حکم 141 بار حبس ابد برای 17 نظامی ارشد پیشین ترکیه

به گزارش تور آسیایی ارزان، در یکی از بزرگ ترین پرونده های قضایی ترکیه 224 نفر از متهمان شرکت در کودتای نافرجام سه سال پیش این کشور در دادگاه حضور یافتند. 17 تن از نظامیان متهم به شرکت در این کودتا هر یک به 141 بار حبس ابد محکوم شدند.

حکم 141 بار حبس ابد برای 17 نظامی ارشد پیشین ترکیه

به گزارش دویچه وله، تقریبا سه سال پس از وقوع کودتای نافرجام در ترکیه دادگاهی در آنکارا 17 تن از سران ارشد پیشین ارتش این کشور را به زندان های طویل المدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز پنج شنبه 30 خرداد (21 ژوئن) هریک از این متهمان در دادگاه به اتهام نقض قانون اساسی و سوءقصد به جان رئیس جمهور به 141 بار حبس ابد محکوم شدند. در میان محکومان نام آکین اوزترک، فرمانده سابق نیروی هوایی این کشور نیز به چشم می خورد.

دولت ترکیه منتقد این کشور فتح الله گولن را مسئول اصلی تلاش برای کودتا در سال 2016 میلادی در این کشور می داند.

در جایگاه دوم متهمان این دادگاه اوزترک، رئیس پیشین نیروی هوایی این کشور قرار گرفته است. او نیز به همراه 16 تن دیگر از نظامیان ارشد ستاد مشترک ارتش به مجازات 141 بار حبس ابد محکوم شد.

اتهام دستگاه قضایی ترکیه به نظامیان پیشین این کشور تلاش برای سرنگونی دولت عنوان شده است. علاوه بر این مسئولیت کشته شدن 251 نفر در جریان این کودتا بر عهده این افراد گذاشته شده است.

جریان محاکمه نظامیان در دادگاه یکی از تقریبا 300 محاکمه ای است که در ارتباط با کودتای نافرجام ترکیه در طی سه سال گذشته برگزار شده است.

عبدالحمید گل، وزیر دادگستری ترکیه ضمن استقبال از احکام صادر شده در این دادگاه آن را نمونه وار خواند. او کار قضات دادگاه را ستود و گفت: عدالت به درستی اجرا شده است.

  • مسئولیت اوزترک در سازماندهی نظامیان

طیب رجب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه فتح الله گولن را مسئول اصلی انجام کودتای نافرجان 16 ژوئیه 2016 در این کشور معرفی کرده است. از اوزترک به عنوان متهم دوم مسئول انجام این کودتا نام برده می شود. اتهام اوزترک مسئولیت هماهنگی سربازان شرکت کننده در کودتا است.

گولن از 20 سال پیش (از سال 1999) در آمریکا به سر می برد. او هر گونه اتهام دخالت در کودتای نافرجام ترکیه را رد کرده است. پرونده قضایی گولن و 12 متهم دیگری که در داگاه حضور نداشتند مسکوت مانده است.

  • موج بازداشت ها

علاوه بر 251 کشته در جریان کودتای نافرجام ترکیه آمار رسمی زخمی ها نیز حدود دو هزار نفر اعلام شده است.

محاکمه متهمان پرونده کودتا در سال 2017 در زندان سینجان در آنکارا آغاز شد. این بزرگترین جریان دادگاه برای 224 تن از متهمان برای عضویت در شورای موسوم به صلح در میهن و شرکت در کودتای نافرجام ترکیه بود.

از آن زمان تا کنون نزدیک به 290 پرونده در دادگاه در ارتباط با کودتا مطرح شده است که در 261 مورد به محکومیت 3239 نفر انجامیده است.

ده ها هزار نفر دیگر نیز به اتهام حمایت از کودتا از کار اخراج شده اند که در میان آنان تعدادی از قضات دادگاه و یا دادستان های پیشین بوده اند.

بسیاری از این افراد به دادگاه حقوق بشر اروپا (EGMR) شکایت کرده اند.

به گفته اردوغان در حال حاضر بیش از 30 هزار نفر از طرفداران گولن در ترکیه در زندان به سر می برند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1398 بروزرسانی: 16 مرداد 1398 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 160

به "حکم 141 بار حبس ابد برای 17 نظامی ارشد پیشین ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم 141 بار حبس ابد برای 17 نظامی ارشد پیشین ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید