ارزیابی سفیر ایران از آینده روابط تهران و واشنگتن

به گزارش تور آسیایی ارزان، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با یادآوری طرح ابتکار صلح هرمز، حضور ارتش آمریکا در منطقه را ریشه اصلی مسائل دانست و گفت خروج این نیروها، خواست مشترک مردم منطقه است.

ارزیابی سفیر ایران از آینده روابط تهران و واشنگتن

به گزارش خبرنگاران، مجید تخت روانچی در گفت وگو با وبسایت آسیا تایمز، این مطلب را در پاسخ به این سوال مطرح نمود که آیا ایران آماده متوقف کردن تنش ها با آمریکا و متحدانش در منطقه است؟

وی اضافه نمود: بسیاری از مسائل منطقه ما ریشه در حضور ارتش آمریکا در این منطقه دارد. علاوه بر این، خروج یک جانبه ترامپ از توافق هسته ای ایران تنش در منطقه را تشدید نموده است. ما مسئول شرایط تنش زا نیستیم. ایالات متحده از هزاران مایل دورتر از سواحل خود به خلیج فارس آمده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: آنها در حال فروش سلاح های مرگبار به ارزش میلیاردها دلار به بعضی از کشورهای این منطقه هستند. آنها تمام کوشش خود را می نمایند تا اختلاف بین کشورهای منطقه ایجاد گردد. بهترین کاری که می تواند در منطقه اتفاق بیفتد، خروج آمریکا از این بخش حساس جهان است. این مساله به صراحت توسط مجلس عراق فراخوانده شده است و این موضع مشترک مردم در کل منطقه است.

روانچی افزود: قطعا ایالات متحده علاقه ای به بهبود روابط ایران و همسایگان ندارد. ما همیشه گفته ایم که می خواهیم با همسایگان خود در صلح زندگی کنیم. ما خواهان بهترین روابط با آنها هستیم. سال گذشته، رئیس جمهوری ابتکاری را برای ایجاد یک برنامه امنیتی منطقه ای در خلیج فارس به نام صلح هرمز معرفی کرد.

وی اظهار داشت: ما بر این باوریم که به وسیله جاذبه به جای دافعه، همکاری [به جای] رقابت، همسایگی خوب [به جای] مداخله در امور داخلی دیگران و آشتی [به جای] ایجاد تنش، کشورهای منطقه می توانند منطقه ای بهتر و امن تر ایجاد نمایند.

سیاست خارجی ایران در همه گیری کرونا

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که تاثیر همه گیری کرونا بر اولویت های سیاست خارجی ایران چه بوده است، گفت: هیچ تردیدی وجود ندارد که این همه گیری جهان را تغییر داده است.

تخت روانچی اضافه نمود: علاوه بر مشقاتی که این امر برای اکثریت کشورها به بار آورده است، به ویژه جان های گرانبهایی که در نتیجه آن از دست رفته است، اقتصاد جهان هم تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست، ادامه داد: ما به سختی مورد هجوم همه گیری قرار گرفته ایم و کوشش داریم آن را مهار کنیم و به زودی آن را شکست خواهیم داد. ما یکی از بهترین کادر درمانی را در جهان داریم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: آنها با وجود اینکه تحریم های غیرانسانی باعث ایجاد سختی هایی برای مردم ما از جمله در زمینه پزشکی می گردد، در نجات جان افراد بسیار عالی عمل نموده اند.

تخت روانچی اظهار داشت: امروزه سیاست خارجی ایران همکاری همه جانبه با دیگر کشورها برای از بین بردن کلی این بیماری همه گیر است. شماری از کشورها همچون بعضی از همسایگان و سازمان های بین المللی به ایران یاری نموده اند.

وی یادآور شد: در همین زمان، ایالات متحده همچنان به اعمال تحریم های غیرقانونی خود علیه کشور ما ادامه می دهد.به عنوان آخرین نمونه، هفته گذشته کره جنوبی از فروش کیت های تشخیصی ویروس کرونا به ایران جلوگیری کرد. در این مقطع حساس، مردم ایران هرگز کسانی که یاری می نمایند و کسانی که به آنها آسیب می رسانند را فراموش نخواهند کرد.

آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا و اینستکس

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد درباره چشم انداز سازوکار ویژه مالی (اینستکس) هم گفت: اینستکس از زمان خروج آمریکا از برجام ایجاد شده بود و بیش از یکسال طول کشید تا عملیاتی گردد.

تخت روانچی اضافه نمود: موفقیت آن هنوز معین نیست و به توانایی کشورهای اروپایی در فراهم کردن نقدینگی مورد احتیاج آن بستگی دارد. ما همیشه بر حقوق خود تحت برجام تاکید نموده ایم تا به وسیله فرایندهای موجود، تحقق یابد.

وی ادامه داد: اگر اینستکس کارایی داشته باشد، ما از آن استقبال می کنیم. اگر فرایندهای دیگر هم این کار را انجام دهند، باز هم خوب است. مساله مهم این است که ایران باید از مزایای مندرج در توافق بهره مند گردد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد افزود: تا به امروز، یک مورد تجارت در اینستکس ثبت شده و کار خوبی است. آنچه باید انجام گردد گسترش دامنه این سازوکار است که شامل تجارت غیر از موارد بشردوستانه و همچنین منابع مالی در دسترس اینستکس باشد تا بتواند مقادیر زیادی از تجارت را تسهیل کند.

تخت روانچی تاکید نمود: اینستکس باید به وسیله پول دریافت شده از فروش نفت ایران به اروپا یا به وسیله تامین مالی مستقیم توسط کشورهای اروپایی تامین مالی گردد. نفت ایران تحت تحریم اتحادیه اروپا نیست. بنابراین اروپا می تواند نفت را از ایران برای استفاده فوری یا آینده خریداری کند.

وی اظهار داشت: رویکرد اتحادیه اروپا در قبال ایران، از جمله در حوزه تجارت و دادوستد، به ویژه هنگامی که سیاست ننگین فشار حداکثری آمریکا سخت تر می گردد، عاملی معین نماینده برای آینده روابط بلندمدت ایران و اتحادیه اروپا خواهد بود.

راز آشکار آمریکا در صندوق بین المللی پول

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که پیش بینی درباره تصمیم نهایی صندوق بین المللی پول برای حمایت از ایران در برابر فشارهای آمریکا چیست، گفت: بسیاری از کشورها تحت تاثیر کووید-19 قرار گرفته اند و برای مقابله با جنبه های مختلف این بیماری همه گیر به ویژه پیامد مالی آن، به یاری خارج از کشور احتیاج دارند. بعضی از کشورهای آسیب دیده از صندوق بین المللی پول خواسته اند به آنها یاری مالی ارائه دهد.

تخت روانچی اضافه نمود: صندوق بین المللی پول، روش های مختلفی برای رسیدگی به این درخواست ها دارد و یکی از آنها ابزار سریع تأمین مالی (RFI) است. همانطور که از نام آن پیداست، برای ارائه یاری های سریع به کشورهای احتیاجمند طراحی شده است.

وی ادامه داد: ایران از صندوق بین المللی پول خواسته است که به وسیله این سازوکار وام پنج میلیارد دلاری اعطا کند زیرا ما از این ویروس، ضربه خورده ایم و یکی از واجد شرایط ترین کشورها برای دریافت چنین یاریی هستیم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: این یک راز آشکار است که ایالات متحده تمام کوشش ممکن را برای به تاخیر انداختن تصمیم صندوق بین المللی پول در خصوص درخواست ایران به کار گرفته است با این امید که اعضای هیات مدیره صندوق بین المللی پول را برای رد آن ترغیب کند.

تخت روانچی اظهار کرد: از نظر ایرانیان، دشمنی ایالات متحده نسبت به آنها معلوم است. اکنون اعتبار صندوق بین المللی پول در میان است. مذاکرات ما با صندوق بین المللی پول هنوز ادامه دارد و امیدواریم این صندوق به زودی تصمیم صحیحی برای اعطای وام به ایران بگیرد.

تحریم؛ تضعیف مبارزه با کرونا

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد درباره واکنش ایران به درخواست دبیر کل سازمان ملل متحد برای آتش بس جهانی در فرایند رو به رشد همه گیری کرونا هم گفت:این درخواست باید توسط جامعه جهانی جدی گرفته گردد زیرا می تواند نقش مهمی در مبارزه با کووید-19 ایفا نماید.

تخت روانچی اضافه نمود: علاوه بر دبیرکل سازمان ملل متحد و شماری از مقامات عالی این سازمان، دولت ها، نمایندگان مجلس از جمله ایالات متحده و سازمان های غیردولتی (سازمان های مردم نهاد) هم خواهان برطرف تحریم ها شده اند تا کشورهای متاثر از آن، بتوانند با ویروس کرونا بهتر مبارزه نمایند.

وی با یادآوری اینکه ایران یکی از کشورهایی است که مورد آسیب کووید-19 قرار گرفته است، توضیح داد: ادامه تحریم های یکجانبه، غیرقانونی و غیرانسانی ایالات متحده علیه ایران، کوشش های ما را برای شکست این تهدید خطرناک، تضعیف می نماید.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با ابراز تاسف از اینکه آمریکا به خواست جامعه بین الملل برای لغو تحریم ها توجه نمی نماید، گفت: آمریکا بار دیگر دشمنی خود را با مردم ایران نشان می دهد که برای مبارزه با ویروس کرونا سخت کوشش می نمایند. به نظر می رسد ایالات متحده شدت این مشکل را تشخیص نمی دهد.

تخت روانچی اضافه نمود: این بیماری مرزها را به رسمیت نمی شناسد و هیچ کشوری از تهدیدهای آن در امان نیست. همه جهان در یک قایق نشسته اند. یا با هم برنده خواهیم شد یا خواهیم باخت.

وی اظهار داشت: این بیماری همه گیر تحت کنترل درنمی آید مگر اینکه همه ظرفیت ها در سطح بین المللی به کار گرفته گردد و یک برنامه هماهنگ و منسجم برای شکست این همه گیری توسط همه کشورها اجرا گردد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تاکید نمود: بنابراین، منابع مورد احتیاج باید در دسترس همه کشورهایی باشد که از این ویروس متاثر شده اند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 977

به "ارزیابی سفیر ایران از آینده روابط تهران و واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزیابی سفیر ایران از آینده روابط تهران و واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید