چرا ایجاد عادت سالم زندگی در بهار آسان تر است؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، گنجاندن عادات سالم در روال روزانه ممکن است چالش برانگیز باشد. برای بسیاری از افراد، دنبال کردن یک عادت سالم، مقطعی است و نمی توانند آن را به یک روتین همیشگی تبدیل نمایند. اما عادت سالم زندگی در بهار می تواند به عنوان یک آغازی قدرتمند عمل کند. بهار نشانه بیداری دوباره زمین است. وقتی شکوفه ها شاخه های درختان را پر می نمایند و حیوانات از خواب زمستانی بیدار می شوند.

چرا ایجاد عادت سالم زندگی در بهار آسان تر است؟

از این رو بهار یک زمان طبیعی برای شروعی تازه است. در واقع، بهار احتمالا برترین فصل برای بازبینی اولویت ها، تصمیم گیری های مهم، گنجاندن عادت های سالم زندگی و تغییر عادات مضر است. چرا که ما هم با ریتم طبیعت، هماهنگ می شویم و هماهنگی با طبیعت، همواره نتایج خوبی به همراه دارد. در اینجا 9 عادت سالم برای شروع در فصل بهار آمده است که قرار دادن یک یا دو مورد از آن ها هم می توانند تغییرات بزرگی در زندگی شما ایجاد نمایند.

لذت بردن و قدردانی از جزئیات خوشایند زندگی

یک حمام آب گرم طولانی، تماشای طلوع آفتاب زیبا، احساس نور و گرمی ملایم روی پوست، یک وعده غذایی خوشمزه، شنیدن صدای باران یا موج های دریا، قدردانی چیزی بیش از گفتن ممنونم است. به چیزهایی که شما را راضی می نمایند فکر کنید، مهم نیست که چقدر کوچک هستند. این طرز فکر و لذت بردن از لحظات زندگی، راهی برای تماشا جهان با قدردانی است. چند دقیقه را به تمرکز افکار و احساسات خود روی چیزهایی اختصاص دهید که برای آن ها سپاس گذار هستید و از آن ها حتی برای دقایقی لذت می برید. این عادت ساده، نگرش شما را بهبود می بخشد و رضایت از زندگی را افزایش می دهد.

می توانید با ثبت این لحظات و یادداشت آن ها، فراوانی را در زندگی خود ایجاد کنید. صبح اغلب برترین زمان برای تمرین قدردانی است. با این حال، این کار را می توان در هر زمانی در طول روز انجام داد. مهم این است که تمرین لذت و قدردانی از جزئیات خوشایند زندگی را به یک عادت روزانه تبدیل کنیم.

تحرک داشتن برترین عادت سالم زندگی در بهار

با ملایم تر شدن هوا، داشتن تحرک در فضای باز لذت بخش تر می گردد. پیاده روی، دوچرخه سواری یا یوگا فرقی نمی نماید. به طور کلی گذراندن وقت در طبیعت و هوای تازه می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد، سطح ویتامین D را افزایش دهد و سلامت قلب و عروق را بالا ببرد. پیاده روی در طبیعت فکر را پاک سازی می نماید، باعث آرامش می گردد و خلاقیت را تحریک می نماید.

داشتن تحرک ساعاتی بعد از صرف غذا هم بسیار مفید است. حتی یک پیاده روی 15 دقیقه ای می تواند به هضم غذا و حرکت روده یاری کند، سطح استرس را کاهش دهد و قند خون را تنظیم کند. برای جلوگیری از عادی و خطی شدن عادت تحرک داشتن می توانید مسیرهای خود را تغییر دهید تا چیزهای جالبی ببینید، یک دوست را به پیاده روی یا ورزش در طبیعت دعوت کنید یا حیوان خانگی تان را با خود ببرید.

ژورنال نویسی

حال و هوای بهار، ایجاد عادت ژورنال نویسی را راحت تر می نماید. هر روز چند دقیقه را به یادداشت روزانه اختصاص دهید تا بازتابی از افکار، احساسات و تجربیات خود داشته باشید. نوشتن چند خط یادداشت روزانه می تواند به روشن شدن احساسات، کاهش استرس و ارتقای خودآگاهی و رشد شخصی یاری کند. شما می توانید در خصوص قدردانی، اهداف، دستاورد ها، چالش ها یا تجربیات روزانه خود بنویسید. در سرانجام هر روز زمانی را به تأمل در خصوص تجربیات و افکار خود اختصاص دهید و آنالیز کنید که چگونه می توانید این بینش ها را در زندگی تان به کار بگیرید.

پاک سازی خانه

شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که پاک سازی روح و جسم از پاک سازی فیزیکی محیط شروع می گردد. بهار به عنوان فصل نوسازی، برترین زمان برای پاک سازی، مرتب کردن و تمیز کردن خانه و ایجاد فضایی برای رشد و شروع عادت های نو است. پاک سازی نه تنها محیط زندگی سازمان یافته و هماهنگ تری ایجاد می نماید، بلکه وضوح فکر را بالا می برد و باعث می گردد احساس سبکی و آزادی داشته باشیم.

برنامه ای بریزید و هر بار یک بخش از خانه را پاک سازی کنید (کمد، کشو، بخش مدارک و کاغذهای مهم و غیره). هر بخشی از خانه را که تمیز می کنید و هر آیتمی که برمی دارید از خود بپرسید که آیا این به ارزش زندگی من اضافه می نماید؟ آیا برای من شادی می آورد یا یک هدردهنده انرژی است؟ سپس مواردی را که دیگر در سبک زندگی فعلی شما به کار نمی آیند دور بندازید یا به شخص دیگری ببخشید. با ساده سازی محیط اطراف و ر ها کردن وسایل غیر ضروری و آیتم هایی که بی علت مدت زیادی آن ها را نگه داشته ایم، حس راحتی و آرامش را به خانه بیاورید.

پاک سازی جسم

خود مراقبتی آسان ترین عادت سالم زندگی در بهار است که می توانید به عنوان یک روتین همیشکی در زندگی خود بگنجانید. عادات غذایی سالم و اولویت دادن به خواب با کیفیت برای ارتقای سلامتی لازم است. اگر فکر می کنید رژیم غذایی یا برنامه خواب مناسب و سالمی ندارید، فصل بهار برترین زمان برای ایجاد تغییرات کلیدی و سخت است.

سعی کنید همگام با فصل غذا بخورید. طبیعت باهوش است زیرا میوه ها و سبزیجات فصلی دقیقا همان ارزش غذایی را دارند که بدن ما در آن فصل به آن ها احتیاج دارد. سعی کنید عادت خوردن غذای ناسالم را تغییر دهید. از غذا های فرآوری شده، دارای مواد نگهدارنده و افزودنی های مختلف اجتناب کنید. علاوه بر این، داشتن خواب کافی، برای سلامت ارگان های ضروری بدن بسیار مهم است. در فصل بهار یک روال خواب ثابت برای خود ایجاد کنید و حتی در آخر هفته ها به آن پایبند باشید. داشتن برنامه خوابی منظم به تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن یاری می نماید و کیفیت خواب شما را بهبود می بخشد.

برای داشتن یک پاک سازی جسمی کامل، به پوست خود برسید و به کارهایی که حس خوبی به شما و جسمتان می دهد بپردازید. عاداتی که فرصتی برای مکث و استراحت فراهم می نمایند. مانند حمام کردن، داشتن یک تفریح یا گذراندن وقت در یک روز آرام. این فرصت ها سلامت عاطفی شما را تقویت می نمایند، استرس را کاهش می دهند و عشق به خود را افزایش می دهند.

پاک سازی فکر

روز خود را با یک مراقبه فکر آگاهی شروع کنید. مدیتیشن فکر آگاهی صبحگاهی نوعی مراقبه است که باعث افزایش آگاهی و تمرکز بر تجربه لحظه حال می گردد. تمرین نمایندگان، افکار و احساسات را بدون قضاوت یا برچسب گذاری، تنها مشاهده می نمایند.

برخلاف دیگر مدیتیشن ها که توجه را روی یک نقطه خاص (مانند یک مانترا یا تنفس) متمرکز می نمایند، مراقبه فکر آگاهی به فکر اجازه می دهد تا سرگردان گردد و افکار را بدون درگیر شدن با آن ها بپذیرد. فکر آگاهی غیر جهت دهنده است و صرفا تمرکز بر فرآیند مشاهده افکار و احساسات به جای دستیابی به یک حالت فکری خاص است. بعلاوه با افزایش حس آرامش و یاری به مدیریت و تنظیم مؤثر احساسات، انعطاف پذیری عاطفی را ارتقا می دهد. داشتن فکری آرام تر به کیفیت خواب بهتر هم یاری می نماید.

دستورالعمل مدیتیشن فکر آگاهی صبح

  • پس از آنکه از خواب بیدار شدید، مکانی ساکت و راحت را معین کنید که بتوانید بدون حواس پرتی به مدیتیشن بپردازید.
  • راحت بنشینید یا دراز بکشید.
  • نفس عمیقی بکشید و چند لحظه چشمان خود را ببندید. احساس کنید که به زمین و زیر خود متصل هستید. تکیه گاه استخوان های نشیمنگاه خود یا نرمی تشک خود را احساس کنید.
  • به وسیله بینی عمیق نفس بکشید و قفسه سینه و شکم خود را از هوا پر کنید. به آرامی به وسیله دهان بازدم کنید و هر گونه تنش را ر ها کنید. این تنفس آگاهانه را برای چند دقیقه تکرار کنید.
  • بدن خود را اسکن کنید. به تدریج تمرکز خود را به قسمت های مختلف بدن خود تغییر دهید. از انگشتان پا شروع کنید و به سمت بالا حرکت کنید، به هر ناحیه دارای تنش یا ناراحتی توجه کنید.
  • همان طور که افکار به وجود می آیند، آن ها را بدون قضاوت بپذیرید. با افکار مقابله نکنید. بلکه هر فکر را مانند یک ابر گذرا در نظر بگیرید. ببینید افکارتان شما را به کجا می برند. انجام این فعالیت و اجازه دادن به سرگردانی فکر به ما این امکان را می دهد که تمام وظایف حل نشده را بازبینی کنیم.
  • توجه خود را به تنفس خود و لحظه حال برگردانید.
  • وقتی احساس آمادگی کردید، به آرامی چشمان خود را باز کنید. و لحظه ای از این سکون لذت ببرید.

نکات سرانجامی

داشتن عادات سالم و کابردی در زندگی به علت فراز و نشیب ها، کمبود وقت، نداشتن انگیزه و چالش های مختلف، ممکن است برای بعضی سخت باشد. اما فصل بهار یک شروع تازه است و به عنوان یک محرک قوی به شما یاری می نماید آسان تر و با کوشش کم تری زندگی خود را به وسیله عادت ها دگرگون کنید. از تمرین قدردانی صبحگاهی گرفته تا شرکت در فعالیت های بیرون از خانه و تمیز کردن خانه ، عادت سازی در بهار نه تنها بدن ما را پاک سازی می نماید، بلکه فکر ما را تغذیه می نماید و به سلامت کلی ما و حتی اطرافیان مان هم یاری می نماید.

اما باید توجه داشته باشید، تغییر عادات مانند تغییر فصل است و یک شبه اتفاق نمی افتد. تغییر همواره خطی نیست. درست مثل روزهای بهاری، که گاهی هوا آفتابی است و گاهی ابری و بادی، در زندگی هم زمانی عادت های خود را بی نقص پیش می بریم و زمانی آن ها را کمی دست و پا شکسته و جلو می بریم. ایجاد عادات سالم زمان می برد و گاهی شاید احساس کنید که پیشرفتی نمی کنید. مهم پایداری و ثبات در پیش بردن عادات سالم و جایگزین کردن آن ها با عادات مضر است. این بذری که می کارید، با صبر و محافظت، بالاخره جوانه خواهد زد.

از فصل نوی که در آن هستید لذت ببرید و به این فکر کنید که چگونه می توانید بعضی عادات نو مراقبت از خود را وارد زندگی روزمره خود کنید.

منابع: essentialbalance, sapolinastudio, wearewellbeing, mobilestyles

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 فروردین 1403 بروزرسانی: 18 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4757

به "چرا ایجاد عادت سالم زندگی در بهار آسان تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ایجاد عادت سالم زندگی در بهار آسان تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید