20 بازی آرام بخش که استرس شما را کاهش خواهند داد

به گزارش تور آسیایی ارزان، زندگی می تواند گاهی اوقات خسته نماینده باشد. بین کار، وظایف و تعهدات اجتماعی، به راحتی می توان احساس کرد که تفریح خاصی ندارید. در این میان دنیای بازی های ویدیویی اغلب با رقابت شدید و اکشن تنش زا همراه است. با این حال، یک ژانر در حال رشد یک جایگزین لذت بخش را برای از بین بردن استرس ارائه می دهد. بازی های این سبک زیبایی شناسی چشم نواز، موسیقی های آرام بخش و گیم پلی آرام و بدون استرس و هیجان بالا را در اولویت قرار می دهند و انجام کارهای نه چندان سخت و کاوش در دنیای بازی را نسبت به کوبیدن دکمه ها تشویق می نمایند.

20 بازی آرام بخش که استرس شما را کاهش خواهند داد

چه یک گیمر کارکشته باشید و چه تازه واردی که در پی یک اثر دیجیتالی بدون استرس است، این بازی ها محیطی عالی برای استراحت، تنو انرژی و سرگرمی را فراهم می نمایند. از پرورش یک مزرعه مجازی و پخت و پز تا تمیزکاری و کاوش در منظره ها خیره نماینده، در ادامه فهرستی از 20 بازی آماده است که شما را به جهانیی از آرامش منتقل می نمایند.

20. Slime Rancher

تهیه نماینده: Monomi Park / سازنده: Monomi Park

سال انتشار: 2017

پلتفرم: PC, Xbox One, PS4, Nintendo Switch, Android, iOS

اسلایم رنچر یک شبیه ساز زندگی اول شخص مجذوب کننده است که شما را در نقش بیتریکس قرار می دهد. خانه نو شما که از مالک قبلی به ارث رسیده است، یک قطعه زمین وسیع است که مملو از اسلایم های پر جنب و جوش و رنگارنگ است. این موجودات کنجکاو در اشکال و مقدار های مختلفی وجود دارند و این وظیفه شماست که با جمع آوری آن ها، غذا دادن به آن ها یک مزرعه پر رونق پرورش دهید. در واقع پلورت ها که محصول زائد اسلایم ها هستند، در بازی طلا محسوب می گردد. شما از کوله پشتی خود برای کسب و فروش آن ها به یک کارآفرین دمدمی مزاج به نام ویکتور استفاده خواهید کرد که از آن ها برای ایجاد انواع ابزار ها استفاده می نماید. در نهایت با پولی که به دست می آورید، می توانید مزرعه خود را ارتقا دهید، زمین های نوی بخرید و انواع نوی از اسلایم ها را برای افزودن به مجموعه خود کشف کنید.

با این حال اسلایم رنچر فقط در خصوص جمع آوری این حباب های رنگارنگ نیست. کاوش عنصر کلیدی بازی است. جهانی وسیع و متنوعی وجود دارد که چالش ها و فرصت های منحصر به فردی را ارائه می دهد. شما از جنگل های سرسبز گرفته تا بیابان های سوزان کشف نموده و حتی برای کشف گنج های پنهان و گونه های نادر اسلایم در زیر زمین قدم می زنید. با وجود تنوع اسلایم ها و جهانی وسیعی که برای کاوش وجود دارد، اسلایم رنچر یک تجربه به شدت آرامش بخش را ارائه می دهد. موسیقی نیز گوش نواز است و در کنار جلوه های بصری روشن و شاد و هسته اصلی گیم پلی، بازی را به شدت لذت بخش می نماید.

19. Everything

تهیه نماینده: Double Fine Productions / سازنده: David OReilly

سال انتشار: 2017

پلتفرم: PC, PS4, Nintendo Switch

همه چیز یک بازی غیر متعارف است که انتظارات سنتی از بازی ها را به چالش می کشد. در این بازی هدف خاص، امتیاز یا دشمنی برای شکست پیدا نخواهید کرد. در عوض، شما تمام جهان را در نوک انگشتان خود دارید و می توانید هر چیزی در آن باشید. تصور کنید که تبدیل به یک دلفین بازیگوش شوید که در صخره های مرجانی اوج می گیرد یا شاید دوست داشته باشید سفری به جهانی میکروسکوپی داشته باشید و به یک دانه شن تبدیل شوید. بازی به شما امکان می دهد در قالب هر چیزی زندگی کنید، از یک علف گرفته تا یک ستاره بزرگ! همانطور که بین اشکال مختلف جابه جا می شوید، مقیاس جهان مطابق با آن تنظیم می گردد و دیدگاهی شگفت انگیز از هستی ارائه می دهد.

این بازی دارای یک جهان وسیع است که به صورت اتوماتیک به وسیله کامپیوتر ایجاد می گردد. این بدان معناست که جهان بازی از پیش ساخته نشده است و از طرفی به طور مداوم بر اساس تعاملات شما در حال تغییر است. در حالی که هیچ هدف مشخصی وجود ندارد، بازی مملو از مکانیک های جالب است. شما می توانید در خصوص روابط بین اشیاء مختلف، ایجاد ارتباطات منحصر به فرد و مشاهده رفتارهای غیرمنتظره بیاموزید. جهان با گفته های آرامش بخش فیلسوف آلن واتس روایت می گردد که بینش عمیقی در خصوص زندگی، هستی و ارتباط متقابل ارائه می دهد. به طور کلی بازی منظره منحصر به فردی را ارائه می دهد که استرس را از بین می برد و حس آرامش را تقویت می نماید. بنابراین، اگر در پی اثری هستید که بیشتر در خصوص اکتشاف و شگفتی باشد تا رقابت، همه چیز تجربه ای است که شبیه هیچ بازی دیگری نیست.

18. Wattam

تهیه نماینده: Annapurna Interactive / سازنده: Funomena

سال انتشار: 2019

پلتفرم: PS4, PC

بازی Wattam، برگرفته از فکر کیتا تاکاهاشی به عنوان خالق بازی کلاسیک Katamari Damacy، مانند نفسی تازه در فضای بازی است. این بازی پازل محور اهداف سنتی بازی ها را کنار گذاشته و به جای آن بر لذت خالص دوستی با همه چیز در اطراف شما تمرکز می نماید. در این بازی شما به عنوان شهردار تجربه را آغاز می کنید که یک مکعب سبز تنها با کلاهی فرق دارد که آرزوی اتصال را دارد. همانطور که جهانی رنگارنگ پر جنب و جوش بازی کاوش می کنید، با گروهی از شخصیت هایی به همان مقدار عجیب و غریب روبرو می شوید که شامل مواردی نظیر یک سنگ سخنگو، یک توالت خجالتی، یک گل و غیره هستند که هر کدام شخصیت و مجذوب کنندهیت منحصر به فرد خود را دارند.

گیم پلی Wattam ترکیبی لذت بخش از کاوش، حل پازل و مینی گیم است. هرچند زیبایی واقعی بازی در پیغام ارتباط محور آن نهفته است. هیچ دشمنی برای مبارزه و هیچ امتیازی برای تعقیب وجود ندارد، فقط لذت ساده بازی حول محور تعامل با جهان و ایجاد دوستی می چرخد. موسیقی متن عجیب و غریب و جلوه های بصری چشم نواز، فضای آرام بازی را تاثیرگذارتر نموده و Wattam را به یک بازی عالی برای استراحت پس از یک روز طولانی تبدیل می نماید.

17. Jusant

تهیه نماینده: Dont Nod / سازنده: Dont Nod

سال انتشار: 2023

پلتفرم: PC, PS5, Xbox Series X/S

بازی Jusant که یک اثر پازل محور کوهنوردی است که بازیکنان را به سفری بسیار زیبا به بالای یک سازه بلند می برد. هنگامی که از این بنای تاریخی متروک پر از بقایای تمدنی فراموش شده بالا می روید، به عنوان یک سرگردان تنها، مجهز به یک قلاب با شرایط دست و پنجه نرم می کنید. با این حال Jusant یک اثر کوهنوردی سریع و معمولی نیست و در عوض، بر یک رویکرد روشمند تاکید دارد. سازه بلند بازی به اکوسیستم های متنوعی تقسیم می گردد که هر کدام چالش ها و اسرار خاص خود را برای کشف دارند. بازیکنان باید به قلاب بسنده ننموده و از عناصر محیطی برای حرکت در صخره ها، حل پازل ها و پیشرفت به سمت بالا استفاده نمایند.

جهانی بازی با دقت ساخته شده است و شما را به جلو راهنمایی می نماید. همانطور که بالاتر می روید، جهان اطراف شما تغییر می نماید و از زمین های بایر خشک به خرابه های سرسبز با گیاهانی بیش از حد رشد نموده تبدیل می گردد. یک همراه مایع مرموز در کنار شما جریان دارد و به فضای معمایی بازی می افزاید. در حالی که عناصر پلتفرمینگ نیز وجود دارد، Jusant بیشتر حول محور اکتشاف می چرخد. هیچ فشار از نظر محدودیت زمانی یا دشمنی برای مبارزه وجود ندارد و به شما این امکان را می دهد که سرعت خود را مطابق میل خود حفظ کنید. موسیقی بازی نیز به شدت آرام بخش است و بر تاثیرگذاری اتمسفر آرام بازی یاری می نماید. در نهایت می توان گفت که ترکیبی از محیط های زیبا، پازل های مجذوب کننده و اتمسفر آرام، جوسانت را برای کسانی که از ریتم آرام در بازی ها لذت می برند، تبدیل به صعودی مجذوب کننده می نماید.

16. Stardew Valley

تهیه نماینده: ConcernedApe / سازنده: ConcernedApe

سال انتشار: 2016

پلتفرم: Nintendo Switch, Android, PC, PS4, Xbox One, iOS

بازی Stardew Valley زاییده فکر اریک بارون در سال 2016 وارد صنعت بازی شد و بیش از 30 میلیون نسخه فروخت و قلب گیمر ها را در همه جا تسخیر کرد. این بازی در هسته خود یک شبیه ساز کشاورزی است و در آن شما وارث مزرعه آشفته پدربزرگتان در شهر عجیب و غریب Pelican Town هستید و مسلح به چند ابزار و سری پر از رویا، برای احیای سرزمین بیش از حد رشد نموده ی ذکر شده کوشش خواهید کرد. Stardew Valley از کاشت محصولات و پرورش حیوانات گرفته تا ساخت ابزار و دوستی با مردم شهر، یک تجربه لذت بخش را ارائه می دهد.

زیبایی بازی در طبیعت آن نهفته است. هیچ ضرب الاجل، هیچ فشاری و هیچ روش اشتباهی برای بازی وجود ندارد. فرقی نمی نماید روی پرورش دقیق کدو تنبلی عالی تمرکز کنید، به یک هیولا کش معروف در معادن تبدیل شوید، یا روز های خود را با مردمان مجذوب کننده شهر سپری کنید، Stardew Valley انواع سبک های بازی را ارائه می دهد. در این میان هر فصل از بازی چالش ها و لذت های منحصر به فردی را به همراه دارد. مزارع سرسبز جای خود را به پاییز های نارنجی آتشین می دهند و در نهایت در پوششی از برف سفید قرار می گیرند. موسیقی بازی نیز به طور کامل با جلوه های بصری هماهنگ است و فضایی واقعا لذت بخش ایجاد می نماید که استرس های زندگی روزمره را از بین می برد.

شاید مهم ترین عاملی که در آرام بخش بودن بازی Stardew Valley نقش داشته، حس پیروزیت آن باشد. تماشای رشد محصولاتتان از دانه های کوچک به محصولات رسیده فراوان، یا تبدیل یک زمین بی ثمر به مزرعه ای پر رونق، به شدت رضایت بخش است. به طور کلی این بازی یک جریان دائمی از پیروزی های کوچک را ارائه می نماید که هر یک گواهی بر کوشش و فداکاری شماست و مکانی است که می توانید با آن واقعیت را ر ها کنید و خود را در جهانیی غوطه ور کنید که با صبر، استقامت و لذت های ساده زندگی روستایی شکوفا می گردد.

15. PowerWash Simulator

تهیه نماینده: Square Enix / سازنده: FuturLab

سال انتشار: 2022

پلتفرم: PC, Nintendo Switch, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

این بازی لذت بخش از FuturLab شما را در نقش یک نظافتچی حرفه ای قرار می دهد که وظیفه دارد محیط های کثیف را برق بیندازد. گیم پلی اصلی حول محور استفاده از یک کارواش خانگی برای حذف کثیفی، گل و لای و انواع زباله ها از اشیاء و ساختمان های مختلف می چرخد. از خانه های عجیب و غریب و وسایل نقلیه زنگ زده گرفته تا زمین های بازی و حتی مریخ نورد، PowerWash Simulator سطوح مختلفی را برای تمیز کردن ارائه می دهد. همانطور که خاک و کثیفی را از روی اشیاء از بین می برید و زیبایی اصلی زیر آن را آشکار می کنید، بازی احساس رضایت عجیبی از پیروزیت را به شما ارائه می دهد. با این حال PowerWash Simulator چیزی بیش از یک شبیه ساز تمیز کردن است. حالت Career Mode به شما این امکان را می دهد که کسب و کار شستشوی خود را بسازید، مشتریان خود را پیدا نموده و برای ارتقاء تجهیزات خود عایدی کسب کنید.

نازل های نو، افزایش فشار آب و غیره، همگی به تجربه تمیز کردن کارآمدتر و لذت بخش تر یاری می نمایند. با این حال، جادوی واقعی PowerWash Simulator در آرامش غیرمنتظره آن نهفته است. برخلاف بیشتر بازی ها، هیچ دشمنی برای مبارزه، پازلی برای حل و تایمری برای تحت فشار قرار دادن شما وجود ندارد. موسیقی بازی مینیمال است و با صدا های آرامش بخش کارواش و صدای رضایت بخشی که نشان دهنده تمیز شدن سطح است، گوش نواز است. به طور کلی بازی برای استراحت پس از یک روز طولانی عالی است.

14. ABZÛ

تهیه نماینده: 505Games / سازنده: Giant Squid

سال انتشار: 2016

پلتفرم: PS4, PC, Xbox One, Nintendo Switch

آبزو یک بازی مجذوب کننده اکتشاف زیر آب بوده که از شما دعوت می نماید تا در اعماق پر جنب و جوش اقیانوس پرسه بزنید. این بازی به کارگردانی مت ناوا، کارگردان هنری سابق thatgamecompany که آثاری مانند Journey و Flower را ساخته، رویکرد آرام و تجربه محور پیشینیان خود را بازتاب می دهد. در اینجا، شما نقش یک غواص بی نام و آزاد را بر عهده می گیرید که در اعماق پنهانی مملو از زندگی، اودیسه ای بی کلام را آغاز می کنید. عنوان بازی خود معنای عمیق تری دارد. آبزو نام اقیانوس جهان زیرین حاوی آب شیرین پاک در اسطوره های میان رودان است. این موضوع به زیبایی منعکس نماینده موضوع اصلی بازی است. برخلاف بسیاری از ماجراجویی های زیر آب، آبزو از خشونت و خطر دوری می نماید. در عوض، بر اکتشاف تمرکز دارد.

همانطور که در میان جنگل های زیرآبی می چرخید، با دلفین های بازیگوش روبرو می شوید یا شاهد جمعیتی مسحورنماینده از ماهی ها خواهی بود. سفر شما به وسیله بقایای پراکنده یک تمدن از دست رفته راهنمایی می گردد، ساختار های آن ها حاکی از احترام عمیق به اقیانوس است. فقدان تبادل نظر یا اهداف خاص به شما این امکان را می دهد که مسیر خود را بپیمایید، در پی ماهی های درخشان بروید یا به سادگی در منظره ها خیره نماینده در زیر آب غوطه ور شوید. موسیقی بازی نیز با ترکیبی از ملودی های مختلف و صدا های محیطی، فضایی گیرا را ایجاد می نماید. اگر در پی اثری هستید که استرس زندگی روزمره را از بین ببرد و نوعی احساس شادابی در شما ایجاد کند. بنابراین نفس عمیقی بکشید و در اعماق مسحورنماینده بازی شیرجه بزنید.

13. Art of Rally

تهیه نماینده: Funselektor Labs / سازنده: Funselektor Labs

سال انتشار: 2020

پلتفرم: Android, iOS, PC, Nintendo Switch, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

بازی Art of Rally، از خالق Absolute Drift، یک تجربه مسابقه ای منحصر به فرد است که شما را به سفری نوستالژیک در عصر طلایی مسابقات رالی می برد. برخلاف بیشتر بازی های مسابقه ای که بر گرافیک فوق العاده واقع گرایانه و رقابت شدید تمرکز می نمایند، Art of Rally رویکردی آرام تر را ارائه می دهد. این بازی دارای سبک هنری زیبا و مینیمافهرستی است که فضایی رویایی را تداعی می نماید. محیط ها مملو از رنگ های مختلف هستند. از تپه ها و جنگل های انبوه گرفته تا کوه های برفی همگی به گونه ای ارائه شده اند که بیشتر شبیه یک نقاشی است تا یک سرگرمی دیجیتال. این فضا همراه با موسیقی گوش نواز، فضایی واقعا گیرا را ایجاد می نماید.

هرچند مجذوب کنندهیت بازی تنها مربوط به زیبایی شناسی آن نیست. گیم پلی بازی چالش هایی را ایجاد می نماید که به دقت و تسلط بر سرعت پاداش می دهد. شما در مراحل مختلفی با الهام از مکان های واقعی مانند فنلاند، نروژ و ژاپن از نمایی بالا به پایین مسابقه خواهید داد، این بازی بعلاوه دارای طیف گسترده ای از خودرو های نمادین از دهه 60 تا 90 میلادی است. با این حال چیزی که واقعا Art of Rally را متمایز می نماید، تمرکز آن بر لذت بردن از رقابت است. به طور کلی در حالی که حالت Career و تابلو های امتیازات آنلاین برای کسانی که هوس چالش دارند وجود دارد، تجربه اصلی بیشتر شبیه یک مراقبه با ماشین است.

12. flOw

تهیه نماینده: Sony Computer Entertainment / سازنده: Thatgamecompany

سال انتشار: 2006

پلتفرم: PS3, PS Portable, PS4, PS Vita

بازی flOw یک اثر مستقل است که زندگی خود را به عنوان یک بازی فلش رایگان در سال 2006 آغاز کرد. با این حال این اثر به علت گیم پلی منحصر به فرد و مسحورنماینده خود به سرعت توجه افراد زیادی را به خود جلب کرد. این بازی که در اصل برای همراهی با انتها نامه کارشناسی ارشد سازنده اش طراحی شده بود، منجر به بازی کاملی شد که به وسیله Thatgamecompany با یاری استودیو سانتا مونیکا توسعه یافت. در این بازی شما کنترل یک موجود آبزی کوچک را در دست می گیرید که در جهانی زیر آب با رنگ های پر جنب و جوش حرکت می نماید. بازی زیبایی شناسی مینیمافهرستی را ارائه می دهد و بدون منو ها یا دستورالعمل های صریح، شما مستقیما وارد عمل شده و موجود خود را به وسیله یک سری هواپیما های دو بعدی پر از زندگی راهنمایی می کنید. تماشای جهان بازی خود یک لذت بصری است.

هدف اصلی شما در flOw مصرف موجودات دیگر است. با این حال، یک نکته وجود دارد و آن هم این است که شما فقط می توانید ارگانیسم های کوچکتر از خودتان را مصرف کنید. همانطور که شما طعمه را می بلعید، موجود شما رشد می نماید، توانایی های نو را باز می نماید و به شکارچی وحشتناک تری تبدیل می گردد. این مکانیک یک سیستم ریسک و پاداش لذت بخش را معرفی می نماید. جسارت رفتن در پی طعمه های بزرگتر می تواند خطرناک باشد، اما پاداش آن قابل توجه است. درخشش flOw در سادگی و ظرافت آن نهفته است. فقدان مکانیک های پیچیده و روایت های پیچیده به بازیکنان اجازه می دهد تا خود را در جهانی آرام زیر آب گم نمایند. موسیقی متن بازی یک سمفونی از صدا های الکترونیکی آرام بخش است که کاملا مکمل جلوه های بصری است. به طور کلی این بازی از مرز های یک بازی ویدیویی معمولی فراتر می رود و یک تجربه هنری است که به عنوان یک ماجراجویی مجذوب کننده زیر آب شناخته می گردد و همانطور که موجود خود را در اعماق پر جنب و جوش راهنمایی می کنید، متوجه خواهید شد که در حال ر ها شدن و رسیدن به حالتی از آرامش هستید.

11. Everybodys Gone to the Rapture

تهیه نماینده: Sony Computer Entertainment / سازنده: The Chinese Room

سال انتشار: 2015

پلتفرم: PS4, PC

بازی Everybodys Gone to the Rapture یک بازی فوق العاده زیبا است که به وسیله The Chinese Room ساخته شده و بازیکنان را به سفری در حومه ای متروک و انگلیسی با نام دره یاتون می برد؛ جایی که ساکنان آن به طرز مرموزی ناپدید شده اند. برخلاف بسیاری از بازی های داستان محور، رپچر پر از اکشن یا مبارزه نیست و در عوض، یک تجربه شبیه ساز راه رفتن را ارائه می دهد. شما کنترل پروتاگونیستی بی نام را بدست می گیرید، در دهکده ای آرام و وحشتناک کاوش می کنید و روز های انتهای یک جامعه را به وسیله مکالمات پراکنده رادیویی، اشیاء ر ها شده و پژواک های ضعیف گذشته کنار هم می گذارید.

در حین پرسه زدن در منظره ها سرسبز و خانه های عجیب، روایت به مرور باز می گردد. از نظر بصری، رپچر با محیط های پرجزئیات خود غرق در رنگ های طلایی شما شگفت زده می نماید. موسیقی با ملودی های پیانوی غم انگیز و صدا های محیطی که شما را عمیق تر به سمت جهان می کشاند، اتمسفر را کامل می نماید. به طور کلی با اینکه داستان بازی مقداری عمیق است و شما را به تفکر، سرگردانی و قدردانی از زیبایی های آرام جهانی اطرافتان، حتی در مواجهه با اسرار آن دعوت می نماید، اما لحظات آرام بخش زیادی دارد.

10. Untitled Goose Game

تهیه نماینده: .Panic Inc / سازنده: House House

سال انتشار: 2019

پلتفرم: PC, Nintendo Switch, PS4, Xbox One

نجات شاهزاده خانم ها یا فتح کهکشان ها را فراموش کنید، در این بازی شما نقش یک غاز بازیگوش را بر عهده می گیرید که دهکده ای عجیب و غریب را ویران می نماید. این جواهر مستقل 2019، ترکیبی لذت بخش از گیم پلی پازل محور، مخفی کاری و سندباکس است. درخشش بازی در سادگی آن نهفته است. شما یک هدف دارید و آن هم این است که یک سری کار ها را در هر منطقه انجام دهید و در این میان باعث دردسر برای روستاییان بدبخت شوید. دزتماشا غذای افراد در پیک نیک، ترساندن نگهبان و غیره به اهداف روزانه شما تبدیل می گردد.

کلید پیروزیت در پیشی گرفتن از روستاییان در استفاده از توانایی های منحصر به فرد غاز نهفته است. بازی حول محور واکنش های وحشت زده روستاییان و رفتار از خود راضی غاز که تضمینی برای برانگیختن خنده های شما است، می چرخد. علی رغم هرج و مرج، بازی Untitled Goose یک تجربه شگفت آور و آرامش بخش را ارائه می دهد. هیچ تایمر، هیچ دشمنی برای مبارزه و هیچ مکانیک پیچیده ای برای تسلط وجود ندارد و در واقع شما آزاد هستید که محیط های مجذوب کننده را با ریتم مورد نظر خود کاوش کنید و روش های مختلف را برای رسیدن به اهداف خود آزمایش کنید. موسیقی مینیمافهرستی بازی و جلوه های بصری بیشتر به حس آرامش بخش آن یاری می نمایند. بنابراین، اگر در پی اثری هستید که هم سرگرم نماینده و هم بدون استرس باشد، این بازی انتخاب مناسبی است.

9. Firewatch

تهیه نماینده: Panic / سازنده: Campo Santo

سال انتشار: 2016

پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

فایرواچ یک بازی ماجراجویی مجذوب کننده است که شما را در نقش شخصیتی به نام هنری قرار می دهد که در پی دور شدن از گذشته ای سخت با تبدیل شدن به یک نگهبان آتش در جنگل ملی شوشونی است. سال 1989 است و تنش ها بالاست زیرا خشکسالی بی امان سرزمین را فرا گرفته است. شما بر فراز یک برج دیدبانی قرار گرفته اید و وظیفه شما این است که بیابان را برای یافتن نشانه های دود آنالیز کنید و جنگل را ایمن نگه دارید. تنها ارتباط شما با جهانی خارج، سرپرست شما، دلایلا است که به وسیله واکی تاکی با شما صحبت می نماید. همانطور که منظره ها گسترده بازی را کاوش می کنید و اتفاقات عجیب و غریب را آنالیز می کنید، مکالمات شما با دلایلا با مجذوب کنندهیت منحصر به فردی همراه شده و یک رابطه پیچیده و در حال تکامل را تقویت می نماید.

فایرواچ یک تجربه روایت محور است که در آن انتخاب های شما مسیر داستانی نه چندان عمیق را شکل می دهد. در واقع هرچند کشف اسرار جنگل یک راز مجذوب کننده را آشکار می نماید، اما جادوی واقعی در کاوش و ارتباط با دلایلا نهفته است. چه در حال دنبال کردن یک مسیر مخفی باشید و چه به سادگی در محیط های پرجزئیات غوطه ور شوید، بازی آرامش واقعی را به شما خواهد داد. تماشای منظره ها وسیع غرق در رنگ های طلایی غروب خورشید یا منظره ها خیره نماینده پوشیده از مه، بدون شک پس از یک روز کاری خسته نماینده، لذت بخش خواهد بود.

8. Journey

تهیه نماینده: Sony Interactive Entertainment / سازنده: Thatgamecompany

سال انتشار: 2012

پلتفرم: PS4, PC, PS3, iOS

بازی Journey تجربه ای است که شبیه هیچ کدام از بازی های فهرست نیست. این بازی که در سال 2012 منتشر شد، با جلوه های بصری نفس گیر، موسیقی دلهره آور و گیم پلی آنلاین منحصر به فرد خود، بازیکنان را مجذوب خود نموده است. شما در یک صحرای وسیع و متروک که در درخششی اسرارآمیز پوشیده شده است، بیدار می شوید تا راز های تمدنی که مدت ها فراموش شده را بیابید. در واقع هدف شما این است که به قله کوهی دور دست برسید که ابر ها را سوراخ می نماید. این بازی با تکیه بر جزئیات محیطی و سرنخ های ظریف برای پرده برداری از تاریخ جهان، رویکردی مینیمال به داستان سرایی ارائه می دهد. همانطور که بازی را کاوش می کنید، گلیف های درخشانی را جمع آوری می کنید که قفل رازهایی از گذشته تمدن ذکر شده را باز می نماید.

جادوی Journey در عنصر آنلاین غیرمنتظره آن نهفته است. در حالی که بازی را به تنهایی آغاز می کنید، ممکن است در سفر خود با بازیکن دیگری روبرو شوید. هیچ نام یا چتی وجود ندارد و فقط ارتباطی غیرکلامی به وسیله جلوه های صوتی خاصی وجود دارد. موسیقی متن بازی که به وسیله آستین وینتوری ساخته شده است، تجربه را به اوج می رساند. موسیقی در کنار شما اوج می گیرد و در طول بخش های چالش برانگیز شدت می گیرد و در لحظات کاوش در آرامش قرار می گیرد. به طور کلی Journey یک بازی نسبتا کوتاه است که در حدود دو ساعت طول می کشد اما در این مدت، پیروز می گردد روایتی قدرتمند در خصوص ارتباط، پشتکار و زیبایی یک تجربه مشترک ارائه دهد و فقدان هر نوع فشار، اهداف ساده و تمرکز بر اکتشاف آن را به تجربه ای عمیقا آرامش بخش تبدیل می نماید.

7. Proteus

تهیه نماینده: Twisted Tree / سازنده: Ed Key and David Kanaga

سال انتشار: 2013

پلتفرم: PC, PS3, PS Vita

پروتئوس که به وسیله اد کی و دیوید کاناگا طراحی شده است، شما را به جزیره ای می فرستد که به صورت اتوماتیک به وسیله کامپیوتر ایجاد شده است و به شما اجازه می دهد در آن ر ها شوید. هیچ هدفی، هیچ دشمنی و هیچ روایت عجیب و غریبی وجود ندارد که شما را به جلو سوق دهد و در عوض، بازی شما را به کاوش ساده جهان خود دعوت می نماید. این جزیره نیز خود ترکیبی لذت بخش از سادگی و شگفتی است. جهان که از سبک هنری پیکسلی رنگارنگی تشکیل شده است مملو از تپه های سرسبز، گیاهان پر جنب و جوش و جانوران بازیگوش است. با این حال شاید بتوان گفت که جادوی واقعی پروتئوس در جلوه های صوتی آن نهفته است. هر عنصر در محیط از یک برگ خشک شده گرفته تا یک قورباغه، دارای امضای صوتی منحصر به فرد خود است. همانطور که کاوش می کنید، این صدا ها ترکیب می شوند و یک منظره صوتی همواره در حال تکامل ایجاد می نمایند که سفر شما را منعکس می نماید.

در حالی که هیچ هدفی در بازی وجود ندارد، جهان به طرز ماهرانه ای تعامل را تشویق می نماید. شما می توانید از درختان بالا بروید، پروانه ها را تعقیب کنید یا به سادگی در درخشش گرم فصول در حال تغییر غرق شوید. چرخه روز و شب به طور پویا ظاهر و صدای جهان را تغییر می دهد و شما را بیشتر در زیبایی آرام آن غرق می نماید. به طور کلی درخشش پروتئوس در تعهد آن به اکتشاف بی انتها نهفته است. هیچ پازلی برای حل کردن وجود نداشته و شما آزاد هستید که هر طور که می خواهید در بازی سرگردان شوید. به طور کلی پروتئوس با هر قدمی از شما دعوت می نماید که نگرانی های خود را ر ها کنید و به سادگی در لحظه زندگی کنید.

6. Tetris Effect: Connected

تهیه نماینده: Enhance Games / سازنده: Monstars

سال انتشار: 2018

پلتفرم:, PS4, PS5, PC, Nintendo Switch, Xbox Series X/S

بازی Tetris Effect: Connected مانند یک اثر کلاسیک از سری تتریس نیست. این بازی مبتکرانه مکانیک اصلی تتریس را که همه ما می شناسیم و دوست داریم، می گیرد و آن را با تصاویری خیره نماینده، موسیقی مسحورنماینده و یک تجربه گیم پلی واقعا منحصربه فرد همراه می نماید. این بازی که بر پایه بازی تحسین شده تتریس افکت ساخته شده، با اضافه شدن حالت های چند نفره آنلاین و لوکال به آن مجذوب کننده تر از قبل شده است. تتریس افکت: کانکتد یک اثر با جلوه های صوتی و تصویری فوق العاده است که در آن همانطور که اشکال کلاسیک تتریس را می چرخانید و روی هم قرار می دهید، جهانی بازی اطراف شما در پاسخ تغییر می نماید. بیش از 30 مرحله وجود دارد که هر کدام دارای مضمون، موسیقی و جلوه های بصری متمایزی هستند.

بازی حالت های مختلفی را برای پاسخگویی به تمام سطوح مهارتی ارائه می دهد. حالت تک نفره فوق العاده آرام بخش است و برای یک چالش سرگرم نماینده می توانید مهارت های خود را در حالت ماراتون آزمایش کنید یا در یکی از چندین حالت چند نفره شرکت کنید. بهتر است که هدفون خود را روی سرتان قرار دهید و در جهانی بازی غرق شده و اجازه دهید که استرستان از بین برود.

5. A Short Hike

تهیه نماینده: adamgryu / سازنده: adamgryu

سال انتشار: 2019

پلتفرم: PC, Nintendo Switch, PS4, Xbox One

بازی A Short Hike یک جواهر در بین بازی های مستقل است که شما را به یک ماجراجویی آرامش بخش در پارک Hawk Peak می برد. این بازی جهان باز شما را در نقش کلر (Clair) قرار می دهد که زن جوانی است که برای یک آخر هفته به تماشا مادربزرگش می رود. او با داشتن سیگنال تلفن همراه به عنوان تنها هدف خود، برای رسیدن به یک بار به قله کوه می رود. با این حال A Short Hike چیزی فراتر از رسیدن به قله است و زیبایی آن در آزادی کاوشی که ارائه می دهد نهفته است. شما در حین کوهنوردی آرام شوید، در دریاچه های با طراوت شنا نموده یا به سادگی کنار آتش نشسته و به موسیقی آرام بخشی گوش فرا خواهید داد.

از طرفی در طول راه، با گروهی از شخصیت های عجیب و غریب نیز روبرو می شوید که هر کدام داستان خاص خود را برای به اشتراک گذاشتن دارند. این تعاملات حس صمیمیت و شوخ طبعی زیادی را به بازی اضافه می نماید. هسته اصلی گیم پلی حول جمع آوری پر های طلایی می چرخد. این پر ها که در سراسر پارک پراکنده شده اند، شما را تقویت نموده و به شما امکان می دهد بالاتر بروید و بیشتر کاوش کنید. البته هرچند پیدا کردن آن ها یک پاداش رضایت بخش برای خروج از مسیریی سخت است، اما هرگز اجباری به نظر نمی رسد. بنابراین، اگر در پی فرار از شلوغی روزمره هستید، A Short Hike با جلوه های بصری مجذوب کننده و فضای آرام، تجربه ای سرگرم نماینده را ارائه می دهد که به شما احساس طراوت و شادابی می دهد.

4. SnowRunner

تهیه نماینده: Focus Home Interactive / سازنده: Saber Interactive

سال انتشار: 2020

پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, PS5, Xbox Series X/S

اسنورانر یک بازی شبیه ساز کامیون و وسایل نقیه آفرود است که بازیکنان را پشت فرمان وسایل نقلیه قدرتمند در محیط های صعب العبور قرار می دهد. این بازی که به وسیله Saber Interactive پیشرفته است، بر پایه هایی که به وسیله آثاری قبلی استودیو یعنی Spintires و MudRunner گذاشته شده بود، توسعه می یابد و تجربه ای گسترده تر و مجذوب کننده تری را ارائه می دهد. گیم پلی بازی حول محور عبور از منظره ها خشن، دشت های گل آلود و رودخانه های خروشان گرفته تا کوه های پوشیده از برف و منطقه ها یخی خطرناک می چرخد. بازیکنان قرارداد بسته، محموله ها را حمل می نمایند و کارهای مختلفی را در سراسر جهان باز گسترده ی بازی انجام می دهند.

این بازی دارای طیف گسترده ای از وسایل نقلیه دارای مجوز است، از جمله کامیون هایی از برندهای مشهور مانند فورد، شورولت و غیره که ارتقاء و شخصی سازی این وسایل نقلیه نقشی حیاتی در مقابله با چالش های در حال تغییر بازی ایفا می نماید. اسنورانر را می توان در هر دو حالت تک نفره و چند نفره کوآپ لذت برد. بازی کردن در کنار حدبیشتر سه دوست، لایه دیگری از استراتژی را به بازی اضافه می نماید. در حالی که بازی یک نبرد دائمی در برابر عناصر و زمینی پر و پیچ و خم را ارائه می دهد، احساسی از آرامش در غلبه بر هر مانع وجود دارد. علی رغم تهدید دائمی گیر افتادن یا مواجهه با خطرات پیش بینی نشده، اسنورانر در کنار منطقه ها چشم نواز خود، یک تجربه گیم پلی منحصر به فرد را ارائه می دهد که برای کسانی که در پی آزمون مهارت و کمی آرامش در خارج از جاده هستند، مناسب است.

3. Donut County

تهیه نماینده: Annapurna Interactive / سازنده: Ben Esposito

سال انتشار: 2018

پلتفرم: iOS, PC, PS4, Nintendo Switch, Xbox One, Android

بازی Donut County یک اثر پازل محور مبتنی بر فیزیک با پیچ و تاب عجیبی است. در این بازی شما در نقش یک سوراخ در حال رشد در زمین قرار می گیرید. این بازی که به وسیله بن اسپوزیتو در سال 2018 ساخته شد، در واقع شما را به سفری در جهانی مجذوب کننده و کمی عجیب و غریب Donut County می برد؛ جایی که یک راکون بدجنس به نام BK یک گودال با کنترل از راه دور را کنترل می نماید. گیم پلی بازی حول سر و کله زدن با این حفره و بلعیدن همه چیز در مسیر خود می چرخد. از وسایل موجود در خرده فروشی ها و مبلمان گرفته تا کل خانه ها و حتی خود ساکنان Donut County را می توانید درون حفره بیندازید. همانطور که سوراخ بزرگ می گردد، چالش ها و پازل ها نیز افزایش می یابد.

با این حال Donut County فقط در خصوص تخریب های بی معنا نیست. بازی در یک روایت طنز آمیز پیچیده شده است و با شخصیت های عجیب و غریب و دیالوگ های طنزی که در حین کاوش عمیق تر در حفره آشکار می شوند، مجذوب کننده تر از پیش می گردد. در این میان کشف رمز و راز پشت گودال همواره در حال رشد و سرنوشت ساکنان Donut County لایه دیگری از عمق را به تجربه اضافه می نماید. البته علی رغم عمل بلعیدن همه چیز، طراحی بازی، آرامش عجیبی را در بازیکن ایجاد می نماید.

2. Animal Crossing: New Horizons

تهیه نماینده: Nintendo / سازنده: Nintendo EPD

سال انتشار: 2020

پلتفرم: Nintendo Switch

بازی Animal Crossing: New Horizons که در سال 2020 برای نینتندو سوییچ منتشر شد، به سرعت به یک پدیده جهانی تبدیل شد. این بازی شبیه ساز شما را به جزیره ای متروک می برد که در آن شما به عنوان نوترین ساکن، سفری را برای ساخت و ساز، اکتشاف و ساختن یک جامعه آغاز می کنید. بازی فضایی مجذوب کننده و آرام را ارائه می دهد و برخلاف بسیاری از بازی هایی که بر رقابت یا غلبه بر چالش ها تمرکز می نمایند، New Horizons ریتمی با سرعت پایین از زندگی را در اولویت قرار می دهد. بازیکنان می توانند روز های خود را با جمع آوری صدف ها و حشرات، ماهیگیری در اقیانوس یا تزئین خانه های خود و جزیره بگذرانند. موسیقی بازی نیز به شدت آرامش بخش محسوب شده و جلوه های بصری مملو از رنگ های ملایم و محیط های مجذوب کننده است.

همانطور که پیشرفت می کنید، روستاییان در قالب حیوانات مخلتف به جزیره شما نقل مکان می نمایند، که هر کدام شخصیت و روال کاری منحصر به فرد خود را دارند. شما می توانید با انجام دادن کار ها، دادن هدایا و به سادگی گفت وگو با آن ها دوستی ایجاد کنید. خواه در پی یک اثر خلاقانه، فرصتی برای ارتباط با همسایگان مجازی یا صرفا راهی برای استراحت پس از یک روز طولانی باشید، New Horizons یک تجربه آرامش بخش است که به هواداران این سبک به شدت پیشنهاد می گردد.

1. ?What The Golf

تهیه نماینده: Triband / سازنده: Triband

سال انتشار: 2019

پلتفرم: iOS, PC, Nintendo Switch, PS4, PS5

بازی ?What The Golf چیزی بیش از یک بازی گلف معمولی است. این بازی عجیب و غریب که به وسیله Triband توسعه داده شده است، انگار کتاب قوانین را کنار گذاشته و یک ماجراجویی مبتنی بر فیزیک را جایگزین گیم پلی سنتی سبک می نماید. در حالی که مفهوم اصلی انتقال یک شی به یک سوراخ مشخص شده بدون تغییر باقی می ماند، اشیایی که کنترل می کنید چیزی فراتر از توپ های گلف هستند و شامل همه چیز از یک توستر گرفته تا یک خانه، یک ماشین و حتی یک گربه واقعی می گردد. هر مرحله چالش نوی را ارائه می نماید و ناگهان به خود آمده و می بینید که با راکت تنیس در حال اجرا گلف هستید!

در واقع طنز بازی غیرقابل انکار است و عنصر غافلگیری همواره وجود دارد. شما هرگز نمی دانید که در ادامه چه شی عجیب و غریبی را کنترل خواهید کرد و این هر مرحله را به یک غافلگیری لذت بخش تبدیل می نماید. در این میان با وجود ماهیت غیر متعارف آن، بازی به طرز شگفت انگیزی آرامش بخش است. در نهایت لازم به ذکر است مراحل کوتاه بازی برای یک سرگرمی سریع عالی هستند و فقدان فشار برای دستیابی به امتیازات عالی و تاکید بر لذت خالص، فضایی آرام و بدون تنش را ایجاد می نماید.

منبع: Norton

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 اسفند 1402 بروزرسانی: 29 اسفند 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4366

به "20 بازی آرام بخش که استرس شما را کاهش خواهند داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 بازی آرام بخش که استرس شما را کاهش خواهند داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید