غذاهای چرب و شیرین به مغز بچه ها و نوجوانان، آسیب های جبران ناپذیر وارد می نماید

به گزارش تور آسیایی ارزان، استفاده از غذاهای چرب و شیرین، باعث آسیب های طولانی مدتی به مغز بچه ها و نوجوانان می زند که هرگز قابل جبران نخواهد بود.

غذاهای چرب و شیرین به مغز بچه ها و نوجوانان، آسیب های جبران ناپذیر وارد می نماید

غزال زیاری- تحقیقات نو حکایت از آن دارد که یک رژیم غذایی غربی متشکل از غذاهای چرب و شیرین (غذاهای ناسالم)، در طول سال های حیاتی رشد مغز، باعث مختل شدن حافظه در دراز مدت خواهد شد.

رژیم غذایی غربی که در حقیقت با غذای ناسالم مترادف است، به علت تأثیرش بر سلامت جسمی و روانی و آسیب هایش این روزها حسابی مورد توجه قرار گرفته است. رژیم غذایی غربی در حقیقت، رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده، چربی های اشباع شده و قندهای ساده است که با مصرف بیش از حد کالری، چاقی و اختلال متابولیک ارتباط دارد. اما سوالی که مطرح می گردد این است که رژیم غذایی غربی، چطور بر عملکرد مغز در حال رشد تأثیر می گذارد؟

مغز نوجوانان، در حال رشد است و مابین سنین 10 تا 24 سالگی، مغز انسان تغییرات قابل توجهی دارد و عواملی مثل ژنتیک، هورمون ها، خواب و رژیم غذایی بر آن تاثیرگذار است. در مطالعاتی که پیش از این صورت گرفته، تعیین شده که رژیم غذایی و مخصوصا رژیم غذایی غربی با اختلال عملکرد شناختی مرتبط است.

نحوه اثرگذاری غذاهای چرب بر مغز نوجوانان

نتایج مطالعات نو محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) از نحوه تاثیرگذاری رژیم غذایی پرچرب و شیرین بر روی مغز نوجوان و آسیب به مغز و حافظه آنها خبر می دهد. این دانشمندان، تحقیقاتشان را بر روی موش های صحرایی جوان و نوجوان انجام دادند. اسکات کانوسکی، استاد علوم زیستی در USC و نویسنده مطالعه در این باره شرح داده: آنچه که مدت هاست مشاهده نموده ایم، این است که این موش ها که با این رژیم غذایی ناسالم رشد کردند، دارای اختلالات حافظه ای هستند که از بین نمی روند. حتی اگر در ادامه به آنها رژیم غذایی سالم بدهید هم متاسفانه این اثرات تا بزرگسالی در بدن آنها باقی می ماند.

این موش ها به دو دسته تقسیم شدند، یک دسته با رژیم غذایی ناسالم به سبک کافه ها یا رژیم غذایی غربی تغذیه شدند و دسته دوم رژیم غذایی استاندارد داشتند. موش هایی که با رژیم غذایی غربی تغذیه می شدند، دسترسی آزاد به غذای پرچرب و شیرین، چیپس، کره بادام زمینی با پوشش شکلاتی و نوشیدنی های شربت ذرت با فروکتوز بالا داشتند. این موش ها از 26 روزگی تا 56 روزگی، که نشان دهنده دوره رشد نوجوانی است، با این رژیم تغذیه شدند. بعد از این دوره، رژیم غذایی غربی آنها متوقف و به آنها یک رژیم غذایی سالم داده شد.

سپس آزمایش هایی برای سنجش حافظه اپیزودیک وابسته به هیپوکامپ مغز (حافظه بلندمدت رویدادهای روزمره که در زمان ها و مکان های خاصی رخ می دهند (مثلاً خاطرات جشن تولد هفت سالگی شما)) برروی آنها انجام شد.

حافظه ناامید نماینده موش هایی با رژیم غذایی ناسالم

آزمایش حافظه بدین ترتیب بود که در ابتدا به موش ها اجازه داده می شد تا در مکان های مختلف به کاوش و جستجوی اشیا بپردازند. چند روز بعد، موش ها دوباره به صحنه ای تقریباً یکسان برمی گشتند، با این تفاوت که یک شی نو به محیط اضافه شده بود.

در این آزمایش تعیین شد که رژیم غذایی غربی باعث ایجاد اختلالاتی در حافظه اپیزودیک می گردد که حتی پس از قطع شدن رژیم غذایی غربی و شروع رژیم غذایی سالم نیز این اختلالات ادامه داشت. جالب اینجا بود که موش هایی که از رژیم غذایی سالم بهره برده بودند، کاملا با این صحنه ها آشنا بودند؛ ولی موش هایی که چندین روز از رژیم غذایی غربی استفاده نموده بودند، به نحوی رفتار می کردند که تعیین بود که به خاطر نمی آورند که کدام شی را قبلا و کجا دیده اند.

رژیم غذایی غربی، در نتایج آزمایش های حافظه طراحی شده برای ارزیابی مناطقی از مغز غیر از هیپوکامپ تغییر چندانی ایجاد ننموده بود.

محققان بیشتر در پی آنالیز اثرگذاری رژیم غذایی غربی بر سطوح انتقال دهنده عصبی استیل کولین (که برای حافظه و یادگیری لازم است) بودند. هیپوکامپ برای عملکرد مناسب حافظه به استیل کولین متکی است و سطح استیل کولین در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، پایین است. از همین رو، مقدار آن در هنگام تکمیل آزمایش های حافظه و در جریان مطالعات پس از مرگ در هر دو دسته موش ها مقدار گیری شد.

آنا هیز، نویسنده اصلی این مقاله در این باره شرح داده: سیگنال دهی استیل کولین، مکانیزمی است که به موش ها یاری می نماید تا رویدادها را رمزگذاری و به خاطر بسپارند؛ دقیقا چیزی شبیه به حافظه اپیزودیک در انسان که به ما این امکان را می دهد تا رویدادهای گذشته را به خاطر بسپاریم. این طور به نظر می رسد که این سیگنال ها در موش هایی که با رژیم غذایی چرب و شیرین رشد نموده اند، رخ نمی دهد.

تغییراتی که بازگشتی ندارد

در اوایل استفاده از رژیم غذایی غربی، تغییراتی در میکروبیوم روده مشاهده شد؛ اما پس از اعمال رژیم غذایی سالم، سلامت میکروبیوم بازسازی و این تغییرات اصلاح شد؛ اما اختلال حافظه همچنان پابرجا بود و این نشان می دهد که علت ایجاد این اختلالات استیل کولین بوده و نه میکروبیوم. نکته جالب توجه اینجاست که اختلالات مداوم حافظه ناشی از رژیم غذایی غربی، در غیاب تأثیرگذاری بر وزن بدن و متابولیسم اتفاق افتاده بود و این بدان معناست که رژیم غذایی در اوایل زندگی می تواند جدای از بحث چاقی، تأثیر طولانی مدتی بر عملکرد مغز داشته باشد.

این درحالی است که تغییر رژیم غذایی از غذاهای ناسالم به یک رژیم غذایی سالم، باعث کاهش نقص حافظه که مرتبط با رژیم غذایی نامناسب نشد، اما محققان با بهره گیری از داروهایی که استیل کولین را تقلید می نمایند، توانستند تا این اختلال را معکوس نمایند. قبل از انجام تست حافظه، این داروها به صورت مستقیم به هیپوکامپ تزریق و باعث بهبود عملکرد حافظه آسیب دیده ناشی از رژیم غذایی غربی شد.

یافته های این مطالعه پیام آشکاری دارد. افراد جوان و مخصوصا نوجوانانی که مغزشان در حال رشد است، در صورت استفاده از رژیم غذایی غربی، باید خود را برای خطر آسیب طولانی مدت به عملکرد مغز آماده نمایند.

کانوسکی در این باره شرح داد: نمی دانم چطور می توان این را گفت، اما متأسفانه، برخی چیزها که ممکن است در بزرگسالی به راحتی قابل برگشت باشند، در دوران کودکی کمتر قابل برگشت خواهند بود.

به هر ترتیب برای آنالیز این موضوع که چطور می توان مسائل حافظه ناشی از رژیم غذایی غربی که در دوران نوجوانی ایجاد می شوند را معکوس کرد، به تحقیقات و آزمایش های بیشتری احتیاج است.

منبع: newatlas

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5043

به "غذاهای چرب و شیرین به مغز بچه ها و نوجوانان، آسیب های جبران ناپذیر وارد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهای چرب و شیرین به مغز بچه ها و نوجوانان، آسیب های جبران ناپذیر وارد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید