9 روش مؤثر برای رسیدن به وزن ایده آل تا عید نوروز

به گزارش تور آسیایی ارزان، رسیدن به وزن ایده آل تا عید نوروز از دغدغه های رایج این روزهاست. بسیاری از افراد آرزو دارند تا در این بازه زمانی کوتاه به وزنی برسند که بتوانند لباس مورد علاقشان را در تعطیلات بپوشند، در عکس های یادگاری خوش اندام ظاهر شوند و خلاصه تا آغاز سال نو به وزن ایده آل خود دست یابند.

9 روش مؤثر برای رسیدن به وزن ایده آل تا عید نوروز

اگرچه به نظر می رسد زمان زیادی نمانده است، اما برای لاغری تا عید نوروز هنوز هم می توان کوشش کرد و به نتیجه رسید. متخصصان تغذیه و رژیم معتقدند روش هایی وجود دارد که یاری می نماید تا فرد بتواند در بازه زمانی کوتاه به وزن مورد نظر خود نزدیک گردد. در ادامه با 9 راهبرد کاهش وزن طبیعی و حفظ وزن که واقعاً مؤثر هستند، آشنا خواهیم شد.

1. مطلعانه غذا بخورید

برای رسیدن به تناسب اندام تا عید نوروز باید مطلعانه غذا خوردن را از همین امروز آغاز کنید. قبل از کشیدن غذا در بشقاب خود، به همه آیتم های روی میز غذا نگاه کنید و تصمیم بگیرید که کدام را بیشتر میل دارید. مری بث سودوس (Mary Beth Sodus) متخصص تغذیه و درمانگر تغذیه پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند توصیه می نماید وعده های کوچکی از غذا های مورد علاقه خود را انتخاب کنیم و در عوض از هر چیزی که ضروری نیست صرف نظر کنیم. مطلعانه غذا خوردن، از انتخاب هر خوراکی در دسترسی که باعث می گردد کالری اضافی دریافت کنید جلوگیری می نماید. بعلاوه می توانید پیش از آغاز غذا بعضی از جوانب را تغییر دهید. مثلاً تصمیم بگیرید استفاده از نان را کمتر کنید یا روی سالاد به جای سس، روغن زیتون طبیعی بریزید.

2. از بشقاب های کوچک تر بهره ببرید

یک بشقاب بزرگ تر به معنای فضای بیشتر برای قرار دادن غذا است، شاید بیشتری از آنچه واقعاً احتیاج دارید. مطالعات متعددی نشان داده اند که استفاده از بشقاب های کوچک تر در واقع به شما یاری می نماید کمتر غذا بخورید. زیرا نوع نگاه به مقدار وعده ها را تغییر می دهد و به شما این تصور را القا می نماید که غذای بیشتری خوردید.

اگر برای رژیم غذایی کاهش وزن تا عید نوروز غذای خود را در بشقاب کوچک تری میل کنید، 30 درصد کالری کمتری دریافت خواهید کرد. استفاده از یک ظرف کوچک تر بعلاوه می تواند به شما یاری کند تا نسبت به مقدار غذایی که مصرف می کنید مطلع تر باشید.

3. به خود گرسنگی ندهید

گرسنه ماندن زیاد سبب می گردد وقت صرف غذا آغاز به خوردن هر چیزی کنید که جلوی چشمتان است. برای رسیدن به تناسب اندام تا عید نوروز لازم نیست به خود گرسنگی دهید، بلکه بهتر است در چند وعده غذای خود را تقسیم کنید. این کار یاری می نماید کالری کمتری مصرف کنید.

بسیاری از افراد تصور می نمایند برای رسیدن به وزن ایده آل تا عید نوروز بهتر است از خوردن صبحانه صرف نظر نمایند. اگر شما هم چنین فکری می کنید، بهتر است تجدید نظر کنید زیرا کاملا نتیجه عکس دارد! اگر بعد از بیدار شدن از خواب ساعت ها برای خوردن غذا منتظر بمانید، سطح قند خون تان زودتر کاهش می یابد. به این معنی که تا وقت ناهار یا حتی زودتر، گرسنه خواهید شد و در این صورت کمتر محتمل است که انتخاب های سالمی برای خوردن داشته باشید.

4. وزن خود را هر روز زیر نظر بگیرید

هر روز صبح روی ترازو وزن خود را کنترل کنید. مطالعات حوزه تغذیه نشان می دهند کسانی که روزانه خود را وزن می نمایند احتمال کاهش وزنشان بسیار بیشتر از کسانی است که در فواصل زمانی طولانی تر وزن خود را کنترل می نمایند.

5. غذا را خوب بجوید

جویدن، اولین بخش از فرآیند گوارش است، اگرچه آنطور که باید مورد توجه قرار نمی گیرد. جویدن آهسته تر و کامل تر غذا علاوه بر افزایش فراوری هورمون هایی که با کاهش وزن مرتبط هستند، می تواند به جلوگیری از پرخوری هم یاری کند.

از آنجایی که اغلب خیلی سریع غذا می خوریم، جویدن ما را وادار می نماید که سرعت خود را کم کنیم، از طعم غذا لذت ببریم و بیشتر مطلع باشیم که واقعاً چقدر می خوریم. وقتی خیلی سریع غذا می خورید، قبل از اینکه متوجه شوید که دیگر گرسنه نیستید، بیشتر از آنچه واقعاً احتیاج دارید، کالری دریافت خواهید کرد. زیرا حدود 20 دقیقه طول می کشد تا مغز شما سیگنال دهد که سیر شده اید.

6. میان وعده های سالم را در دسترس قرار دهید

اگر در طول روز مدام دستتان را به سمت غذا های مختلف می برید و به مقدار غذایتان توجهی نمی کنید، بهتر است انتخاب های سالمی مانند سبزیجات یا میوه از قبل خرد شده را در اطراف خود در دسترس نگه دارید. برای میان وعده توصیه می گردد غذا هایی را انتخاب کنید که سطح انرژی شما را در طول روز بالا نگه می دارند.

7. از ردیاب عادت بهره ببرید

پس از مدتی پیروی از یک رژیم غذایی، عموماً سهل انگار می شویم و دوباره آغاز به خوردن غذای اضافی می کنیم. همواره یک گزارش غذایی برای مسئولیت پذیری نگه دارید. بعلاوه به نوشیدنی های خود (الکل، نوشیدنی های شیرین و حتی قهوه و چای) توجه کنید زیرا ممکن است کالری بیشتری از آنچه که فکر می کنید به رژیم غذایی شما اضافه نمایند. داشتن یک دفترچه ردیاب عادت یا نصب نسخه دیجیتالی آن یاری می نماید پیشرفت خود را زیر نظر بگیرید و کمتر وسوسه شوید که همه چیز را ر ها نموده و دوباره به پرخوری برگردید.

8. برای رسیدن به وزن ایده آل تا عید نوروز بیشتر آب بنوشید

شاید عجیب بنظر برسد، اما در بسیاری از موارد احساس گرسنگی ممکن است نشانه ای از کم آبی بدن باشد. به عبارت دیگر، گاهی اوقات احساس تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیریم. یک استراتژی ساده برای کاهش وزن این است که قبل از هر وعده غذایی دو فنجان آب بنوشید. این کار هیدراتاسیون شما را افزایش می دهد و حتی به شما یاری می نماید با برطرف گرسنگی، کمتر غذا بخورید.

اگر در هنگام تشنگی وسوسه می شوید که به نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه، آب میوه و قهوه همراه با شیرین نماینده روی بیاورید، سعی کنید همواره یک بطری آب همراه داشته باشید. بعلاوه ردیابی مقدار مصرف آب در روز هم لازم است. برای خود یک بطری آب بزرگ یا یک جدول ردیابی عادت تهیه کنید. این کار به شما یاری می نماید که کم آبی را با گرسنگی اشتباه نگیرید، آب مورد احتیاج بدنتان را تأمین کنید و به وزن ایده آل خود تا عید نوروز برسید.

9. از سلامت روان خود غافل نشوید

خوردن سالم تر و مطلعانه تر یا ورزش بیشتر می تواند زمان بر باشد، اما اختصاص دادن زمان کافی برای داشتن یک سبک زندگی سالم ، بسیار مهم تر و اثربخش تر است. آنچه پیش از عید نوروز می خورید تنها مورد مهمی نیست که باید به آن توجه کنید. چیز های دیگری در سبک زندگی وجود دارد که اگر می خواهید نه تنها خوب به نظر برسید بلکه احساس خوبی هم داشته باشید باید به آن ها توجه کنید.

  • خواب کافی را برای لاغری تا عید نوروز حتماً در نظر داشته باشید زیرا برای کاهش وزن بسیار مهم است. کمبود خواب به هورمون های اشتهای شما آسیب می زند. اثرات هورمونی کمبود خواب باعث افزایش وزن می گردد و اشتهای شما را برای ترجیح دادن غذا های پرکالری تغییر می دهد. علاوه بر این، بدون خواب، انرژی لازم برای ورزش مؤثر را نخواهید داشت.
  • ماه های آخر سال می توانند بسیار پر استرس باشند. استرس یکی از دلایل اصلی پرخوری است که منجر به افزایش وزن می گردد و ممکن است کوشش های کاهش وزن شما را مختل یا متوقف کند. مطمئن شوید که برای خود وقت می گذارید، چه برای تناسب اندام و تمرینات ورزشی مناسب لاغری تا عید نوروز، چه برای مطالعه یا مدیتیشن.
  • هر ورزشی که انجام می دهید لازم نیست در آن زیاده روی کنید. با پیاده روی، دوچرخه سواری، تمرینات کششی یا دویدن برای چند دقیقه سه بار در هفته آغاز کنید و به تدریج شدت تمرینات را افزایش دهید.

سخن پایانی

هر بدنی متفاوت و منحصر به فرد است. بنابراین استراتژی های کاهش وزن سالم که برای شخص دیگری مؤثر است ممکن است برای شما کارساز نباشد. پس اگر احساس کردید روشی که برای کاهش وزن به کار می برید، نتیجه نمی دهد، تکنیک های دیگر را امتحان کنید و به یک روش بسنده نکنید.

به خاطر داشته باشید هدف بهبود رژیم غذایی در زمان محدود، کاهش کالری نیست، بلکه به حداقل رساندن دریافت کالری در طول روز است. سعی کنید روی وزن هدف تمرکز نکنید بلکه به تکنیک ها متعهد باشید و از خوردن غذای مطلعانه، ورزش کردن و رسیدگی به خود لذت ببرید تا سریع تر به مقدار دور کمر ایده آل خود برسید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: womansday

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 بهمن 1402 بروزرسانی: 23 بهمن 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 3184

به "9 روش مؤثر برای رسیدن به وزن ایده آل تا عید نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 روش مؤثر برای رسیدن به وزن ایده آل تا عید نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید