف شده و پس از ماهها، خواب آرامی را خود و کودکتان تجربه خواهید کرد.

منابع:

کلید های برخورد با مسائل خواب بچه ها/ سوزان گاتلیب

تر و خشک کردن کودک/ شارلوت پریستون

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1482

به "علت نخوابیدن نوزاد در شب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت نخوابیدن نوزاد در شب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید